Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +25 °C
Skaidrs
Piektdiena, 12. augusts
Klāra, Vizma

Klajā nākusi grāmata Sakrālās arhitektūras un mākslas mantojums vēsturiskajā Ogres rajonā

Izdevniecībā Neputns klajā nākusi Jāņa Zilgalvja grāmata Sakrālās arhitektūras un mākslas mantojums vēsturiskajā Ogres rajonā, informēja izdevniecībā.

Latvijas arhitektūras un mākslas vēstures nozīmīgu daļu veido dievnamu celtnes un to iekārtas, kas atspoguļo dažādu gadsimtu laikā mainīgās vēsturisko stilu mākslas tradīcijas. Sakrālās arhitektūras un mākslas pieminekļi veido arī mūsdienu valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu ievērojamu daļu. Daudz vērtīgā ir zudis neatgriezeniski, par kādu daļu atrodamas gan rakstītas liecības, gan vizuālais materiāls, taču īsti novērtēt var tikai saglabājušās celtnes un mākslas darbus.

Turpinot aizsākto darbu pie sakrālās mākslas un arhitektūras mantojuma apzināšanas, Jāņa Zilgalvja grāmatā aptverta vēsturiskā Ogres rajona teritorija, aplūkoti dievnami tajā ietilpstošajos novados – Ikšķiles, Ogres, Lielvārdes un Ķeguma. Kopā apskatīti 26 objekti.

Ogres rajonā atrodas visas lielākās tradicionālo konfesiju – luterāņu, katoļu un pareizticīgo – svētvietas. Vēsturiskais Ogres rajons ir bagāts ar kultūrvēsturisko mantojumu, kura ievērojama daļa attiecināma sakrālajai arhitektūrai un mākslai. Šie pieminekļi pārstāv plašu laika posmu no 12. gs. līdz pat 20. gs. 30. gadiem. No agrīnākajiem objektiem jāmin Ikšķiles vecā baznīca, pirmā mūra celtne Latvijas teritorijā (1185), arī Madlienas luterāņu baznīca, kuras pirmsākumi meklējami 17. gs. pirmajā ceturksnī. Vesela virkne sakrālās arhitektūras pieminekļi veidojušies no 18. gs. otrās puses līdz 18. gs. pēdējam ceturksnim, un tie ir sekojoši – luterāņu baznīcas Lindē, Birzgalē, Suntažos, Meņģelē un citur. 19. gs. otrās puses būvmākslas attīstības tendences savukārt pārstāv Suntažu un Lielvārdes pareizticīgo baznīcas, Krapes luterāņu baznīca. Savukārt spilgti 20. gadsimta 20. un 30. gadu kulta celtņu paraugi ir Ikšķiles Sv. Meinarda luterāņu baznīca un Jumpravas luterāņu baznīca. Rajonā saglabājušies arī vēsturiski memoriālās kultūras pieminekļi – kapličas un kapu vārti, piemēram, Ogrē, Madlienā, Krapē, kā arī kapa pieminekļi atsevišķām personām.

Grāmata par dievnamiem sagatavota pēc iepriekšējos izdevumos izstrādātā strukturējuma, sakārtojot tos alfabēta secībā. Par katru aplūkojamo celtni sniegtas vēsturiskās ziņas – informācija par iepriekš pastāvējušām baznīcas ēkām, šobrīd esošās celtnes būvvēsturi, ēkas apraksts un tās iekārtojuma raksturojums, izceļot informāciju par galvenajām mākslas vērtībām, kas saistītas ar celtni. Par pārvietojamiem stājmākslas vai lietišķās mākslas pieminekļiem ziņas publicētas, rūpīgi atlasot faktus un ņemot vērā pieminekļu drošības aspektu. Dievnamu aprakstos parādās arī informācija par gadu gaitā muzejos nodotajiem un saglabātajiem baznīcu iekārtas priekšmetiem, kā arī zudušajām sakrālajām celtnēm un to iekārtām, par kurām saglabājusies pietiekama dokumentāla un vizuāla informācija. Katras celtnes raksturojumam pievienota tās plāna shēma, vēsturiskie attēli un aktuālie fotoattēli.

Grāmatas zinātniskā redaktore Rūta Kaminska. Literārā redaktore, korektore - Sanda Rapa. Māksliniece Inta Sarkane.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Par vecām filmām

Ideāla legāla platforma, kurā būtu atrodams viss, ko sirds kāro, visdrīzāk arī neradīsies. Tomēr situācija vairs nav bezcerīga – kinoklasiku, ja pacenšas, var atrast legālās vietnēs

Rūjienā notiks rokfestivāls Vērte

Sestdien, 27. augustā, Rūjienas estrādē (Upes iela 9) no plkst. 19.00 notiks rokfestivāls Vērte, aicinot baudīt jaudīgu mūziku, draugu būšanu un vakaru, kurā satiksies cilvēki ar kaislību pret...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja