Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +16 °C
Skaidrs
Ceturtdiena, 18. jūlijs
Rozālija, Roze

No Pansijas pilī līdz TTT meitenēm. Prezentēti deviņi jauni topošo filmu projekti

Nacionālais Kino centrs tiešsaistē publicējis ierakstus no prezentācijas 4 seriāli + 5 filmas. Ko gaidīt? – tā ir iespēja iepazīties ar deviņiem topošajiem kinodarbiem, kas uz ekrāniem nonāks, sākot ar nākamā gada janvāri. Ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) atbalstu top četras daudzsēriju filmas, viena pilnmetrāžas dokumentālā filma un četras pilnmetrāžas spēlfilmas, informēja Nacionālā Kino centra pārstāvji.

Filmu prezentācijās par saviem darbiem stāsta topošo filmu režisori, producenti, aktieri un citi radošo komandu pārstāvji, piedāvājot ieskatu katras filmas stāstā un vizuālajā materiālā. Visi prezentācijā ietvertie filmu projekti finansiālu atbalstu ražošanai saņēmuši atsevišķā NKC konkursā (2022), kas, pateicoties Kultūras ministrijas piesaistītajam Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finanšu instrumenta REACT-EU finansējumam, ietilpst ERAF projektā Latvijas kino industrijas uzņēmumu izaugsme, veicinot to profesionālo veiktspēju (projekta Nr.13.1.4.0/22/I/001). Projekta mērķis ir sniegt atbalstu Latvijas filmu producentiem, mazinot Covid-19 pandēmijas izraisītās krīzes sekas un saglabājot darba iespējas kultūras un radošajās nozarēs.

Projektu prezentācijā mediju pārstāvji, filmu nozares profesionāļi, filmu izplatītāji, straumēšanas platformu un kinoteātru darbinieki tika iepazīstināti ar deviņiem projektiem, kas top astoņās Latvijas filmu studijās. Katra projekta izklāstam dotas aptuveni 15 minūtes, kas ietver arī vizuālā materiāla demonstrēšanu; projektu prezentāciju vada Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma un NKC filmu nozares informācijas speciāliste Kristīne Matīsa.

Saites uz atsevišķu projektu prezentācijām pieejamas ŠEIT, visa pasākuma ieraksts – ŠEIT.

Jau 2024. gada janvārī pie skatītājiem gan kinoteātros, gan tiešsaistē nonāks filmu studijā Mistrus Media veidota daudzsēriju filma Pansija pilī pēc Anšlava Eglīša populārā romāna motīviem, ar šo projektu iepazīstina producents Gints Grūbe, scenārija līdzautors Ivo Briedis un režisore Marta Elīna Martinsone (seriāla komandā strādā arī režisori Andis Mizišs un Dāvis Sīmanis, bet Gints Grūbe veidos noslēdzošo dokumentālo sēriju – pēc tradīcijas, ko studija iesāka jau ar seriālu Emīlija. Latvijas preses karaliene, 2021). Projekta autori sola skatītājiem izklaidējošu un komisku piedzīvojumu ar spožiem un negaidītiem aktierdarbiem – stāsta centrā ir rakstnieks Viktors Eglītis (Gundars Āboliņš), kuram Latvijas valdība par nopelniem piešķīrusi īpašumā Inciema muižiņu, viņa dēli Anšlavs un Vidvuds (lomās Rihards Zelezņevs un Kristians Teterovskis) un vesela plejāde muižiņas iemītnieku un Rīgas viesu – otrā plāna lomās Kaspars Znotiņš, Juris Strenga, Lāsma Kugrēna, Dace Everss, Guna Zariņa, Vilis Daudziņš, Ivars Kalniņš, Olga Dreģe un daudzi citi. Projekta prezentācijas ieraksts – ŠEIT.

