Quantcast
Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Klajā nāk Kārļa Vērdiņa grāmata bērniem: poēma Dilles tante

Bērnu grāmatu izdevniecība Liels un mazs izdevusi dzejnieka Kārļa Vērdiņa poēmu pamatskolas vecuma bērniem Dilles tante, to ilustrējusi jaunā māksliniece Rebeka Lukošus, informēja izdevniecības pārstāvis Andrejs Vīksna.

Dilles tantes kaislība ir pantu rakstīšana, tikai nav neviena, kas viņas pantos būtu ar mieru klausīties – ne kioska pārdevēja, ne pastniece un pat ne citplanētieši. Kad Dilles tante savus pantus mēģina lasīt skolēniem klasē, viņa tiek apcietināta par huligānismu, bet, kā jau tas gadās, veiksme pantu rakstītājai uzspīd visnegaidītākajā brīdī.

Dilles tante vēsta par radošu kaislību un mēģinājumu caur to izveidot saikni ar ārpasauli, tomēr Vērdiņš šo tēmu ironiski apspēlē, dodot lasītājam mājienus par Dilles tantes – diletantes grafomāniskajām nosliecēm. Dzejnieka ironija nelaupa lasītājam iespēju Dilles tantei simpatizēt, bet atklāj viņas cilvēcisko vājumu un ilgas pēc vietas, kur iederēties.

Kārļa Vērdiņa darbs Dilles tante sarakstīts poēmas žanrā, kas Latvijā ir reti pārstāvēts bērnu literatūrā. Poēma apvieno gan dzejai tipisko atribūtiku – ritmu, atskaņas, kārtojumu pantos –, gan konkrētu sižetisko virzību, kas dzejas tekstu bērniem padara viegli uztveramu un saprotamu. Poēma var attīstīt bērnu tālāku interesi un izpratni par dzeju.

Šī ir jau trešā Kārļa Vērdiņa grāmata bērniem, iepriekšējās – Burtiņu zupa un Tētis – ir saņēmušas atzinību gan no bērnu, gan literatūras profesionāļu puses, turklāt izceļas ar to, ka spēj aizraut visu ģimeni. Grāmata Tētis tulkota un izdota arī Spānijā.

Jaunā māksliniece Rebeka Lukošus ilustrācijas poēmai veidojusi ar krītiņiem un zīmuli, stiepjot un deformējot attēlotā formas un perspektīvu, kas labi sasaucas ar Vērdiņa ironisko pieeju tekstam. Lukošus aktīvi darbojas gan komiksu mākslā, gan bērnu grāmatu ilustrēšanā, viņa jau iepriekš sadarbojusies ar izdevniecību Liels un mazs, ilustrējot Jāņa Rokpeļņa dzejoli Iedomīgā radiniece sērijā BIKIBUKS.

Grāmata izdota ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Mūžībā devies dzejnieks Valdis Rūja

Mūžībā aizgājis pēc stāža viens no vecākajiem Rakstnieku savienības biedriem, dzejnieks Valdis Rūja, informēja savienības pārstāvis Arnolds Auziņš.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja