Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Selecka filma Turpinājums starptautisko pirmizrādi piedzīvos festivālā Šveicē

No 13. līdz 21. aprīlim Šveices pilsētā Nionā norisināsies prestižais dokumentālo filmu festivāls Visions du Réel 2018, kur starptautisko pirmizrādi piedzīvos Ivara Selecka dokumentālā filma Turpinājums, informēja filmas pārstāvji.

Filma tapusi studijā Mistrus Media, un vēsta par pieciem Latvijas bērniem un viņu pirmo skolas gadu. Filma pirmizrādi Latvijā piedzīvos 22. martā, Rīgā.

Filma veidota divus gadus, sākot no 2015. gada septembra, kad trīs gadus pirms Latvijas simtgades, mācības pirmajā klasē dažādos Latvijas novados sāk pieci bērni. Kārlim ir stipras ģimenes saknes Latvijas laukos, Gļeba vecvecāki ieceļojuši Latvijā pēc 1940. gada, Zanes ģimene ir pirmās paaudzes pilsētnieki, Anastasijas ģimene no pilsētas pārcēlusies uz laukiem, bet Anetes mamma dzīvo Anglijā. „Turpinājums“ izseko viņu gaitām visa pirmā skolas gada garumā. Mācību sākums pirmajā klasē iezīmē robežu starp bērnības bezrūpību un pirmajiem nopietnajiem pienākumiem, nepieciešamību veidot jaunas attiecības un pielāgoties. Pirmā skolas gada laikā bērnu apzinātā pasaule kļūst lielāka, un šis plašums spēj nest gan daudz patiesa prieka, gan reizēm arī pirmos sarūgtinājumus vai vilšanos.

Visions du Réel ir viens no pasaulē nozīmīgākajiem dokumentālo filmu festivāliem un tā programmā tiek atlasītas filmas, kuru kino valoda ir īpaši mākslinieciski augstvērtīga.  Festivāla atlases komisija augstu novērtējusi Ivara Selecka filmas Turpinājums kvalitāti un tā atlasīta festivāla Grand Angle konkursa programmā. Filmas starptautisko pirmizrādi Šveicē apmeklēs arī tās režisors Ivars Seleckis.

Režisors Ivars Seleckis: “1987. gadā, kad Nionas festivāls svinēja 20 gadu jubileju, tajā notika Baltijas valstu dokumentālā kino skate, kurā piedalījās Hercs Franks, Ābrams Kleckins, Juris Podnieks un es. Tas bija ļoti iespaidīgi, jo pirmo reizi Baltijas valstis varēja iziet pasaulē ar savām filmām. Pēc pieciem gadiem 1993. gadā biju šī festivāla žūrijā un programmā tika izrādīta mana filma Eduards Ševardnadze. No pagātnes uz nākotni. Ir liels prieks, ka pēc 25 gadiem manas jaunās filmas starptautiskā pirmizrāde notiks tieši Visions du Réel.”

1987. gadā  starptautiskajā dokumentālo filmu festviālā Nionā notika Baltijas dokumentālā kino retrospektīva, kur Eiropas kino skatītāji tika iepazīstināti ar Rietumos maz redzēto baltiešu dokumentālo kino, kas pēc perestroikas sava sociālkritiskā un poētiskā kino vēstījuma dēļ bija Eiropas jaunatklājums. Festivālā piedalījās Hercs Franks, Juris Podnieks, Ivars Seleckis ar plašu filmu programmu. 1987. gada festivālā bija iekļauta Ivara Selecka 1983. gada filma Meklēju vīrieti.

Visions du Réel katru gadu tiek pieteikts vairāk nekā 3000 filmu. Šī festivāla uzmanības lokā ir jauni meklējumi mākslinieciskajā ziņā, kas piedāvā citu skatupunktu uz ierasto. Festivāla programmā atrodami gan atzītu autorkino režisoru darbi, gan starptautiskai auditorijai mazāk zināmi jaunie režisori. Festivāls dibināts 1969. gadā un šogad tas norisināsies jau 48. reizi.

Filmas režisors Ivars Seleckis ir leģendārā Rīgas dokumentālās kino skolas pamatlicējs un jau 1968. gadā debitējis kā dokumentālā kinorežisors. Liela daļa no Ivara Selecka veidotajam filmām pieskaitāma Latvijas kinovēstures zelta fondam, viņa filma Šķērsiela (1988) saņēmusi trīs prestižākās dokumentālās kino balvas pasaulē un Lielā Kristapa balvu par mūža ieguldījumu. 1991. gadā par filmu Šķērsiela Ivars Seleckis saņēma PSRS Kinematogrāfijas savienības balvu Nīke, un 1990. gadā Eiropas Kinoakadēmijas balvu Fēlikss, bet par filmu Jaunie laiki  Šķērsielā - Minhenes starptautiskā kino festivāla balvu.

 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Jauna valdība Latvijā būs

Kopā nobalsojuši: 452

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja