Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Guntars Gūte

Jāatgūst cilvēku uzticēšanās pašvaldībai(2)

Par iecerēm un mērķiem Rīgas pilsētas izpilddirektora amatā Guntars Gūte sarunājas ar pašreizējo uzņēmuma Latvijas valsts ceļi valdes priekšsēdētāju Jāni Langi, kurš jaunajā amatā sāks strādāt 17. maijā.

Konkurē par spīti likuma garam

Publiskas personas nepamatota iesaiste komercdarbībā var negatīvi ietekmēt konkurenci, tādējādi mazinot privāto komersantu motivāciju un iespējas veikt uzņēmējdarbību un ilgtermiņā negatīvi ietekmēt tautsaimniecības attīstību kopumā, akcentē Ekonomikas ministrijas (EM) pārstāvji.

Privātie uzņēmēji: pašvaldību uzņēmumi kropļo konkurenci autobusu pārvadājumos

Autotransporta direkcijas (ATD) rīkotais lielais iepirkums par tiesību piešķiršanu sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanā ar autobusiem reģionālās nozīmes maršrutu tīklā un ar to saistītās domstarpības pēdējo nedēļu laikā īpaši aktualizējis valsts gadiem nerisināto problēmu par konkurences kropļošanu šajā nozarē, ko būtībā pretēji likumos diezgan precīzi atrunātajiem nosacījumiem aktīvi piekopj pašvaldību kapitālsabiedrības.

Arī šogad lieli ielu remonti

Rīgas domes Satiksmes departaments (SD) ir pilnībā gatavs jaunajai būvniecības sezonai galvaspilsētā, un arī visi darbi, kas bija iepauzēti, tiks sākti paredzētajā laikā, tāpat kā tiks sākta jauno projektu īstenošana, norāda SD vadītājs Vitālijs Reinbahs. ''Protams, šādi darbi prasa arī satiksmes organizācijas pagaidu izmaiņas, taču darbi, sevišķi pilsētas centra ielās, tiek plānoti tā, lai to laikā pēc iespējas mazākas neērtības izjustu rīdzinieki un pilsētas viesi neatkarīgi no tā, vai tas ir gājējs, velosipēdists, autobraucējs vai sabiedriskā transporta pasažieris,'' uzsvēra SD vadītājs.

Savelkas mākoņi virs sabiedrisko autopārvadājumu pakalpojumu godīgas konkurences principiem

Autotransporta direkcijas (ATD) 2019. gadā izsludinātā iepirkuma procedūra par sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanu ar autobusiem reģionālas nozīmes maršrutu tīklā nonākusi asās domstarpību krustugunīs - nozares eksperti uzsver, ka pašreizējā konkursā virkne nosacījumu un tā norise kopumā ļauj uzskatīt, ka tiek būtiski pārkāpts konkurences neitralitātes princips, faktiski – konkurence tiek kropļota, iepirkumā ļaujot piedalīties arī pašvaldību kapitālsabiedrībām, lai gan tirgū darbojas pietiekams skaits privāto komersantu.

Kārtējā vēlme sarīkot dzīres mēra laikā?

Desmit opozīcijas deputāti Saeimas prezidijā iesnieguši pieprasījumu Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam sniegt paskaidrojumu par Veselības ministrijas (VM) pārraudzībā esošās kapitālsabiedrības SIA Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (RAKUS) rīcību infrastruktūras attīstīšanā bez valdības saskaņojuma, kopējo problēmu un finanšu saistību izvērtējuma.

Kārtējais nepārdomātais liegums var atkal sekmēt kontrabandas pieaugumu(3)

Patlaban Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijā skatīšanai otrajam lasījumam tiek diskutēti grozījumi Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā, kas citstarp paredz liegt Latvijā izplatīt tabakas izstrādājumu aizstājētproduktus (nikotīna spilventiņi, karsējamā tabaka) ar tiem pievienotu, piemēram, mentola aromātu, kā arī paredz virkni citu ierobežojumu un liegumu.

Kādi ir patiesie mērķi?(1)

Neskatoties uz daudzajiem ostu nozares ekspertu iebildumiem, satiksmes ministrs Tālis Linkaits turpina aktīvi virzīt grozījumus ostu likumā. Pēc, manuprāt, formālas plāna izskatīšanas Ostu padomē (kura, starp citu, notika tikai un vienīgi reformas kritizētāju spiediena dēļ) ministra plāna virzībai uz Saeimu koalīcijas līmenī ir dota zaļā gaisma, jo vakardienas valdības sēdē likumprojekts tika akceptēts iesniegšanai Saeimā. Nozares pārstāvji gan pauž, ka vismaz atsevišķas iebildes tomēr ņemtas vērā.

Vakcinācijas haoss turpinās(5)

Izskatās, ka šīs Lieldienas atmiņā paliks ne tikai ar kārtējām olu kaujām izolācijas apstākļos, bet arī ar kārtējo pierādījumu valdības, valdošo politiķu un pietuvināto personu, atļaušos teikt, cinismam un īpaši nekvalitatīvam darbam. Loģiski, tas atkal rezultējies sabiedrības sašutumā gan par nodokļu maksātāju naudas bezatbildīgu izkleķerēšanu, gan daudzu tūkstošu cilvēku laika un nervu bendēšanu.

Kas īsti ir dzelzceļa strīdu lācītim vēderā?

Analizējot pēdējo gadu notikumus dzelzceļa transporta nozarē un izvērtējot arī februāra sākumā Konkurences padomes (KP) pasludināto lēmumu par teju sešu miljonu eiro soda piemērošanu va/s Latvijas dzelzceļš (LDz) par konkurences pārkāpumiem, ir pamanāmas vairākas būtiskas likumsakarības.

