Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Guntars Gūte

Mazāk biedēt, vairāk pašiem darīt(6)

Valdības lēmums par obligātu masku valkāšanu publiskās telpās, kā arī virkne jaunu ierobežojumu dažādām aktivitātēm diezgan likumsakarīgi pastiprinājusi spriedzi sabiedrībā.

Dažādu atkarību gūstā ir tūkstoši Latvijas iedzīvotāju(23)

Cilvēces progress sev līdzi nes ne tikai ieguvumus un uzlabojumus valstu un indivīdu dzīvē, bet arī dažādus negatīvus faktorus un problēmas. Viens no tādiem ir dažāda veida atkarības, kuras speciālisti iedala divās daļās – vielu atkarībā un procesu atkarībā.

Vilcienu riņķadancis

Vājas profesionalitātes, taču vienlaikus augsta līmeņa demagoģijas paraugdemonstrējumu, šķiet, jau atkal izdevies izspēlēt satiksmes ministram Tālim Linkaitam – šoreiz saistībā ar reģionālo vilcienu iepirkuma plāniem.

Azartspēļu pašaizliegumu izvēlējušies jau 12 tūkstoši cilvēku(6)

Veselības ministrijas (VM) dati no 2019. gadā publicētā pētījuma par azartspēļu spēlēšanas, datorspēļu un pārmērīgas interneta lietošanas paradumiem Latvijā liecina, ka aptuveni 6,4% respondentu skar problemātiska azartspēļu spēlēšana (tajā skaitā loterijas). Absolūtos skaitļos no azartspēlēm Latvijā dažādā pakāpē ciešot 79 119 personas 15–64 gadu vecumā, no kurām 16 162 problēmas ir smagākajā pakāpē.

Nekļūt par policejisku valsti(14)

Tiesību un ekonomikas eksperti saredz virkni pretrunīgu un pat bīstamu aspektu pašreizējos normatīvajos aktos, kas regulē kārtību, kādā tiek konstatēti iespējamie noziedzīgie nodarījumi finanšu pasaulē. Savukārt valsts pārstāvji šīs bažas uzskata par pārspīlētām un kritiku noraida. Šādu secinājumu var izdarīt, apkopojot 29. septembrī notikušās konferences Bankas mainīgajā pasaulē dalībnieku paustos viedokļus.

Olainfarm vadība turpina ignorēt akcionāru tiesības(8)

Pagājušajā nedēļā notikušajās a/s Olainfarm akcionāru kārtējā un ārkārtas pilnsapulcēs attiecībā uz izmaiņām uzņēmuma vadībā negaidīti pavērsieni nenotika. Jau kārtējās sapulces sākumā uzvirmojušās domstarpības starp mazākuma akcionāriem un būtībā vairākuma akcionāru uzticību nebaudošo padomi un valdi lika noprast, ka sapulce nenotiks mierīgā gaisotnē.

Kādēļ atbildību par netīro naudu uzveļ bankām?(10)

Līdz ar pēdējā laikā plašos mērogos īstenoto – varam vērtēt dažādi – formālo vai reālo cīņu pret naudas atmazgāšanu gan Latvijas, gan starptautiskā mērogā publiskajā telpā ar lielāku vai mazāku regularitāti parādās ziņas par tiesībsargu, finanšu jomas uzraugu un citu attiecīgo valsts struktūru īstenotajām ''specoperācijām'' gan uzņēmumos, gan arī bankās.

Olainfarm kā ''zelta ādere''(16)

Pērn 1. aprīlī ''busiņa sapulcē'' notikušajā a/s Olainfarm akcionāru sapulcē apstiprināja ne tikai jaunus padomes un revīzijas komitejas locekļus, kuri jau ilgstoši nebauda uzņēmuma vairākuma akcionāru uzticību, bet arī padomes un revīzijas komitejas locekļu atalgojuma nosacījumus. Uzņēmuma oficiālajā informācijā biržai par sapulces lēmumiem redzams, ka padomes kopējā mēneša atlīdzība noteikta 70 tūkstoši eiro, bet katra padomes locekļa atalgojuma apjoms atstāts pašas padomes ziņā.

