Dzirdēju, ka esat pikts par norisēm iekšlietu sistēmā.
Man jau ilgāku laiku neizpratni izraisa fakts, ka Latvijas Valsts policija, jāsaka, apzināti ir atstāta bez vadības. Policijas ģenerālis, ilggadējais vadītājs Ints Ķuzis jau pašā šī gada sākumā paziņoja par savu lēmumu atstāt amatu. Nu jau vairāk nekā pusgadu Ints Ķuzis ir atstājis Valsts policijas priekšnieka amatu. Manuprāt, būtu bijis tikai normāli mēneša, vēlākais divu mēnešu laikā iekšlietu ministram virzīt uz Ministru kabinetu apstiprināšanai kandidātu šim augstajam amatam.
Varbūt ir grūti izvēlēties piemērotu?
Valstī ir vairāki ģenerāļi, ir daudz pulkvežu, daudz dažāda līmeņa policijas priekšnieku, Latvijā ir tūkstošiem policistu – vai tiešām neviens no šiem policistiem nav ar savu darbu pierādījis, ka viņu varētu virzīt šim augstajam amatam? Manuprāt, tas nav iespējams.
Signāls, ka visi slikti... Tik ļoti liela nozīme ir tieši priekšniekam?
Atšķirībā no citām iestādēm policija ir izteikti hierarhiska. Tur netiek pieņemti lēmumi demokrātiskās sapulcēs ar lieliem balsojumiem – priekšnieks ir tas, kuram ir augstāka pakāpe, viņš arī rīko un pieprasa savu rīkojumu izpildi. Piemēram, izmeklēšanu veikt saprātīgos termiņos un kvalitatīvi, kas šobrīd ne vienmēr tā ir. Vairāk nekā pusgadu liels kuģis ar lielu spēku peld bez vadības. Vienkārši dreifē. Man nav saprotama šāda bezatbildīga rīcība.
Varbūt grib virzīt kādu savējo, bet neizdodas?
Jā, rodas jautājums – kādēļ tik ilgstoši šis jautājums tiek atlikts. Viena no versijām var būt nespēja dabūt cauri apstiprināšanai Ministru kabinetā sev vēlamo kandidātu. Nezinu. Aizdomīgs gan bija arī mēģinājums samazināt prasības Valsts policijas priekšnieka amata kandidātam...
Visu sarunu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 24. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!