Temīda vērtē pēc sejām?

Pēdējā laikā tiesībsargājošās iestādes piedzīvo ne tos labākos reputācijas brīžus, taču paradoksālā kārtā reputācijas problēmas sev sagādā paši likumsargi. Runa ir par vairākiem savā starpā nesaistītiem notikumiem, kuros tiešā mērā ir skarti konkrēti indivīdi un viņu tiesības, kā arī vienu gadījumu, kas skar augsta ranga tiesībsarga rīcības likumību.

Problēmas novērsīs skaidri noteikumi

Par saprotamu un loģisku azartspēļu nozares regulējumu Guntars Gūte sarunājas ar Finanšu ministrijas valsts sekretāra vietnieci nodokļu administrēšanas un ēnu ekonomikas ierobežošanas jautājumos Janu Salmiņu.

Ostu komersanti aicina nesasteigt reformu

Šķiet, pirmo reizi atjaunotās Latvijas vēsturē visu trīs lielo - Rīgas, Ventspils un Liepājas - ostu komersanti nevis savstarpēji sīvi konkurē par biznesa apjomiem, bet gan vienojušies kopīgā frontē, lai cīnītos pret, viņuprāt, ostu nākotni apdraudošo satiksmes ministra Tāļa Linkaita intensīvi virzīto ostu reformu.

Bezkonsekvences koalīcija(1)

Termins ''konsekvence'' nozīmē atbilstību loģikas prasībām, noteiktām likumsakarībām, noteiktai sistēmai. Šķiet, Latvijā vairs tikai ļoti neliela sabiedrības daļa varētu piekrist, ka šim terminam atbilst tas, ko ar pandēmijas apkarošanas karogu rokās un tukšiem lozungiem dara valdība kopā ar ierēdniecības aparātu.

Risks pilnībā zaudēt pozīcijas tranzītā(8)

Par attīstības scenārijiem dzelzceļa nozarē un potenciālajiem riskiem Guntars Gūte sarunājas ar SIA Rīgas satiksme valdes priekšsēdētāju, bijušo Satiksmes ministrijas valsts sekretāra pienākumu izpildītāju Džinetu Innusu.

Osinovskis lūdz Saeimas Ētikas komisijai izvērtēt deputāta Juraša izteikumus(7)

Igaunijas uzņēmējs, a/s Skinest Group akcionārs Oļegs Osinovskis vērsies ar iesniegumu pie vairākiem Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas deputātiem, kā arī parlamenta priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces ar lūgumu izvērtēt Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Jura Juraša publisko izteikumu atbilstību Saeimas deputātu Ētikas kodeksam.

Ostu sāgas uzrāviens(8)

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits, šķiet, nolēmis veikt būtisku uzrāvienu savā iecerētajā ostu reformas projektā, lai, pat īsti neieklausoties dažādu jomu ekspertu aicinājumos un brīdinājumos par negatīvajām sekām, straujā tempā "līdz uzvarošām" beigām aizvirzītu normatīvus, kas paredz izveidot jaunu pārvaldības modeli trijās lielākajās Latvijas ostās. Tā var secināt pēc pirmdienas koalīcijas partiju sadarbības padomes sēdes, kurā savā ziņā negaidīti tika izskatīts un arī konceptuāli atbalstīts Linkaita ostu reformas plāns un tā tālāka virzība izskatīšanai valdībā.

Mājasdarbi pēckrīzes izrāvienam(2)

Par Rīgas ostas tuvākās nākotnes plāniem Guntars Gūte sarunājas ar Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētāju Viesturu Zepu.

Top kārtējais likuma brāķis?(15)

Šobrīd Saeimā virzību turpina likumprojekts Grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā (turpmāk tekstā – grozījumi), par kuru kritiku pauduši juristi, uzņēmēji un politiķi, norādot uz grozījumu iespējamo neatbilstību cilvēktiesībām, pārcenšanos starptautisko prasību ieviešanā, teksta kvalitātes trūkumiem un neskaidrībām, kādas radīsies to piemērošanā. Vislielākā kritika vērsta pret regulējumu, ka valsts, atzīstot, ka kādai personai nav nevainojama reputācija, var šai personai atņemt noteikta veida īpašumu.

Latvijā bankas soda bargāk nekā citur(12)

Saskaņā ar Latvijas finanšu sektoru reglamentējošajiem normatīviem maksimāli iespējamais naudas sods kredītiestādei par pārkāpumiem AML/CFT (naudas atmazgāšanas novēršanas un terorisma finansēšanas apkarošanas) jomā var būt pieci miljoni eiro vai 10% no bankas (finanšu iestādes) gada apgrozījuma, ko rēķina pēc pēdējā jaunākā apstiprinātā auditētā gada pārskata.

Arī labi oratori neglābs sliktus valdības lēmumus(13)

Pašreizējā valsts komunikācijas stratēģija par Covid-19 pandēmiju sevi ir izsmēlusi, tāpēc jau 9. martā valdība varētu nākt klajā ar grozītu komunikācijas stratēģiju. Šādu jaunumu trešdien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdē pavēstīja premjerministra Krišjāņa Kariņa parlamentārā sekretāre Evika Siliņa, un jāsaka, šis paziņojums raisīja gana plašu uzjautrināšanos par potenciālajiem stratēģijas virzieniem, kā arī pārdomas par to, cik daudz nodokļu maksātāju naudas atkal plānots šādā veidā apgūt.