Ministrs izsaka piezīmi notārei(10)

Izskatot Latvijas Zvērinātu notāru padomes (LZNP) šā gada 8. maijā pieņemto galīgo lēmumu pērn ierosinātajā disciplinārlietā par Rīgas apgabaltiesas zvērinātas notāres Līgas Eglītes rīcību, ar kuru tika nolemts notārei nepiemērot disciplinārsodu, bet tikai izskaidrot rīcības nepareizību, tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) šo lēmumu atcēlis un nolēmis Eglītei izteikt piezīmi. Dienai zināms, ka notāres pārkāpums ir saistīts ar informācijas pārbaudīšanu un, iespējams, šīs informācijas nodošanu trešajām personām par a/s Olainfarm līdzīpašnieces Nikas Saveļjevas izsniegtajām pilnvarām.

Vai turpināsies akcionāru tiesību ignorēšana?(4)

Nākamajā otrdienā, 22. septembrī, notiks divas farmācijas uzņēmuma a/s Olainfarm akcionāru sapulces – no rīta būs kārtējā akcionāru pilnsapulce, bet jau pēcpusdienā paredzēta ārkārtas akcionāru pilnsapulce, kas sasaukta pēc Igaunijas uzņēmuma Olfim OÜ prasības, kurš pārstāv vienu no Olainfarm līdzīpašniecēm – Irinu Maliginu.

Vivi straujā dzimšana(5)

Uzņēmuma tēls un reputācija nereti ir viens no būtiskākajiem aspektiem, kas nodrošina biznesa veiksmi vai neveiksmi. Taču ne vienmēr šie faktori kā izšķiroši svarīgi ir attiecināmi uz valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībām, vēl jo vairāk tām, kuru biznesa daļa konkrētajā jomā ir ļoti liela, ja ne pat dominējoša.

Olainfarm notikumi: dažādi akcionāri – dažādas tiesības?(11)

Iepriekšējā sērijas rakstā Diena analizēja informāciju par vairākām personām a/s Olainfarm vadībā, kuru reputācija nevarētu tikt uzskatīta par nevainojamu. Šoreiz Diena pētīja, kādā veidā un ar kādām metodēm tika nodrošināta konkrētu cilvēku nonākšana Olainfarm vadošajos amatos, kas ļauj tiešā veidā ietekmēt jebkuru ar uzņēmuma darbību saistītu lēmumu un rīcību, kā arī veidus, kā, iespējams, tika nodrošināta nepieciešamo lēmumu apstiprināšana vai arī bloķēšana. Neviennozīmīgi vērtējama, bet būtiska loma šajos procesos ir arī Uzņēmumu reģistram (UR).

Rīgā aug konteineru bizness

Augusta beigās svinīgā ceremonijā, izkraujot pirmos konteinerus no Cosco konteinerlīnijas kuģa, Rīgas ostas uzņēmumā Baltic Container Terminal (BCT) tika atklāts jauns konteinerceltnis, kas turpmāk papildinās Baltijā modernāko konteineru apstrādes loģistikas sistēmu un sekmēs ātrāku konteinerkravu apstrādi.

Olainfarm vadībā – cilvēki, kas krāpuši valsti?(16)

A/s Olainfarm ir viens no vadošajiem Latvijas farmācijas nozares uzņēmumiem, kas nodarbina vairāk nekā 1000 cilvēku. Uzņēmumam ir liels akcionāru skaits, tostarp ārvalstu investori, turklāt Olainfarm akcijas kotē biržā. Jebkuras akciju sabiedrības vadības – padomes un valdes – uzdevums ir pēc labākās sirdsapziņas pārstāvēt akcionāru intereses, nodrošinot augšupejošu uzņēmuma darbību un attīstību. Taču kopš 2019. gada 1. aprīļa Olainfarm valdē un padomē strādā cilvēki, kuri jau vismaz gadu nebauda uzņēmuma akcionāru vairākuma atbalstu.

Politiku veido cilvēki, ne partijas(19)

Par Rīgas domes koalīcijas aprisēm žurnālists Guntars Gūte sarunājas ar partijas Progresīvie valdes locekli un Rīgas nodaļas vadītāju Mārtiņu Kossoviču.

"Cepiens" par "zveju"(1)

Priekšvēlēšanu aģitācijas periods vienmēr bijis interesants ar to, ka šajā laikā visiem politiķiem pēkšņi kā uz burvju zižļa mājienu ārkārtīgi sāk interesēt vēlētāju problēmas un viņu viedoklis par to, kā labāk attīstīt valsti, pilsētu, novadu. Nekas nav mainījies arī Rīgas pašvaldības ārkārtas vēlēšanu sakarā – lielāka un mazāka kalibra politiķi teju sacenšas, kurš ātrāk apstaigās nekad iepriekš neapmeklētās pilsētas apkaimes, pārspīlētās rūpēs savilktām sejas grimasēm klausās pilsētnieku sūdzībās un vēlmēs, ko nepieciešams uzlabot un mainīt galvaspilsētas ikdienā.

