Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Klajā nākusi Brijā-Savarēna grāmata Garšas fizioloģija

No kā ir atkarīgs nāciju liktenis? "Nāciju liktenis ir atkarīgs no tā, kā tās barojas" – pie šāda secinājuma nonāca Napoleona laika Francijas Kasācijas tiesas tiesnesis Žans Antelms Brijā-Savarēns – iespējams, pārdomājot savas nācijas neseno pagātni un Franču revolūciju, kuru, kā zināms, izraisīja parīziešu neapmierinātība ar maizes trūkumu, kas savukārt izpelnījās Marijas Antuanetes nevainīgo repliku: "Ja viņiem nav maizes, lai ēd kūkas!"

Tiesneša darbs Brijā-Savarēnu, šķiet, nedaudz garlaikoja, jo brīvajā laikā (un bieži vien arī darba laikā) viņš daudz labprātāk darīja ko citu: gremdējās apcerē "par visu, kam sakars ar cilvēku kā būtni, kura barojas", proti, par gastronomiju. Savas divdesmit piecu gadu laikā rakstītās piezīmes viņš 1825. gada decembrī, divus mēnešus pirms nāves, izdeva grāmatā, kuras nosaukums vien jau spēj izraisīt labsajūtu katrā gardēdī – Garšas fizioloģija jeb Meditācijas par transcendento gastronomiju: teorētisks un vēsturisks darbs laikmeta garā.

Balzaks, atzīdams, ka Brijā-Savarēna prozai piemīt "garša un spontanitāte", grāmatas autora stilu salīdzināja ar Larošfuko izteiksmes eleganci. Šo klasisko franču literatūras darbu, kas kļuvis par galveno teorētisko pamatu franču virtuvei un ēšanas filozofijai, uz kuru atsaucas pasaules izglītotākie pavāri un kura ir iedvesmojusi daudzu citu gastronomisku sacerējumu rašanos, šā gada decembrī Gitas Grīnbergas tulkojumā latviski izdod žurnāls Rīgas Laiks kā nedaudz novēlotu sveicienu no laika, kad pārdomāta saruna un domāšana vispār vēl tika uztverta kā labas maltītes nepieciešama sastāvdaļa.

"Brijā-Savarēns bija viens no pirmajiem, kas pamanīja iespaidu, kādu uz cilvēku likteņiem atstāja tas, ko viņi ēd."

Onorē de Balzaks

"Brijā-Savarēns uzskata, ka valsts nākotni nosaka arī valsts virtuve. Es 100% piekrītu."

Mārtiņš Rītiņš

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja