Laika ziņas
Šodien
Apmācies

13. septembris

Telpaugu kopšana rudenī © DIENA

Septembrī jau pamazām dārzu gatavojam miera periodam, un, kaut šķiet, ka telpaugi taču mūžam zaļi, vismaz lielākā daļa, tomēr arī tie ziemā atpūšas. (Protams, ir atsevišķas sugas, kam tieši ziema ir ziedēšanas laiks.) Lai augi veiksmīgi sagaidītu pavasari, par to labsajūtu jāparūpējas jau tagad, skaidro Latvijas Universitātes Botāniskā dārza speciāliste Ingūna Gudrupa.

Maskas, pārtikas plēves un vienreizlietojamie cimdi - kā Covid-19 ietekmējis atkritumu apjomu?

Vēl nesen mūs aicināja veikalos nelikt produktus plastmasas maisiņos, augļus svērt bez iepakojuma un uz veikalu nākt ar savu maisiņu. Taču tagad pat katra bulciņa veikalu plauktā ietīta pārtikas plēvē, rieksti sasvērti plastmasa kastēs. Biežāk lietojam sejas maskas, arī – vienreizējos cimdus. Sākot vairāk ražot dezinfekcijas līdzekļus, vairāk vajadzēja arī plastmasas pudelīšu. Ja pieaug šo materiālu daudzums, attiecīgi vairāk ir arī atkritumu, kas nav laba ziņa vides aizsardzībai. Taču par nozari atbildīgajā Vides un reģionālās attīstītības ministrijā (VARAM) līdz šim nav lēsuši jaunās situācijas ietekmi, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums de facto.

Ko var kompostēt? © DIENA

Atkritumu šķirošana ir šķietami vienkārša un par to vairāku gadu garumā runāts un rakstīts tik daudz, ka šķiet – vai gan tur ir palicis vēl kaut kas nezināms, nesaprotams? Šķirojot atkritumus, galvenais ir no sadzīves atkritumiem atdalīt tos atkritumu veidus, kurus iespējams nodot otrreizējai pārstrādei.

Raidījums: Par īpaši zemām algām prasīs lielāku nodokli(10)

Valdībā apspriestās nodokļu izmaiņas pozitīvāko efektu varētu atstāt uz vidējām algām, jo mazāks būs sociālais nodoklis un neapliekamo minimumu attiecinās uz lielākām algām. Latvija arī apsteigs Lietuvu sacensībā par zemāku nodokļu slogu lielajām algām. Taču par mazo algu saņēmējiem un tiem, kas strādā kādā no īpašajiem nodokļu režīmiem, prasīs nodokļos maksāt vairāk, ziņo LTV raidījums de facto.

Konsultē veterinārārsts: Suns ceļā. Ausis. Suns pagalmā © DIENA

Nekādā gadījumā nedrīkst ļaut sunim brīvi pārvietoties auto salonā vai pat sēdēt klēpī vadītājam. Pagaidām vēl par dzīvnieka brīvu atrašanos auto salonā (suns, kaķis vai cits mājdzīvnieks) vadītājs Latvijā netiek sodīts, taču jāsaprot, ka šoferis atbildīgs ne tikai par līdzcilvēku, bet arī par dzīvnieku drošību. Tāpēc svarīgi izvēlēties dzīvniekam piemērotu pārvadāšanas risinājumu.

Rīgas satiksmes dāsnāk algotie konsultanti: žurnālists, divi domnieki un Rīgas vēlēšanu komisijas vadītājs(1)

Līdz nākamās nedēļas beigām Rīgas satiksme tiesā iesniegs prasību pret bijušo valdes priekšsēdētāju Leonu Bemhenu un vēl trim bijušajiem valdes locekļiem. Pamatojums: 16 fiktīvu konsultantu nodarbināšana, par ko aizdomas radušās Rīgas satiksmes piesaistītajam advokātu birojam. Latvijas Televīzijas raidījums de facto noskaidroja, ka dāsnāk atalgotie no šī saraksta ir bijušais žurnālists Konstantīns Gaņins, kādreizējie Rīgas domes deputāti Nikolajs Zaharovs (Saskaņa) un Andris Bērziņš (GKR), kā arī Rīgas vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Juris Kokins (GKR).

Dari pats: Svaigā brūkleņu debesmanna © DIENA(1)

Brūklenes ir vienas no gardākajām meža veltēm un ļoti vērtīgas veselībai, it sevišķi, lietojot uzturā svaigā veidā. Bet cik gan daudz svaigu ogu apēdīsi tāpat vien? Tādēļ vērts variēt, iekļaujot tās kokteiļos vai pagatavojot desertus. Piemēram, debesmannu no svaigām ogām.

Vēsture Dienā: Rubika dzejas dienas © DIENA

Alfrēds Rubiks, kuram 24. septembrī paliek 85 gadi un kurš var kalpot par paraugu ikvienam ar sociālisma idejām apsēstajam, bija 1992. gada 12. septembra Dienas intervijas varonis. 1991. gada 23. augustā Rubiks, kura iespējamo rīcību gadījumā, ja augusta pučs būtu uzvarējis, nav grūti iztēloties, kompartijas centrālkomitejas ēkā tika arestēts, un Dienas intervijas laikā viņš jau vairāk nekā gadu bija nosēdējis cietumā.

