Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) Komunikācijas daļas vadītāja Dace Jansone Dienai norādīja, ka FKTK finanšu tirgus situāciju uzrauga pastāvīgi, tajā skaitā izmanto finanšu tirgus dalībnieku stresa testus, modelējot dažādu faktoru ietekmi uz finanšu tirgus dalībnieku darbību. Arī Latvijas bankas regulāri veic stresa testus, lai noteiktu un nodrošinātu izturību un stabilu darbību arī potenciālos krīzes apstākļos.
Kā skaidro FKTK pārstāve, plašāka mēroga stresa testus reizi divos gados veic Eiropas banku iestāde (European Banking Authority), kas paziņojusi par Eiropas Savienības mēroga stresa testa atlikšanu uz 2021. gadu.
"FKTK rūpīgi seko līdzi notikumu attīstībai Latvijā un Eiropā, tajā skaitā valdības atbalsta pasākumiem, kas plānoti uzņēmējiem. Šobrīd primāri Covid-19 krīze ir jūtama ekonomikā, taču, ja tiks sniegts būtisks atbalsts uzņēmējiem, finanšu sektoru krīze ietekmēs mazākā mērā," skaidro Jansone.
Jautāta, vai ir prognozēts, cik daudz komercbankām Latvijā varētu rasties apgrūtinoši apstākļi ekonomiskās lejupslīdes dēļ, ņemot vērā, ka vēl pirms krīzes sākuma atsevišķām bankām bija grūtības ar adekvāta kapitāla nodrošināšanu, FKTK pārstāve pauda, ka Covid-19 ietekme uz uzņēmējdarbību jau ir jūtama, taču tās patiesos apmērus un ietekmi uz katras konkrētas valsts finanšu sektoru pašlaik ir grūti prognozēt. FKTK rūpīgi seko līdzi un vērtē situāciju, un nepieciešamības gadījumā operatīvi reaģēs, uzturot aktīvu dialogu ar sektoru un nodrošinot individuālu un elastīgu uzraudzības pieeju.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 31. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!