Plašākai auditorijai šis fakts nebūs zināms, bet Aldis ir no 1968. gadā dzimušo Latvijas hokejistu paaudzes. Viņa jaunības dienu partneri ledus laukumā bija vienaudži Harijs Vītoliņš, Normunds Sējējs, Ilmārs Tomans, Ainārs Hehts un dažos turnīros arī gadu vecākais vārtsargs Artūrs Irbe. Astoņdesmito gadu otrajā pusē aizsargs Girgensons spēlēja Latvijas otrajā meistarkomandā Rīgas RASMS.
"Tā īsti no hokeja nekad projām neesmu aizgājis," sarunas laikā secinās Aldis. Jau no mazotnes viņš cītīgi sekoja līdzi dēla Zemgus gaitām. Ne tikai treniņu, bet arī spēļu laikā Aldis bija uz soliņa un palīdzēja dēla pirmajam trenerim Edmundam Vasiļjevam. Starptautiska jauniešu turnīra laikā ārzemēs Girgensons nodibināja kontaktus ar tā rīkotājiem, pēcāk palīdzēja plaša mēroga turnīru sarīkot Rīgā un pēc tam jau kļuva par Select krusttēvu Latvijā. Lai būtu saprotams, par ko ir runa, Aldis Latvijā komplektē jauniešu komandas Select turnīriem, kur jaunos hokejistus zem lupas vēro Ziemeļamerikas hokeja speciālisti. Vienā no šādiem turnīriem tika ievērots arī Zemgus, un tā aizsākās viņa karjera aiz okeāna – līdz vietas izcīnīšanai NHL klubā Sabres.
Gatavojot rakstu par daudzsološo Latvijas jauno hokejistu Haraldu Egli, kurš, starp citu, arī Select turnīrā tika ievērots un nākamsezon spēlēs Ziemeļamerikas otrajā spēcīgākajā līgā AHL, WhatsApp sarunas laikā uzklausīju Alda viedokli par Egli un saņēmu gandrīz vai zibens spērienu. "Esmu Japānā. Šosezon es šeit strādāju par treneri!" Pagājušajā vasarā 50 gadu vecumā Aldis bija pieņēmis drosmīgu izaicinājumu kļūt par treneri Āzijas līgas Japānas komandā East Hokkaido Cranes, kura bāzējas Hokaido salas Kuširo pilsētā. Uzlecošās saules zemē viņš strādā kopā ar vēl vienu latvieti Henriju Uzraugu. Interesanti, ka Japānā abi nokļuvuši katrs pa savu ceļu. Ar Aldi kopīgi mēģinājām atcerēties, kuri Latvijas hokeja treneri vēl varētu būt strādājuši Japānā, un secinājām, ka vai tikai viņš ar Uzraugu nebūs nākamie pēc Helmuta Baldera – leģendārais Balderis par treneri Japānā strādāja astoņdesmito gadu otrajā pusē pēc spēlētāja karjeras beigām.
Covid dēļ Girgensonam laikam jau nebūs lemts šovasar atbraukt uz Latviju, taču darbs Japānā viņu ir aizrāvis. "Pirmo reizi es esmu arī darba ņēmējs, nevis devējs," sarunas laikā nosmēja Aldis.
Lasīju, ka Japānā 28 gadu vecumā no Covid miris sumo cīkstonis. Tur situācija ir nopietnāka nekā Latvijā?
Patlaban jā, jo sācies otrais vilnis. Daudzas iestādes ir aizvērtas, un veikali strādā līdz sešiem vai septiņiem vakarā. Parkos var pastaigāties, taču slēgtas ir to tuvumā esošās autostāvvietas. Automašīnas var novietot tikai maksas stāvvietās.
Kad pasaulē sākās Covid pandēmija, latvieši no malu malām steidza atgriezties dzimtenē. Tev nebija domas lidot uz Latviju?
Nē, jo man šeit bija jāuzkavējas, bet pēc tam jau robežas bija aizvērtas. Japānā es nosacīti esmu iestrēdzis. Tagad atliek gaidīt, kā attīstīsies notikumi un vai es tikšu uz mājām.
Ja tāda iespēja būtu, lidotu uz Latviju?
Man ir jāgaida, kamēr paziņos līgas nākamās sezonas grafiku. Visticamāk, nākamā sezona sāksies novembrī. Precīzai informācijai vajadzētu būt 1. jūnijā, kad notiks līgas sapulce. Sezonai sākoties novembrī, ir plānots komandai vienkopus sapulcēties 1. augustā. Ja būs iespēja, tad uz pāris mēnešiem vai uz mazāku laiciņu lidošu uz Latviju. Man gan būs jāņem vērā līguma noteikumi. Šaubos arī, vai būs prātīgi to darīt, jo nevar zināt, kā attīstīsies notikumi. Ja nu atkal robežas aizveras, tad būs problēmas ar tikšanu atpakaļ. Pagaidām vēl ir daudz neskaidrību.
Līdzīgi kā citviet pasaulē, arī Āzijas čempionātu neizdevās izspēlēt līdz beigām. Neizspēlēts palika fināls. Līgas vadība izlēma abām finālistēm – Korejas un Sahalīnas komandai – piešķirt čempiona titulu. Kā veicās tevis vadītajai East Hokkaido Cranes komandai?
Palikām divu punktu atstatumā no play-off izcīņas. Sezonas sākums mums bija pasmags. Tikai sezonas vidū uzņēmām apgriezienus, gandrīz jau noķērām vadošo četrinieku, bet beigās tomēr pietrūka divu punktu. Pēdējo spēli diemžēl zaudējām, un tālāk tika vēl viena Korejas komanda. Es uzskatu, ka sezona tomēr bija pietiekoši veiksmīga. Japānas iekšējā konkurencē bijām otrie, jo vēl divas japāņu komandas palika aiz mums.
Cik plaša ir līgas ģeogrāfija?
Ir divas Korejas komandas, kuras bāzējas pie Seulas. Tad vēl ir Sahalīnas klubs no Krievijas un četras Japānas komandas. Paredzams, ka nākamsezon līgā iekļausies vēl viena Japānas vienība.
Kā tu salīdzinātu Āzijas līgas līmeni?
Grūti pateikt. Hokejs te ir ātrāks nekā Latvijas virslīgā, taču Latvijā meistarības līmenis ir augstāks. Āzijas līgā ir mazāk spilgtu izpildītāju, tomēr jebkurā gadījumā hokejs ir ļoti ātrs un pietiekami kvalitatīvs.
Piedāvājumu 50 gadu vecumā krasi mainīt dzīvi saņēmi Select turnīra laikā?
Jā, tā tas arī bija. Varbūt ne tieši, bet cilvēki cits citam iesaka – apmēram tā tas notiek. Man izteica piedāvājumu, un es piekritu.
Visu sarunu lasiet žurnāla SestDiena 22.- 28. maija numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!