Izkrāpj naudu, solot miljonu peļņu no gaisa vagoniņiem(5)

Finanšu tirgus uzraugs divreiz izplatījis brīdinājumu neieguldīt naudu uzņēmumu grupā SkyWay Capital, taču kompānija turpina uzrunāt iedzīvotājus, solot ātru peļņu. Lielā nauda nāks no gaisa vagoniņu transporta ieviešanas visā pasaulē, vēsta raidījums Nekā personīga.

Raidījums: 2014.gada eksperiments ar RD atlaidēm vilcienos beidzas ar 560 000 zaudējumiem valsts budžetam

Pirms septiņiem gadiem galvaspilsētas dome ar a/s Pasažieru vilciens vienojās, ka pensionāru atlaides Rīgas robežās darbosies arī piepilsētas vilcienos. Gatavojoties Saeimas vēlēšanām, tas bija izdevīgi tobrīd Rīgā pie varas esošajai Saskaņai, jo transporta atlaižu sistēma ir viņu galvenais trumpis. Pasažieru vilcienam darījums izrādījās neizdevīgs – braucēju bija daudz vairāk nekā prognozēts, un Rīga par tiem atteicās maksāt. Pasažieru vilciens vilcinājās vērsties tiesā līdz nokavēja termiņu. Par uzņēmumu atbildīgajā Satiksmes ministrijā atbildīgos par pazaudēto pusmiljonu nemeklē, vēsta raidījums Nekā personīga.

Nekā lieka uz zobu birstes © DIENA

Rūpēs par paša veselību un urbjoties cauri zobu pastu sastāva etiķetēm, uzņēmējs un industriālā dizaina pārzinātājs Armands Vecvanags nonāca pats pie savas zobu tīrīšanas līdzekļa receptes. Tā tapa uzņēmums Monk Island un zobu pulveris, kura sastāvs nav jāraksta sīkā drukā vairākās rindās, jo tajā ir tikai četras sastāvdaļas. Armands ir pārliecināts, ka pasaulei var likt mainīties gan apzinātāka produktu izvēle ikdienā no patērētāju puses, gan atbildīgāka ražošanas pieeja no uzņēmēju puses.

No sniegotām virsotnēm līdz karstām smiltīm © DIENA

Nedaudz vairāk nekā pirms gada, kad pandēmija vēl bija tikai medicīnas vārdnīcā atrodams jēdziens, nevis realitāte un ceļot varēja, kā vien tīk, piedzīvoju savas dzīves viskošāko laiku. Vienpadsmit ASV pavadītos mēnešus nolēmu nosvinēt, solobraucienā trijās dienās šķērsojot trīs štatus un kopā veicot ap 2300 km.

Gāju skaņas virzienā © DIENA

Joprojām jūtos kā māceklis, saka ilggadējais vijoļspēles pedagogs Romans Šnē (89). Topošos vijolniekus viņš skolojis jau 66 gadus, tostarp pareizajam "iepūtienam" sagatavojis arī savu dēlu – šobrīd pazīstamo diriģentu Normundu Šnē.

Igaunijā 21 jauns inficēšanās ar koronavīrusu gadījums, Lietuvā - 39(2)

Igaunijā aizvadītajā diennaktī inficēšanās ar jauno koronavīrusu atklāta 21 cilvēkam, svētdien paziņojis Veselības departaments. Tikmēr Lietuvā inficēšanās apstiprināta 39 cilvēkiem, kā arī reģistrēts viens nāves gadījums ar šā vīrusa izraisīto slimību Covid-19, informē Veselības ministrija.

FOTO: Dzīvnieciņi meklē mājas © DIENA

Ar laikraksta Diena un portāla Diena.lv starpniecību ceram atrast dzīvniekiem jaunas mājas. Kā katru nedēļu, publicējam fotoattēlus ar ķepaiņiem, kuri dažādu iemeslu dēļ nonākuši patversmē, bet gribētu atrast sev saimniekus un siltas mājas. Aplūko bildes galerijā - šiem dzīvnieciņiem kopā varam palīdzēt atrast īstās mājas!

Kalni, alas un dabas takas Vidzemē © DIENA(1)

Ezeri, jūrmalas, kalni, alas un dabas takas – Vidzemes ainavās raugoties, labsajūtā noreibs ikviens Latvijas apceļotājs. Nostāstiem apvīti, noslēpumu un brīnumu pilni mirkļi, negaidīti pārsteigumi un elpu aizraujošas ainavas – dodies Vidzemē!

Nākamās nedēļas otrajā pusē iespējama vētra un salnas

Nākamās nedēļas trešdiena, visticamāk, kļūs par siltāko dienu šomēnes Latvijā, bet ceturtdien gaidāms straujš temperatūras kritums un vējš var sasniegt vētras spēku, liecina pašreizējā Global Forecast System prognoze.

Svētdien vietām uzspīdēs saule

Svētdien visā Latvijā būs vējains laiks - rietumu vēja ātrums brāzmās sasniegs 12-17 metrus sekundē, prognozē sinoptiķi.

Ir iespējas, nav prasmju © DIENA(4)

Steidzami jāpiesaista, jāizglīto un jāapmāca veselības aprūpes profesionāļu paaudze, kas pārvalda datu analīzi, un vienlaikus arī jāpaaugstina pašreizējā nozares darbaspēka digitālās prasmes, lai veselības aprūpes joma varētu pilnībā izmantot mākslīgā intelekta (MI) sniegtās iespējas, secināts nesen publicētā EIT Health un McKinsey & Company ziņojumā Pārveidojot veselības aprūpi ar MI. Ietekme uz darbaspēku un organizācijām.

Kalendārs

Septembris, 2020
P Ot Tr Ce Pt Se Sv
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11