Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Inese Lūsiņa

Senais un jaunais kā sniegs un ūdens. Pasaules mūzikas festivāls Porta svin 20 gadu jubileju

Pasaules mūzikas festivāls Porta savu 20. jubileju šogad var svinēt diemžēl ar vienu pašu, toties aizraujošu koncertu. Tas notiks pēdējos gados jau ierastā muzikāli intīmā un pasaules kultūras elpas pilnā gaisotnē mūzikas namā Daile 24. oktobrī plkst. 18.00 – kopā ar Latvijas mūziķiem muzicēs Igaunijas kulta duets Puuluup un somu multiinstrumentāliste un dziedātāja Maija Kauhanena. Pasākumam varēs arī pieslēgties tiešraidē festivāla mājaslapā, kā arī Facebook. Viesmūziķu meistarklases 23. oktobrī notiks tiešsaistē.

Kora bu(r)bulis(2)

Mūsu identitātei būtiskā Dziesmu svētku kustība var neizturēt arvien jaunus pārrāvumus un dziedāšanas pasludināšanu par galveno infekcijas avotu.

Festivālam Arēna jau 19 gadu svars

Deviņpadsmit gadu vecumā ikviens vēlas un ir gatavs saklausīt nākotni. Jaunās mūzikas festivālam Arēna tā ir gan definīcija, gan sasniegtā vecuma slieksnis, gan arī jauns izaicinājums. Tādēļ vien vērts piefiksēt Arēnu rudens kultūras kalendārā, rezervējot klātbūtni festivāla koncertos no 24. oktobra līdz 7. novembrim.

Pērkons atkal dimd Māra Čaklā dzejā. Grupa Pērkons godina dzejnieku programmā Cilvēk, tu esi!(7)

Godinot dzejnieku Māri Čaklo (1940–2003) 80 gadu jubilejā, rokgrupa Pērkons sagatavojusi koncertprogrammu Cilvēk, tu esi! ar divu rokmūzikas lieldarbu atjaunojumiem. Tā skanēs 17. oktobrī VEF Kultūras pilī, 1. novembrī Liepājas koncertzālē Lielais dzintars, 15. novembrī Vidzemes koncertzālē Cēsis un 21. novembrī Ventspils Teātra namā Jūras vārti.

Latvijas Radio koris svin 80

Latvijas Radio koris (LRK) novembrī svinēs 80. gadu jubileju kopš tā dibināšanas diriģenta Teodora Kalniņa vadībā. Jubilejas trīs koncertu sēriju atklās LRK mākslinieciskā vadītāja Sigvarda Kļavas diriģētā latviešu mūzikas klasikas programma Diena aust koncertzālē Cēsis 17. oktobrī. Abi pārējie koncerti notiks Rīgā. Diriģenta Kaspara Putniņa vadībā Rīgas Svētā Jāņa baznīcā 30. oktobrī skanēs jauna koncertprogramma, turpinot LRK gadiem kopto ciklu Sakrālie dziedājumi. Rīgas Domā 3. decembrī Sigvarda Kļavas vadībā izskanēs jubilejas īpašais notikums – sešu latviešu komponistu radītās Jubilejas mesas pirmatskaņojums.

Pianists Andrejs Osokins: Ceļošanai vajag tikai labas klavieres(2)

Mēs nezinām, kad šis laiks beigsies. Varbūt ierobežojumi būs līdz Jaunajam gadam, bet varbūt vēl desmit gadus? Tāpēc vajag saprast, kādā veidā mūziķi var turpināt strādāt un izdzīvot, kādā veidā mēs varam tomēr nokļūt pie klausītājiem, uzskata pianists Andrejs Osokins. Viņš ir viens no pēdējā pusgadā aktīvākajiem skatuves māksliniekiem. Covid-19 laika ierobežojumiem un nomāktībai viņš stājas pretī ar arvien jaunām radošām idejām, elastīgi pielāgojoties jaunajai realitātei.

Rīgas Domā Latvijas rudens

Rīgas Doms allaž bijis latviešu mūzikas kultūras, jo īpaši latviešu ērģeļmūzikas, centrs, šūpulis un sakrālās mūzikas virzītājs. Šeit pirmatskaņota lielākā daļa latviešu komponistu ērģeļmūzikas, šeit pieredzētas visdaudzveidīgākās kamermuzikālās sadarbības variācijas, uzsver Rīgas Doma mūzikas direktors un katedrāles ērģelnieks Aigars Reinis. Pēc viņa iniciatīvas Rīgas Domā no 9. līdz 30. oktobrim jau otro gadu izskanēs latviešu mūzikas festivāls Latvijas rudens.

