Laika ziņas
Šodien
Smidzinošs lietus
Rīgā +3 °C
Smidzinošs lietus
Trešdiena, 19. februāris
Zane, Zuzanna

Kosova

Serbija un Kosova sola atsākt dialogu

Serbijas un Kosovas līderi šonedēļ piekrita atsākt sarunas par attiecību uzlabošanu, neraugoties uz virkni nesaskaņu starp abām kaimiņvalstīm. Serbijas prezidents Aleksandrs Vučičs un Kosovas prezidents Hašims Tači bija ieradušies Berlīnē, kur tikās ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli, Francijas prezidentu Emanuelu Makronu un Eiropas Savienības (ES) ārlietu vadītāju Federiku Mogerīni. Serbija Kosovu, kas 2008. gadā pasludināja neatkarību, uzskata par savu teritoriju un neatzīst tās suverenitāti, tāpēc abu valstu attiecības ir saspīlētas. Taču ES kā priekšnosacījumu Serbijas un Kosovas uzņemšanai blokā ir noteikusi divpusējo attiecību normalizēšanu.

Pieminēs 20 gadus kopš NATO uzlidojumiem

Atšķirīgā noskaņojumā Serbijā un Kosovā svētdien pieminēs 20. gadadienu kopš NATO aviācijas kampaņas sākuma toreizējā Dienvidslāvijā. Uzlidojumu mērķis bija apturēt serbu armijas zvērības pret Kosovas albāņiem, kas bija sākuši bruņotu pretestību. Vairāk nekā divus mēnešus ilgušo uzlidojumu rezultātā Belgrada zaudēja kontroli pār Kosovu, kas vēlāk pasludināja neatkarību. Liela daļa Serbijas iedzīvotāju joprojām nespēj piedot Rietumiem 1999. gada uzlidojumus, savukārt Kosovas albāņi neskopojas ar pateicības vārdiem.

Kosovas parlaments nobalso par armijas izveidošanu

Neraugoties uz iespējamo spriedzes pieaugumu attiecībās ar Serbiju un NATO brīdinājumiem, Kosovas parlaments piektdien nobalsojis par pašreizējo drošības spēku pārveidošanu par pilnvērtīgu armiju.

Kosovas plāni veidot armiju rada saspīlējumu

Serbija neizslēdz militāru atbildi, ja Kosova izveidos armiju. Serbija Kosovu, kas 2008. gadā pasludināja neatkarību, uzskata par savu teritoriju un neatzīst tās suverenitāti, tāpēc abu valstu attiecības ir saspīlētas. Pret regulāras armijas izveidi Kosovā ir izteikusies arī NATO un Serbijas tuvākā sabiedrotā Krievija, kas pēdējos gados ir apsūdzēta centienos destabilizēt Balkānu reģionu.

Kosova virzās uz savas armijas izveidi

Kosova ceturtdien spērusi pirmos soļus savas armijas izveidošanai, pret ko stingri iebilst etniskā serbu minoritāte un Serbija, apgalvojot, ka tas rada draudus mieram. Kosova ir bijusī Serbijas province. 1998.-1999. gada Kosovas karš noslēdzās, kad NATO gaisa spēku operācijas rezultātā Serbijas spēki bija spiesti provinci pamest. Kopš tā laika par drošību Kosovā rūpējas NATO vadītā starptautiskā misija (KFOR). Kosovā joprojām dzīvo 120 000 etnisko serbu, bet absolūtais vairākums valsts iedzīvotāju ir albāņi.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide