Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Otrdiena, 21. janvāris
Agne, Agnese, Agnija

Inese Lūsiņa

Liepājā Jauno gadu sāk uz džeza nots(1)

Jauno gadu Liepājas Simfoniskais orķestris (LSO) sāks uz džeza nots – ar amerikāņu mūzikas klasiķa Džordža Gēršvina Rapsodiju blūza stilā. Populārā opusa soliste, viena no pieprasītākajām latviešu pianistēm Agnese Egliņa būs īpašā viešņa LSO koncertā, ko Mārtiņš Ozoliņš diriģēs Liepājas koncertzālē Lielais dzintars. Tas notiks rīt, 17. janvārī, plkst. 19, piedāvājot arī Morisa Ravela un Nikolaja Rimska-Korsakova mūziku.

Stalti un jaudīgi(2)

Nedēļas nogalē notikušais Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas simtgades koncerts apliecināja: esam talantu tauta.

JVLMA - 100: Augumiņš, tikumiņš un napļevaķ na deņgi

No pēcballītes rītā laimēta moskviča un plika kontrabasista uz kopmītņu karnīzes līdz tobrīd aizliegtai mūzikai un dižgariem, kas strādāja ar studentiem kā līdzīgiem, – tik raiba ir Latvijas Mūzikas akadēmijas simtgade.

Skanīgā 44. telpa kļuvusi starptautiska. Koncertos Saulkrastos un Rīgā sevi piesaka Ansamblis 44

Uz savu pirmo koncertu aicina kameransamblis Ansamblis 44, kurā sapulcējušies jauni, atraktīvi latviešu mūziķi, kuri pašlaik studē un strādā ārzemēs. Ansambļa debijas programma, kurā skanēs Volfganga Amadeja Mocarta, Kloda Debisī, Bēlas Bartoka un Pētera Vaska kamermūzika, būs dzirdama divos koncertos: jau šovakar, 10. janvārī, Saulkrastu Kultūras centrā plkst. 19 un koncertzālē Artissimo (Vaļņu ielā 9 Rīgā) 11. janvārī plkst. 15.

Lūsēns, Zadovska un Zvaigznes diena. Krimuldas muižā uzsāk kamermūzikas koncertu ciklu

"Man patīk kamermūzika. Man patīk tas, ka muzicēšana notiek šaurā lokā un ir klātbūtnes sajūta. Patīk akustiska dzīvā mūzika," saka komponists Jānis Lūsēns, kurš Zvaigznes dienas koncertā Krimuldas muižā Gaujas senlejā 10. janvārī plkst. 19 kopā ar Latvijas Nacionālās operas (LNO) solisti Kristīni Zadovsku un flautisti Eviju Mundeciemu ieskandinās pirmo Krimuldas muižas kamermūzikas vakaru ciklu. Vakarā skanēs Jāņa Lūsēna dziesmas un instrumentālā mūzika.

Igauņu komponista Visuma mūzika

Igauņu komponists Urmass Sisasks teleskopā vēro debesis un aprēķina planētu orbitālā lidojuma skaņas, lai savā mūzikā tvertu Visuma harmoniju. Viņš tic, ka nākotnē uzvarēs skaistums, un aicina nomierināties un izbeigt histēriju par globālo sasilšanu.

Pussimt čellistu, roks un meditācija

Pēc gadu ilgas pauzes savos tradicionālajos Vecgada lielkoncertos, kas abi notiks vienā un tajā pašā dienā, 30. decembrī, Rīgas Kongresu namā, uz skatuves atgriezīsies Melo-M Mega orķestris. Tas atkal pulcēs kopā dažādu paaudžu čellistus, klausītājiem piedāvājot gan popmūzikas un rokmūzikas hitus, gan grupas līdera Kārļa Auzāna jaundarba Meditation+ pirmatskaņojumu ar Normundu Šnē pie diriģenta pults.

2019. gads mūzikā. Bezgalīgā augstiene

Kāds bija 2019. gads kultūrā? KDi autori dalās iespaidos par būtiskākajiem notikumiem un parādībām mūzikā, teātrī, literatūrā, kino, vizuālajā mākslā un arhitektūrā.

Kārtainie Ziemassvētki(2)

Mums Latvijā ir gan ziemas saulgrieži ar bluķa vilkšanu, piparkūku cepšanu un maskošanos, gan kristīgie Ziemassvētki ar svētvakaru baznīcā un Ziemassvētku vecīti. Esam arī sapratuši, cik bezjēdzīgi ir strīdēties par vienīgajām pareizajām svinēšanas tradīcijām, kuras var būt gan sadzīviski praktiskas, gan noslēpumainas, bet dažu reizi pat aplam muļķīgas, lai gan vairākās paaudzēs pārmantotas. Par to visu raisījās saruna ar folkloristi, filozofi, Valsts izglītības satura centra folkloras projektu koordinatori, programmas Pulkā eimu, pulkā teku vadītāju, tradicionālās kultūras biedrības Aprika vadītāju un Latvijas Stāstnieku asociācijas dalībnieci Māru Mellēnu.

Gan apgaroti un svēti, gan dzirkstoši. Grupas Putni un Jēkaba Nīmaņa pasaules tautu Ziemassvētki

"Veidojot programmu Svēti un dzirkstoši. Pasaules tautu Ziemassvētki, kopā ar komponistu Jēkabu Nīmani un viņa vadīto Jakob Noiman Festival Band iedziļinājāmies dažādu valstu muzikālajās kultūrās – tā ir tautas mūzika, kas ietekmējusies no kristīgās tradīcijas, un arī otrādi – šodien tautā pazīstamas dziesmas, kas patiesībā ir cēlušās no baznīcas himnām latīņu valodā," stāsta vokālās grupas Putni vadītāja un dziedātāja Antra Dreģe. Jauno kopīgo Ziemassvētku programmu, kas veltīta pasaules tautu Ziemassvētku tradīcijām, mūziķi šomēnes līdz 27. decembrim atskaņos 10 koncertos Latvijas pilsētu baznīcās.

Uz Ķīpsalu pēc iedvesmas(1)

"Aicinām cilvēkus laukā no mājām uz Rīgas Ziemassvētku koncertu iedvesmoties no spilgtiem mūziķiem un muzikālām kompozīcijām," uz ikgadējiem svētku koncertiem Ķīpsalas hallē 25. un 26. decembrī aicina to mākslinieciskais vadītājs, diriģents Rūdolfs Bērtiņš kopā ar režisoru un scenogrāfu Reini Suhanovu. Tajos gaidāmi pasaules klasiskās un populārās mūzikas hiti, svētku atmosfēra un iedvesmojoši supervaroņi.

Operešu pasaules Jaungada šarms(3)

Kā vēstī nosaukums Franz Lehár+, Operetes teātris savos ikgadējos Jaungada koncertos diriģenta Atvara Lakstīgalas vadībā šoreiz īpaši godinās operetes žanra klasiķa, slavenā austroungāru komponista Franča Lehāra daiļradi, atzīmējot viņa gaidāmo 150. gadadienu. Operetes Jaungada koncerti notiks 18. un 28. decembrī plkst. 19.00 VEF Kultūras pilī, kā arī 29. decembrī plkst. 17.00 kultūras pilī Ziemeļblāzma.

Ziemassvētki un balsis bez robežām. Rīgā viesojas vokālā supergrupa Accent

Turnejā svinot sava jaunā Ziemassvētku albuma iznākšanu, improvizācijas un džeza mūzikas koncertsērijā Art of Riga Jazz otrdien, 10. decembrī, plkst. 19 kinoteātrī Splendid Palace uzstāsies starptautiskā a cappella supergrupa Accent – seši talantīgi un atraktīvi dziedātāji no piecām valstīm.

Jau piekto reizi Dzintaros. Ziemassvētku festivāls Dzintaru koncertzālē piedāvā mūzikas dažādību

Jau piekto gadu krāšņākais ziemas muzikālais notikums atjaunotajā Dzintaru koncertzālē būs Ziemassvētku festivāls. Vienpadsmit muzikāli daudzveidīgos koncertos no 13. decembra līdz 7. janvārim tiksimies ar Rīgas Doma zēnu kori, operdziedātājām Ingu Kalnu un Elīnu Šimku, Brīnumskapi Ziemassvētkos, komponistu Raimondu Tigulu, dziedātāju Zigfrīdu Muktupāvelu, Latvijas Radio kori, Igaunijas senās mūzikas ansambli Hortus Musicus, kamerorķestri Sinfonietta Riga, vijolniekiem Kristīni Balanas un Daniilu Bulajevu, Latvijas Radio bigbendu, vokālo grupu Framest, Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri un citiem māksliniekiem.

Zandas Švēdes jaunā dzīve

Mēs skrienam, skrienam, bet visu jau nevar paspēt. Tad saproti, ka vienīgais, kas tev ir, ir šis mirklis, kurā tu dzīvo, – pārliecinājusies latviešu dziedātāja, mecosoprāns Zanda Švēde.

Astoņi gadsimti Ziemassvētku skaņu. Eiropas Ziemassvētku daudzveidība no Ars nova līdz džezam

Vieniem Ziemassvētki ir tad, kad ārā "sidrabiņa lietiņš lija Ziemassvētku vakarā": ar pašu cirstu eglīti istabā, jautru bluķa vilkšanu sētsvidū vai Jēzus bērna silīti apgarotā noskaņā dievnamos. Citi savukārt Ziemassvētkus sagaida krāšņā vasaras plaukumā. Tikpat daudzveidīgs kā pati svinēšana dažādās pasaules malās ir arī Latvijas koncertu rīkotais ikgadējais festivāls Eiropas Ziemassvētki, kas dažādās koncertvietās Rīgā notiks no 6. līdz 29. decembrim.