 

Režisors Andrejs Ēķis kopā ar scenāristu Ivo Briedi un galvenās lomas tēlotāju Daini Grūbi stāsta par studijas Cinevilla Films daudzsēriju filmu Dumpis, kas balstīta vēsturiskos notikumos – 1975. gadā uz padomju karakuģa notiek sacelšanās mēģinājums, kuru ierosina kuģa politvadītājs, naivais ideālists Špagins (lomā Dainis Grūbe). Daudzsēriju filma rāda visdrūmāko Brežņeva laika stagnāciju, komunālā dzīvokļa sadzīvi Rīgā, padomju nomenklatūras visatļautību gan militārā sistēmā, gan ārpus tās, un pretstatā – aizrautīgi donkihotisku cīņu par cilvēka tiesībām un brīvībām. Spilgtās lomās arī Gatis Gāga, Inga Tropa, Elīna Hanzena, Lauris Dzelzītis, Andris Keišs, Egons Dombrovskis, Agnese Budovska, Kaspars Zāle, Jēkabs Reinis, Ritvars Logins un citi. Projekta prezentācijas ieraksts – ŠEIT.

 

Nākamā gada sākumā pie skatītājiem nonāks arī astoņu sēriju filma Padomju džinsi, kuru studijā Tasse Films veido režisori Staņislavs Tokalovs un Juris Kursietis, galvenajā lomā – Kārlis Arnolds Avots. "Rokenrols un džinsi ir stiprāki par visu Sarkano armiju," vēsta filmas vadmotīvs, un šīs traģikomēdijas darbība notiek 1979. gadā, piedāvājot intriģējoši dramatisku un pat neticamu, bet reālajā dzīvē notikušu stāstu – psihoneiroloģiskās slimnīcas pacienti organizē nelegālu pagrīdes biznesu, džinsu ražotni, kuru drošības iestādes ilgi un nesekmīgi cenšas atklāt un likvidēt. Daļa filmas darbības notiek arī Dailes teātrī, filmā nozīmīgas lomas spēlē somu aktrise Amu Milonofa un Igors Šelegovskis, aktieru ansamblī arī Ivars Krasts, Jānis Jarāns, Gints Grāvelis, Valentīns Novopoļskis, Andris Keišs un daudzi citi.

Projekta prezentācijas ieraksts – ŠEIT.

 

Ceturtā daudzsēriju filma Asistente pie skatītājiem nonāks 2024. gada rudenī, to veido režisores Liene Linde un Alise Zariņa, bet projektu prezentācijā pārstāv producents Guntis Trekteris (studija Ego Media). Filmas stāsta centrā ir jauna sieviete Laila, saukta Lulū (lomā – Elizabete Skrastiņa), kura aiz ideālistiskas vēlēšanās glābt pasauli kļuvusi par sociālo darbinieci un katrā sērijā sastopas ar kādu tipisku problēmu vai neaizsargātu sabiedrības grupu – ar apkrāptu pensionāru un ātrajiem kredītiem, ar patvēruma meklētāju un vardarbības upuri, ar izbijušu cietumnieku, bērnu ratiņkrēslā un citiem. Laila ir gatava palīdzēt jebkuram, un režisores notikumu gaitu risina ar gaišu cilvēcību un humoru, paredzot seriālam plašu mērķauditoriju, jo tajā darbojas dažādu paaudžu varoņi – arī Lailas enerģiskā mamma (lomā Baiba Broka) un ironiskā vecmāmiņa (Silvija Bitere), tētis (Kaspars Gods) ar savu jauno ģimeni, Lailas draugi un citi tēli. Projekta prezentācijas ieraksts – ŠEIT.

Deviņu projektu virknē ir viena pilnmetrāžas dokumentālā filma – Pieaugšana –, ar to iepazīstina filmas režisori Ivars Seleckis un Armands Začs, studijas Mistrus Media producenti Gints Grūbe un Elīna Gediņa-Ducena. Filma seko tālāk lielajā dzīvē pieciem bērniem, kuri dokumentālā kino klasiķa Ivara Selecka Simtgades filmā Turpinājums (2018) sāka iet skolā; tagad Zane, Kārlis, Anete, Anastasija un Gļebs ir jau astotklasnieki dažādos Latvijas novados, un ar filmas pirmizrādi nākamgad tiks svinēta režisora 90. jubileja. Projekta prezentācijas ieraksts – ŠEIT.