Politisks paziņojums bez seguma?(16)

Enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš sarunā ar žurnālistu Guntaru Gūti skaidro valdības lēmuma nozīmi un iespējamās sekas.

Graudu raža Latvijā arī šogad solās būt izcila(7)

''Augstākie spēki augustā bijuši izcili labvēlīgi pēc diezgan dramatiska jūlija ar lietu, negaisiem un krusu, kādu es pat neatceros redzējis, un veldri, kas jūnijā stipri par agru sagāza ziemas kviešus. Savukārt augustā iestājās kulšanai ļoti labvēlīgi laikapstākļi. Zemniekiem ir samērā zemas izmaksas – graudi pēc nokulšanas nav jākaltē, līdz ar to daļu graudu jau uzreiz ved tieši uz ostu,'' šāgada graudkopības tendences kopumā sarunā ar Dienu iezīmēja Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības LATRAPS ģenerāldirektors Edgars Ruža.

Soda dumpīgās pašvaldības?(13)

Politiķa Jura Pūces (AP) vadītā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), iespējams, ne visai godprātīgi izmanto administratīvo varu un formālu birokrātisku iebildumu dēļ bremzē vai vispār nedod akceptu atsevišķu pašvaldību infrastruktūras projektiem, kā dēļ pašvaldības nevar saņemt valsts aizdevumu projektu īstenošanai atbilstoši Ministru kabineta (MK) pieņemtajai kārtībai, kādā pašvaldībām izsniedz valsts aizdevumu ārkārtējās situācijas ietekmes mazināšanai un novēršanai saistībā ar Covid-19 izplatību.

Domāt ilgtermiņā

Ceturtdien Dienā publicētajā intervijā auditorkompānijas EY Latvija partnere nodokļu, juridiskajā, grāmatvedības un atbilstības praksē Ilona Butāne akcentēja, ka nodokļu politika ir jāskata un jāveido, skatoties un domājot ilgtermiņa kontekstā. Turklāt tikpat svarīgi ir jebkuru nodokļu reformu vispirms rūpīgi izvērtēt un skatīt visus nodokļus kopumā, lai sistēma darbotos savstarpējā sinerģijā un sasniegtu divus galvenos mērķus – tiktu piepildīts valsts budžets un vienlaikus nebūtu pārspīlēti augsti nodokļi, jo pretējā gadījumā tas pat visapzinīgākajiem nodokļu maksātājiem radītu pārdomas par pienākumu maksāt nodokļus.

Nodokļu politikai jābūt ilgtspējīgai(23)

Nodokļi nav tikai ienākumu avots, bet arī instruments ekonomikas sekmēšanai, Guntaram Gūtem uzsver auditorkompānijas EY Latvija partnere nodokļu, juridiskajā, grāmatvedības un atbilstības praksē Ilona Butāne.

Ciparu savirknējums bez loģikas(1)

Lai gan Finanšu ministrijas (FM) sagatavoto informatīvo ziņojumu 'Par nodokļu politikas attīstības virzieniem, valsts sociālās un veselības apdrošināšanas ilgtspējas veicināšanai' plānots skatīt valdības sēdē šodien, tā projekts, kas kļuva publiski pieejams pagājušajā nedēļā, guvis izteikti spēcīgu kritiku no lielākās daļas finanšu un ekonomikas ekspertu, kā arī dažādu nozaru pārstāvjiem.

Paģiru laika produkts?(1)

Vēlos šo komentāru iesākt ar kādu loģisku un ļoti precīzu citātu: "Nodokļu politikas stratēģisko virzienu skaidrība un stabilitāte ir būtiska gan uzņēmējdarbības, gan sabiedrisko pakalpojumu un investīciju efektīvai plānošanai. Svarīga ir arī to sasaiste ar valsts vispārējiem attīstības mērķiem."

Atbalsts nepieciešams arī lielajiem(4)

Par jaunā lielo uzņēmumu atbalsta fonda mērķiem un finansējuma avotiem Guntaram Gūtem stāsta finanšu institūcijas Altum valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš