Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Tapusi filma par komponistu Eduardu Rozenštrauhu

Latvijas Televīzijas (LTV) žurnāliste Ilze Strengas un režisors Guntis Lēmanis radījuši filmu Zilais lakatiņš par komponistu Eduardu Rozenštrauhu, informēja LTV pārstāve Krista Luīze Priedīte.

Dokumentālo filmu veidojusi žurnāliste Ilze Strenga un režisors Guntis Lēmanis, operatori Uvis Burjāns un Jānis Eicēns, skaņu režisori Bruno Cabulis un Diāna Pāvilsone. Filmas pirmizrāde LTV1 notiks piektdien, 17. augustā, plkst. 21.15,

2018. gads ir ne vien Latvijas, bet arī Eduarda Rozenštrauha simtās jubilejas gads. 1918. gada 13. augustā dzimušā komponista liktenis līdz šim nav pētīts un fiksēts kādā biogrāfiskā artefaktā, tādēļ filmas veidotāji – LTV žurnāliste Ilze Strengas un režisors Guntis Lēmanis – paveikuši nozīmīgu darbu arī Latvijas kultūras mantojuma saglabāšanā. 

Eduards Rozenštrauhs ir vien dažus mēnešus vecāks par Latviju. Visiem zināmās dziesmas Zilais lakatiņš un vēl ap 60 tautā dziedātu melodiju autors slavas virsotnē nokļuva Atmodas laikā – pašā mūža nogalē. Komponists aizgāja mūžībā 1992. gadā. Viņš dzīvoja noslēgti un par savu dzīvi daudz nestāstīja. Dokumentālajā filmā Zilais lakatiņš, kam dots tāds pats nosaukums kā Rozenštrauha populārākajai dziesmai, tās veidotāji atraduši vēsturiskas liecības komponista tuvinieku – meitas, mazmeitas un māsasmeitas stāstos, laikabiedru atmiņās – Leļļu teātra kolēģu un mūziķu, kuri Atmodas laikā koncertējuši kopā ar pašu Rozenštrauhu.

Lai atklātu komponista, kurš sacerējis ne vien lakatiņu, bet arī Vecpiebalgas ūdensrozes, Vecās dzirnas, Ai, māte Latgale un daudzas citas tautā mīlētas dziesmas, biogrāfiju, izmantoti arī Latvijas Nacionālā arhīva materiāli un vēsturnieku skaidrojumi par to, kāda ir bijusi Eduarda Rozenštrauha un laikmeta likto šķēršļu mijiedarbība. Rundāles pils saimnieks Imants Lancmanis, kurš 1988. gada 13. jūlijā bija kāt, kad Rundāles pils pagalmā notika Eduarda Rozenštrauha pirmā vēsturiskā uzstāšanās, filmā to nodēvējis par mistēriju: “Šeit bija drīzāk mistērija. Rozenštrauhs, protams, bija simbols, un tajā karstajā dienā, kad viņš tur gatavojās iznākt uz  kāpnēm, cilvēki plūda, nevis tā, kā nāk uz koncertu, bet notika tiekšanās uz sauli, kaut kādā dīvaina masu pievilkšanās, kaut kāds magnētisms.”

Savukārt 18. augustā, plkst. 21.25, būs vērojams komponista 100 gadu jubilejas dižkoncerts.

Komponistam veltītajā koncertā viss notiks kā 1988. gadā, kad Raimonds Pauls reabilitēja tautā mīlēto, bet oficiālās varas neatzīto, dziesminieku ar tik sarežģīto likteni. Skanēs Eduarda Rozenštrauha populārākās dziesmas – Zilais lakatiņš, Vecpiebalgas ūdensrozes, Ai, māte Latgale, Kolumbīne, Kādai meičai Cesvainē, Meitenei no manas klases.

Orķestra Vintāža pavadījumā tās izpildīs Viktors Lapčenoks, Žoržs Siksna, Andris Daņiļenko, Dainis Porgants, Samanta Tīna, Ginta Krievkalna un Artūrs Biķernieks.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Dimanta bruņinieki(1)

Ogļu čupiņa vai Melnais dimants – no kuras puses skatās – pašlaik nopietni karsē cilvēku prātus. Interesanti, ka katram argumentam par koncertzāli pretī stāv tikpat intensīvs "pret".

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja