Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +22 °C
Skaidrs
Piektdiena, 12. jūlijs
Indriķis, Ints, Namejs

Kronis kā laikmeta liecība © DIENA

Kroņu meistare Brigita Stroda rada unikālus un valkājamus mākslas darbus, kas top, izmantojot upcycling filozofiju, iedvesmojoties no latviešu kultūras mantojuma un mūsu senču prasmēm. “Mani kroņi pārtop no vienas matērijas jaunā matērijā, un tos kā ģimenes mantojumu var nodot tālāk nākamajām paaudzēm,” atklāj Brigita. Mākslinieces jaunākie meistardarbi no 20. jūnija būs skatāmi izstādē “Apli pielūdzot” Ojāra Vācieša muzejā.

Ilgtspējīgās izvēles ātrās modes veikalos © DIENA

Šoreiz mūsu uzmanība ir pievērsta “ātrās modes” veikaliem, jo nereti tieši tajos visbiežāk paslīd roka kādam jaunam modes pirkumam. Bet arī “ātrās modes” veikalos mēs varam veikt apzinātākas un ilgtspējīgākas izvēles.

Ar domu nākotnē © DIENA

Lai arī mana ikdiena ir par un ap modi – iepirkšanās, garderobes revīzijas, tomēr esmu par ilgtspējīgu pieeju tās veidošanā. Iesaku arī tev sākt ar pirmajiem soļiem.

Dizains ar stāstu © DIENA

Latvijā un pasaulē pazīstamā modes zīmola One Wolf dizainere un radošā direktore Agnese Narņicka veido dizainu ar augstu atbildības sajūtu, pievēršoties aizvien zaļākai, ilgtspējīgākai un lēnākai modei. “Esmu pievērsusies eko dizaina ilgtspējas risinājumiem tieši caur emocionālo piesaisti apģērbam, iekļaujot inovatīvas dizaina un mākslinieciskās pētniecības metodes.”

Lūgums pēc palīdzības: nelaime sagriež ģimenes dzīvi kājām gaisā

Šajā ģimenē aug trīs bērni, Rūdolfs ir vecākais. Mamma Laima un tētis Kaspars ir mīloši un brīnišķīgi vecāki. Traģēdija, kas sagrieza viņu dzīvi kājām gaisā, notika burtiski vienā sekundē - ātrā palīdzība, policija, reanimācija... Tā bija kā šausmu filma, kuru gribas pārtīt uz priekšu, stāstu sāk labdarības fonds BeOpren.

Kreklu savedēja © DIENA

Atbildība, samazinot kaitējumu dabai, un apģērba ilgtspēja ir svarīga pievienotā vērtība mūsdienīgam modes dizainam. Zīmola Zīle autore Aiva Zīle rada ilgtspējīgu apģērbu dizainu zaļi domājošiem cilvēkiem un, izmantojot upcycling filozofiju, veido jaunus apģērbus no reiz lietotām drēbēm. No vīriešu krekliem top sievišķīgas kleitas, bet no veciem džinsiem – jauni mēteļi un jakas.

Pārveidots ir jauns © DIENA

Turpinot par ilgtspējīgo modi, šoreiz vēlos ielūkoties tēmā upcycling. Tulkojot šo terminu no angļu valodas, tas ietver sevī ideju par jau esošu lietu pārveidošanu par kaut ko jaunu. Arī Latvijā ir zīmoli, kas aizraujas ar šo ilgtspējīgās modes virzienu, un viens no tiem ir Ievas Kozlovskas radītais zīmols Boka.

Veidojam apģērbu kapsulu © DIENA

Veidot savu garderobi apzināti – pirkt mazāk, bet pārdomātāk, pieturoties apģērbu kapsulas pamatprincipam, – arī ir viens no ilgtspējīgās modes atzariem. Man uzreiz nāk prātā pašmāju zīmols Pixie un viena no tā radītājām Ingrīda Arāja, kas, manuprāt, ir lietpratēja apģērbu kapsulas veidošanā un ar savu piemēru iedvesmo sievietes sev apkārt. Iepazīsimies!

Domāt par modi apzināti © DIENA

Dizainere Baiba Ripa rada modi pārdomāti un atbildīgi, viņas izveidotā zīmola ilgtspējīgie adījumi ar skulpturālu dizainu ir unikāli roku darbi, kas valkājami vairākās paaudzēs un tiek darināti Latvijā un Nepālā. "Adījumi ir modes sastāvdaļa, tie ir laikmetīgi un ar lielu potenciālu," atzīst dizainere.

Stila iedvesma © DIENA

Anetei sekoju instagramā (@paradimodi). Viņa mani iedvesmo domāt par ilgtspējīgo modi un meklēt pērles lietoto preču veikalos. Tāpēc aicināju Aneti kļūt par stila meistarklases varoni, padaloties ar savā pieredzē gūtajām atziņām, kuras varētu noderēt un iedvesmot ikvienu no mums.

T krekls & daba © DIENA

Cik ilgi tev kalpo viens T krekls, un cik daudz to ir skapī – tavējie, bērnu, dzīvesbiedra? Kas notiek pēc tam, kad T krekls vairs neder valkāšanai? Vai esi par to kādreiz aizdomājusies? Esam apkopuši informāciju, kas palīdzēs tev apjaust, kā viens T krekls ietekmē dabu.

Marķējumu labirintos © DIENA

Kā atpazīt videi draudzīgus produktus un neuzķerties uz zaļmaldināšanu, ko diemžēl izmanto atsevišķi uzņēmumi, skaidro “Ekodizaina kompetences centra” vides speciāliste Ilze Neimane.

Vairāk