Par skolas vecuma bērniem stāsta arī spēlfilma BUM!, kuru studijā Picture House veido divas režisores, bērnības draudzenes un klasesbiedrenes – Marta Selecka un Andra Doršs, prezentācijā piedalās arī producenti Uģis Riekstiņš un Elīna Jozauska, un divi jaunie aktieri – Dāvis Ozols un Lūkass Pāvils Kalniņš. Šāgada vasarā Liepājā un citur Latvijā filmēts fantāzijas stāsts par diviem draugiem, Tomu un Hugo, kas sāk mācīties 7. klasē un grib pārsteigt klasesbiedrus ar skeitošanas prasmi, bet pēkšņa negadījuma rezultātā Hugo tiek pie superspējām, kas kļūst par nopietnu pārbaudījumu zēnu draudzībai. Filma uz ekrāniem nonāks nākamā gada rudens sākumā, jo stāsta notikumi sāk risināties tieši 1. septembrī.

Projekta prezentācijas ieraksts – ŠEIT.

 

Režisors Armands Začs studijā White Picture uzņem spēlfilmu Mūžīgi jauni, projekta prezentācijā piedalās arī producente Alise Ģelze un divi no filmas aktieru ansambļa – Jana Herbsta un Emīls Ralfs Zagorskis. Pieredzējušā montāžas režisora Zača debijas spēlfilmā filmējas kopā septiņi jaunie aktieri – arī Sabīne Tīkmane, Elza Gauja, Antons Barons, Rihards Sniegs un Kārlis Zahovskis –, pēc filmas sižeta tā ir labāko draugu grupiņa, kas iestrēgusi jaunībā un visai pašdestruktīvi atsakās pieaugt un uzņemties atbildību par dzīvi. Projekta prezentācijas ieraksts – ŠEIT.

Vēsturiskā spēlfilma Lācis un Cālis. TTT leģendas dzimšana ir režisora Dzintara Dreiberga un filmas Dvēseļu putenis (2019) radošās komandas nākamais lielais projekts, kopā ar režisoru turpina strādāt operators Valdis Celmiņš, komponiste Lolita Ritmanis un citi, arī producente Inga Praņevska, kas prezentē jauno filmu. Stāsta centrā ir reāla vēsturiska personība – leģendārās sieviešu basketbola komandas TTT pirmā kapteine Dzidra Uztupe-Karamiševa, darbība risinās 20. gadsimta 50. gados un filma ir ne tikai sporta drāma, bet arī spēcīga sievietes rakstura un aukstā kara politiskā fona virzīts stāsts. Projekta prezentācijas ieraksts – ŠEIT.

Projektu prezentāciju noslēdz neparastā formā un tehnikā veidota filma Dieva suns, kuru tās režisori, brāļi Raitis un Lauris Ābeles, dēvē par "animāciju ar istu aktierspēli" – rotoskopijas tehnikā veidots stāsts par 17. gadsimta Latviju, balstīts 1692. gadā Zaubē notikušā tiesas prāvā un leģendās par Livonijas vilkačiem. Projekta prezentācijā piedalās arī scenārija autors Ivo Briedis, filmas mākslinieks Harijs Gruntmanis, kurš piešķīris divdimensiju animācijas veidolu īstu aktieru spēlētai darbībai, un viens no filmas aktieriem – politiķis Einars Repše. Eksperimentālā tehnikā veidotā "pasaka pieaugušajiem" jau tapšanas stadijā izpelnījusies žanra speciālistu ievērību arī plašākā pasaulē

Projekta prezentācijas ieraksts – ŠEIT.

 

Programmā atbalstītās filmas pie skatītājiem nonāks gan kinoteātros, gan straumēšanas platformās un vēlāk arī televīzijā; pirmizrādes gaidāmas, sākot ar 2024. gada janvāri.

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja