Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +9 °C
Apmācies
Piektdiena, 12. aprīlis
Jūlijs, Ainis

Bērnu slimnīcas Mātes piena banka aicina pieteikties jaunas donores

Bērnu klīniskā universitātes slimnīca (BKUS) aicina atsaukties jaunās māmiņas, kuras vēlētos kļūt par Mātes piena bankas donorēm, informēja BKUS komunikācijas speciāliste Ilze Olšteina.

Jau gandrīz divus gadus BKUS darbojas Mātes piena banka. Pateicoties donoru saziedotajam, jau 45 mazuļi slimnīcas jaundzimušo nodaļās ir saņēmuši 125 litru piena.

Olšteina norāda, ka ideālā situācija būtu, ja visi mazuļi saņemtu mātes pienu un, ja kādam no jaundzimušajiem, kas nonākuši BKUS, dažādu iemeslu nebūtu pieejams savas mammas piens, tiktu donoru saziedotais. Taču katras piena pudelītes sagatavošana prasa ļoti lielu darbu, tāpēc šo pieniņu dod tiem, kam tas visvairāk nepieciešams. Prasības pret donoru mātes piena drošumu ir ļoti augstas, Mātes piena bankā ir jābūt detalizētai informācijai par katru pudelīti.

Vienlaikus svarīgi ir tas, lai šis saziedotais pieniņš būtu pieejams. Ar BKUS Mātes piena banku sadarbojas donores, kuras ir gatavas brīvprātīgi ziedot savu pienu pietiekamā daudzumā, nodrošinot visas stingrās prasības par piena atslaukšanu un uzglabāšanu.

BKUS speciālistes nedēļas laikā pēc pieteikšanās sazvanās un pēc tam tiekas ar katru no māmiņām, lai visu sīki izskaidrotu pirms tiek noslēgts sadarbības līgums. Līdz šim sadarbība ir uzsākta ar 48 jaunajām māmiņām.

BKUS neonataloģe, Mātes piena bankas ārste Elza Salputra norāda, ka vislabāk, ja jaunajām māmiņām, kuras BKUS ir nodaļās kopā ar jaundzimušajiem, izdodas atjaunot sava piena veidošanos. Taču daudziem jaundzimušajiem tiek dots donoru mammas piens, kas samazinājis smagas zarnu iekaisuma slimības jeb nekrotiskā enterokolīta biežumu priekšlaikus dzimušajiem, šādi nosargājot viņu trauslo veselību.

Mātes piena donorēm pēc pieteikšanās būs nepieciešams veikt dažas analīzes, kā arī atbraukt uz interviju BKUS. Tā kā arī piena pārvadāšana ir stingri reglamentēta, jāraugās, lai jaunā māmiņa dzīvo ne tālāk kā aptuveni 20 kilometru attālumā no Bērnu slimnīcas Vienības gatvē 45.

Latvijā pirmā Mātes piena banka tika izveidota, pateicoties ziedotāju atbalstam vairāk nekā 150 000 eiro apmērā un BKUS ieguldījumam. Mātes piena bankas ikgadējo uzturēšanu nodrošina Veselības ministrijas un Nacionālā veselības dienesta finansējums, bet donorēm, kuras gatavas dalīties ar savu pienu, tas ir brīvprātīgs darbs bez atalgojuma naudas izteiksmē.

Par mātes piena donorēm aicinātas kļūt jaunās māmiņas, kuras veiksmīgi zīda savus mazuļus un plāno to turpināt vēl vismaz vairākus mēnešus. Sīkāk jāapsver vairāki kritēriji - piena apjoms, zīdīšanas ilgums, veselības stāvoklis un dzīvesvieta.

BKUS skaidro, ka piena apjomam jābūt pietiekamam, lai paēdinātu savu bērniņu (bērnam jābūt ar labu svara dinamiku), bet pāri jāpaliek vismaz 100 ml dienā. Laktācija pirmo nedēļu laikā ir mainīga, tāpēc vislabāk lēmumu par piena ziedošanu pieņemt no bērniņa četru nedēļu vecuma, kad tā stabilizējas. Lai saprastu, vai patiesi dienā ir vismaz 100 ml, kurus varētu ziedot, BKUS aicina donores pirms pieteikuma anketas izpildīšanas, "izmēģinājuma periodā" noslaukt 100 ml pieniņa vienā vai divās reizēs. Tas gan palīdzēs apjaust piena apjomu, gan sagatavos donori atbildīgajam darbam, kas prasa precizitāti un rutīnas ievērošanu.

Tāpat mazajiem pacientiem, kas pienu saņems, ļoti svarīgs ir piena sastāvs. Mātes piens visvērtīgākais ir pirmajos laktācijas mēnešos, tāpēc vislabāk par donori kļūt tieši pirmajos trīs mēnešos pēc dzemdībām. Atteikumu var saņemt potenciālā donore, kuras bērnam jau tuvojas gads, jo tad piena sastāvs ir izmainījies (tas joprojām ir ļoti labs savam bērnam, bet tam ir pārāk zems olbaltumvielu, tauku, ogļhidrātu un kaloriju saturs priekšlaikus dzimušiem mazuļiem). Jo ātrāk tiek pieņemts lēmums par piena ziedošanu, jo labāk, uzsver BKUS.

Potenciālajām donorēm nedrīkst būt kaitīgie ieradumi, piemēram, smēķēšana, pārmērīga alkohola lietošana. Nedrīkstētu būt hroniskas slimības, kas pieprasa zāļu lietošanu. Taču ir konkrētas slimības un medikamenti, kuras neietekmē piena kvalitāti, tāpēc BKUS aicina jaunās māmiņas pieteikties, lai sarunas laikā ar potenciālo donori izrunātu atbilstību šim uzdevumam.

Lai kontrolētu apstākļus, kādos piens tiek transportēts, BKUS uzņemas piena ziedojuma pārvešanu no donores mājām. Šobrīd iespējas ļauj to darīt tikai 20 km rādiusā no Mātes piena bankas atrašanās vietas Vienības gatvē 45.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Nemitīga steiga kaitē jūsu veselībai!

Mēness aptiekas farmaceita asistente Viveja Akimova uzskata, ka zāles, uztura bagātinātājus un citus aptiekas produktus nevajadzētu iegādāties steigā un skrējienā, jo pilnvērtīgai sarunai ar fa...

Veselība

Vairāk Veselība


Dārza Diena

Vairāk Dārza Diena


Senioru Diena

Vairāk Senioru Diena


Dienas padomi

Vairāk Dienas padomi


Būve un interjers

Vairāk Būve un interjers


Cits

Vairāk Cits