Satiekas Vasks, Bahs un Bēthovens. Rudens kamermūzikas festivālu atklās kvartets Artemis

Rudens kamermūzikas festivālā, kuru Latvijas koncerti piedāvā no 2. līdz 17. oktobrim Rīgā, Jūrmalā un Liepājā, uzstāsies zvaigznes – izcilais Berlīnē bāzētais Artemis Quartet, kura pirmā vijole ir latviešu mūziķe Vineta Sareika, uzticamais Sinfonietta Rīga sadarbības partneris, vācu klarnetists, komponists un diriģents Jērgs Vidmanis, mūsu pianisma zvaigzne Reinis Zariņš, Amsterdamas Karaliskā Concertgebouw orķestra altiste Santa Vižine, azartiskā pianiste Agnese Egliņa, klarnetists un diriģents Guntis Kuzma.

Nenoteiktības galaktikas. Sākas Liepājas Mākslas forums

Sestais mūsdienu mākslas festivāls Liepājas Mākslas forums koncertzālē Lielais dzintars nedēļas nogalē no 25. līdz 27. septembrim piedāvā desmit dažādu žanru notikumus – kustību izrādi, mākslas izstādi, dzejas diskotēku, radošu darbnīcu jauniešiem, diskusiju, avangarda kamermūzikas koncertu, filmu vakaru, teātra izrādi bērniem, kā arī neparastus multimediālus koncertus. Daļa notikumu pieejami bez maksas.

Bez lidošanas misticismā

Komponista Alvila Altmaņa apaļā 70 gadu jubileja nosvinēta vasaras vidū, 1. jūlijā, bet tai veltītais autorkoncerts notiks pašā ražas laikā – svētdien, 20. septembrī, plkst. 16 Rīgas Latviešu biedrības nama Zelta zālē.

Gāju skaņas virzienā

Joprojām jūtos kā māceklis, saka ilggadējais vijoļspēles pedagogs Romans Šnē (89). Topošos vijolniekus viņš skolojis jau 66 gadus, tostarp pareizajam "iepūtienam" sagatavojis arī savu dēlu – šobrīd pazīstamo diriģentu Normundu Šnē.

Uz saturu ierobežojumi neattiecas. Starptautiskā garīgās mūzikas festivāla žanru, stilu un mūzikas autoru loks paplašinās

Globālās pandēmijas un ar to saistīto ierobežojumu kontekstā, kas īpaši bargi skar tieši kultūru, īsts brīnums bija gan baleta Gulbju ezers jauniestudējuma pirmizrāde Latvijas Nacionālajā operā, gan 23. Starptautiskais garīgās mūzikas festivāls, ko sestdien, 5. septembrī, vainagoja izcils Johannesa Brāmsa Vācu rekviēma atskaņojums. Klasiskās kultūras oāze, kur vēl drīkst dejot un muzicēt publikai klātienē un bez maskām. Kamēr daudzās citās citadelēs kultūras dzīve ir zaudējusi vērienu vai pat apstājusies, arī citi mūsu – un ne tikai mūsu – spožākie izpildītājmākslinieki izpaužas Latvijā.

Mūzika skaņās un sirsnīgās sarunās. Inese Galante sāk interaktīvu pasākumu ciklu Viva Latvija!

Lielajā ģildē 12. septembrī plkst. 20 notiks pirmais koncerts jaunajā Ineses Galantes fonda pasākumu ciklā Viva Latvija!. Pasākumu unikalitāte ir interaktīvais formāts: koncerti būs apvienoti ar sarunu šovu stila norisi un meistarklasēm, kur mūziķi un izpildītāji dalīsies ar savas meistarības noslēpumiem un atbildēs uz zālē esošo klausītāju jautājumiem.

Izvēlos ārstēties ar mūziku. Tuvojas 17. Starptautiskais Kremerata Baltica festivāls

17. Starptautiskais Kremerata Baltica festivāls Dzintaru koncertzālē 12. un 13. septembrī svinēs Vīnes klasiķa Ludviga van Bēthovena 250. jubileju. Līdzās pasaulslavenajam vijolniekam Gidonam Krēmeram un viņa kamerorķestra mūziķiem tiksimies ar pianistu Georgiju Osokinu, vijolnieku Hugo Tičati, kurš jau vairākkārt atskaņojis latviešu mūziku, čīliešu mecosoprānu Luisianu Mančīni un čellisti Giedri Dirvanauskaiti. Gaidāmi divi pirmatskaņojumi. Lūk, kā Gidons Krēmers raksturo ideju un galvenās ceļazīmes.

Koncertzāle taps arī Tallinā

Priekšlikumu būvēt jaunu, pasaules standartiem atbilstošu akustisko koncertzāli Heliorg (Skaņas ieleja, tulkojot no igauņu valodas) Tompea kalna pakājē, starp Tallinas vecpilsētu un jauno pilsētas daļu, pagājušajā nedēļā valdībai kopīgi prezentēja Igaunijas Nacionālais simfoniskais orķestris (INSO) un Igaunijas Filharmonijas kamerkoris (IFK).