Komisija secinājusi, ka britu valdība nav atbilstoši rīkojusies, lai atbildētu uz draudiem, ko Krievija rada ar savu iejaukšanos Lielbritānijas politiskajā sistēmā. Britu valdība un izlūkdienesti neesot atbilstoši izvērtējuši Kremļa mēģinājumus ietekmēt 2016. gadā notikušo Brexit referendumu.
"Krievijas ietekme Lielbritānijā ir kļuvusi par jauno normu. Vairākas valdības pēc kārtas ar atvērtām rokām sagaidījušas oligarhus un viņu naudu, dodot viņiem iespējas atmazgāt netīro naudu Londonas "atmazgātuvē" un apgādājot ar sakariem visaugstākajā līmenī un pieeju britu firmām un politiķiem. Tas noveda pie veselas plejādes "veicinātāju" grupas rašanās, kas iekļāva juristus, grāmatvežus, nekustamā īpašuma aģentus, kuri apzināti vai neapzināti de facto bija Krievijas valsts aģenti," teikts komisijas informācijā par ziņojumu.
Dezinformācijas mērķis
Tajā arī konstatēts, ka Lielbritānija ir kļuvusi par skaidri redzamu Krievijas dezinformācijas mērķi. Taču demokrātisko procesu aizsardzība valstī izrādījusies par "karstu kartupeli", ko neviena britu institūcija nav uzņēmusies vadīt. Nav pat veikta rūpīga šīs iejaukšanās izvērtēšana.
Parlamenta komisija, kurā bija dažādu partiju pārstāvji, veica izmeklēšanu 18 mēnešus, slēgtās sēdēs iztaujājot izlūkdienestu pārstāvjus un neatkarīgus ekspertus. Ziņojums bija gatavs pirms deviņiem mēnešiem, taču premjerministrs Boriss Džonsons neatļāva to publiskot pirms parlamenta vēlēšanām, raksta The Guardian. Ziņojumam ir arī slepenais pielikums, kas netiks publiskots.
Preses konferencē ziņojuma publiskošanas laikā komisijas pārstāvis Kevans Džonss kritizēja Džonsonu par ilgo vilcināšanos ar ziņojuma publiskošanu, uzsverot, ka nav bijuši objektīvi iemesli vilcināties.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 22. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!