Latviešu virtuve man vienmēr ir saistījusies ar pārēšanos un trekniem ēdieniem. Interesanti, ka spāņi ēd pat uzskatāmi vairāk, tomēr smaguma un pārēšanās sajūta izpaliek. Varbūt par labu nāk vienmēr klātesošais vīns, varbūt karstasinīgās sarunas un dejas, taču, atgriežoties mājās pēc visu pēcpusdienu garas ēšanas, sajūta ir viegla un patīkama.
Spāņi, tāpat kā viņu kaimiņi itāļi, arī diezgan patriotiski turas pie saviem produktiem un ēdieniem, uzskatot, ka tie noteikti ir labākie pasaulē, tāpēc jūtos lepna, ka pie dažiem saviem iemīļotajiem Latvijas gardumiem tomēr esmu viņus pieradinājusi.
Baklažānu pirkstiņi
Šis ir veids, kā man saviem spāņu draugiem beidzot izdevās iebarot mūsu ķimeņu sieru. Viņi gan uzskata, ka manas ķimenes ir ziemeļos audzis kumīns, taču fakts ir fakts – viņi ēd ķimeņu sieru un nu jau arī vienkārši tādu sviestiņā apceptu uz pannas. Ceru, ka tikpat labi man veiksies 17. novembrī, kad rīkošu savu personīgo valsts jubilejas ieskandināšanas fiestu un galdā celšu sacepumu ar štovētiem kāpostiem.
20 minūšu / 2 porcijas / ļoti viegli
Vajadzēs:
- 8 mini baklažānus
- (var nopirkt arī Latvijas
- lielveikalos)
- 8 ķirštomātus
- 1 ķiplokdaivu
- 40 g ķimeņu siera
- olīveļļu
- sāli, piparus
Gatavošana:
1. Baklažānus gareniski iegriež un izsmērē ar olīveļļu.
2. Ķirštomātiņus sagriež ripiņās un pilda baklažānos. Pārkaisa piparus, sāli, pāri liek plāni grieztu ķimeņu siera šķēli un virsū vēl kādu tomāta šķēlīti.
3. Pārslaka vēl nedaudz olīveļļas, izkārto cepamformā un cep krāsnī 200 grādos 15 minūtes. Ceļ galdā!
Sildošā zupa ar lēcām, citronzāli un laimu
Nekas šo zupu man nesaistītu ar Latviju, ja nebūtu mana bērnībā iegūtā riebuma pret kinzu jeb svaigo koriandru. Sākumā iestādīts kā garšaugs, ar laiku tas bija pārņēmis mūsu dārzu kā neiznīdējama nezāle. Pat pļaujot zāli, vienmēr gaisā bija sajūtama specifiskā smarža, no kuras, sajūtot to pie ēdiena, man kļuva viegli nelabi. Tā arī nodzīvoju ar šo kinzas traumu līdz 40 gadu vecumam, kad nejauši sajūsmināta pagaršoju šo lēcu virumu. Tikai pēc tam uzzināju, ka tik interesantās, pat zināmu atkarību raisošās garšas pamatā ir tieši daudzpusīgais koriandrs kombinācijā ar citronzāli un laimu.
30 minūšu / 4 porcijas / viegli
Vajadzēs:
- 2–3 ēdamkarotes saulespuķu eļļas
- 2 vidēji lielus sarkanos sīpolus
- 1 nelielu čili vai šķipsnu kaltētu čili pārslu
- 2–3 ķiploka daivas
- citronzāli (3–4 cm no resnā gala)
- 200 g sarkano lēcu
- 1 tējk. kumīna sēklu
- 1 tējk. paprikas pulvera
- 1 bundžu (400 g) kokospiena
- 1 l dārzeņu buljona
- bunti svaigas kinzas un zaļo lociņu
- sāli un svaigi maltus piparus
Gatavošana:
1. Nomizo sīpolus, sakapā smalkos gabalos un to pašu izdara ar ķiplokiem. Citronzāles garo, bālgano galu sīki sagriež. Lakstus neizmanto. Sasmalcinātos garšaugus apcep dziļā pannā sakarsētā eļļā, pievieno sīki sakapātu čili bez sēklām un maisot apcep 5 minūtes – līdz sīpoli kļūst mīksti.
2. Pievieno lēcas, papriku, saberztas koriandra sēklas un pārlej litru dārzeņu buljona. Liek klāt vēl kokosriekstu pienu no bundžiņas, sāli un piparus. Uzliek vāku un turpina vārīt zupu 20 minūtes.
3. Laima sulu un sīki sakapātus zaļumus pievieno pašās beigās, kad zupa jau gatava.
iesaka izmēģināt receptes kopā ar atbilstošāko vīnu:
FAUSTINO VII D.O.C.a. Rioja
Patīkami sauss sarkanvīns, kas veidots no 100% Tempranillo šķirnes vīnogām. Vīns tiek nogatavināts 6 mēnešus Amerikas izcelsmes ozolkoka mucās, kas vīnam dod papildus vaniļas nots pieskaņu kopējā garšās paletē.
Tīra, dzidra, ķiršu sarkana krāsa, kas atplaukst līdz pat marmora mirdzumam. Patīkama aromātu palete, kur dominē nobrieduši sarkanie augļi un ogas, bet nelielu saldenuma pieskaņu rada ozolkoka muca. Izcili sabalansēts vīns. Elegants un svaigs, kur garšas paletē dominēs svaigi augļi un ozolkoka mucas neliela pieskaņa.
Bodegas Faustino ir viena no prestižākajām vīna kompānijām, ko pārvalda viena ģimene.
Kompānija tiek dibināta 1861. gadā. Bodegas Faustino ir atpazīstams ar Gran Reserva vīniem, kas ir iemantojuši Pasaules slavu un līdera lomu no Rioja reģiona, Spānijā.
Boudegas Faustino vīniem ir internacionāla reputācija, kas liecina par izcilas kvalitātes vīnu.
ALKOHOLA LIETOŠANAI IR NEGATĪVA IETEKME, TĀ PĀRDOŠANA, IEGĀDĀŠANĀS UN NODOŠANA NEPILNGADĪGĀM PERSONĀM IR AIZLIEGTA.