Laika ziņas
Šodien
Slapjš sniegs

Brīvais lidojums dara cilvēku līdzīgu putnam © DIENA

Tad, kad intervija ar Latvijas Paraplanierisma federācijas (LPF) prezidentu Normundu Pakuli jau tuvojas beigām, viņš piedāvā: "Izlidojam?" Nepaspēju nobīties, kad galvā jau ir ķivere, kā mugursoma tiek uzvilkts "sēdeklis", īsa instruktāža, apliecinu, ka neesmu alkohola un narkotisko vielu ietekmē, neesmu bijusi saskarē ar Covid-19 un vēl citas formalitātes... Pēc ieskrējiena ar vinčas palīdzību tiek uzņemts augstums – apmēram puskilometrs, un – es lidoju! Pa kreisi Daugava, pa labi Ķengarags, priekšā televīzijas tornis, apakšā Dārziņi.... Tā līgani un mierīgi. Līdz trikam – Lielās šūpoles. Tam īsti nebiju gatava, lai gan man patīk karuseļi un šūpoles.

Zaļais bizness tējas krūzē

Uzņēmējdarbība ir ikvienas valsts ekonomiskās attīstības stūrakmens. 2019. gada Pasaules ekonomikas forumā Davosā bioloģiskās daudzveidības samazināšanās un ekosistēmu degradēšanās tika atzīta par risku globālajai ekonomikai, jo tā vai citādi ikviena uzņēmējdarbība ir saistīta arī ar dabas spēju nodrošināt, piemēram, izejvielas un materiālus, uzturēt dabisko ūdens aprites ciklu, uzturēt augsnes auglību un nodrošināt kultūraugu dabisku apputeksnēšanos. Eiropai, uzsākot zaļo kursu, ilgtspējas jēdziens uzņēmējdarbībā ir cieši saistāms ar zaļo uzņēmējdarbību.

Nofotografēt nav iespējams © DIENA

1988.–1989. gada ziema Krasnojarskas apgabalā Krievijā. Jeņiseiska, Igarka, Bogučani un citas vietas, kuras savulaik bija spiesti iepazīt no Latvijas izsūtītie un tur ieslodzītie.

Ceļa meistara amats - sens, bet joprojām neaizstājams © DIENA

Dzelzceļa nozarē senākā profesija, kas savu aktualitāti nav zaudējusi arī mūsdienās, ir ceļa meistars. Sliežu un tiltu apsekošana, pārbrauktuvju pārbaudes, remontdarbu plānošana, darba drošības organizēšana - šīs un vēl daudzas citas lietas ir ceļa meistara pārraudzībā, lai radītu drošus apstākļus pasažieru un kravu pārvadāšanai.

Uz Rietumiem © DIENA

1989. gada novembra rīts, laukums pie Reihstāga Rietumberlīnē neilgi pēc Berlīnes mūra krišanas.

Par karogu © DIENA(8)

Mežaparka Lielā estrāde, 1988. gada 7. oktobris. Manifestācija Par tiesisku valsti.

Pacēlās un sāka griezties © DIENA(1)

Ļeņina pieminekļa – līdz tam tas atradās toreizējās Ļeņina (tagad Brīvības) un Kirova (tagad Elizabetes) ielas stūrī – demontāža 1991. gada augustā.

Dari pats: Groziņš no vecajiem brunčiem © DIENA

Ko darīt ar nevajadzīgiem, novalkātiem kokvilnas vai sintētisko šķiedru apģērbiem, kuri ir savu mūžu nokalpojuši un nav derīgi nodošanai labdarībai, – šis ir bieži uzdots jautājums zero waste dzīvesstila entuziastu diskusijās.

Dzīvo ar krietnumu sirdī un dižozola svētību © DIENA(10)

Ceļš no skaista meža Ropažu novadā izved klajumā. Skats pievēršas kuplam dižozolam pie mājas. Vēlāk uzzinām – tam jau gandrīz pusotra gadsimta, apkārtmērs – seši metri! Pļavā ganās zirgi, aplokā žiperīgi lēkā četras kaziņas. Mūs sadzirdot, pretī nesas bariņš suņu, taču ir skaidrs – šie nav kodēji. Viņiem sirsniņas pilnas ar mīlestību un labāk par kārumu noder lielo un mazo suņu apmīļošana. Pretī nāk Ziedkalnu saimniece Jūlija Troksne. Kaut kur tālāk dzirdu ripzāģi. Tur darbojas Jūlijas vīrs Aleksejs. Ziedkalnu dunduri, šķiet, ir vienīgie niknie radījumi visā apkārtnē, tie brūk mums virsū kā šovasar vispār neēduši. Jūlija smej – viņas asinis mošķiem jau apnikušas, bet mēs nešpetņiem esam īsts deserts.

Dari pats: Zero Waste sejas eļļa © DIENA

Kosmētika, ko pērkam veikalos, ja tā ir ekosertificēta, nav kaitīga ne cilvēkam, ne videi, taču ne visi ražotāji izmanto pārstrādātu iepakojumu un tikai retais to pieņem atpakaļ tālākai lietošanai.

Zinošajiem traumu nebūs © DIENA

Ikdienā mēs pat neaizdomājamies par to, ka virs mums, zem mums, blakus mums, gandrīz it visur – dažādās iekārtās valda elektrība. Mūsdienu cilvēks savu dzīvi bez elektrības nespēj pat iedomāties, jo tā viņam šķiet viena no visparastākajām lietām, bez kuras nevar iztikt ne dienu, ne nakti, un tā tas ir gan lieliem, gan maziem.

Ārpus telpām – īpašas elektroierīces © DIENA

Vasaras vakarā atpūta uz terases, dārza lapenē vai vienkārši pie piknika galda ir iecienīts laika pavadīšanas veids. Lampiņu virtenes, mūzikas aparatūra un varbūt pat kāda iekštelpām paredzētā ierīce tiek lietota ārā – pagarinātāji novietoti mitrumā vai ūdensnedroši gaismekļi novietoti zem klajas debess un dažkārt pat lietus laikā… Tas nebūt nav droši!

Lai izvairītos no smagām traumām, jāzina, kā droši lietot elektroierīces © DIENA

Ik gadu vidēji 15 bērnu un 50 pieaugušo Latvijā gūst smagas elektrotraumas. Tāpēc AS Sadales tīkls kā elektrotīkla uzturētājs un attīstītājs Latvijā veic virkni preventīvo darbu elektrotraumu gadījumu skaita mazināšanai. Viena no AS Sadales tīkls korporatīvās sociālās atbildības prioritātēm ir bērnu un jauniešu izglītošana elektrodrošībā.

Vairāk