Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +15 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 20. maijs
Venta, Salvis, Selva

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks tradicionālie Lielie lasīšanas svētki

Sestdien, 23. martā, no plkst. 12.00 līdz 15.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) notiks LNB lasīšanas veicināšanas programmas Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2023 svinīgs noslēguma pasākums – ikgadējie Lielie lasīšanas svētki, ko apmeklēs grāmatu vērtētāji no visas Latvijas, tiks sumināti lasītāko grāmatu autori, tulkotāji un izdevēji.

Svētkus vadīs TV personība Māris Grigalis, muzicēs tautas mūzikas apvienība Raxtu Raxti.

Pasākumu tiešraidē varēs vērot lnb.lv, LNB Youtube kanālā, LSM.lv un TV4 Latvija.

Šogad pasākums notiek sabiedrības iesaistes kustības Restarts lasīšanai un Eiropas Autoru dienas ietvaros. Eiropas Autoru diena ir ikgadēja Eiropas līmenī rosināta iniciatīva, lai godinātu Eiropas autoru radīto literatūru, interesi par grāmatām un rosinātu to lasīšanu, kā arī iedvesmotu lasītājus, īpaši jauno paaudzi, iepazīt Eiropas literatūras un valodu daudzveidību.

2023. gada Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas kolekciju veidoja 24 grāmatas no 5 izdevniecībām. Tie bija 8 oriģinālliteratūras darbi, 15 tulkojumi un viens folkloras krājums. Tulkojumi – no poļu (1), katalāņu (1), lietuviešu (3), franču (4), igauņu (3), zviedru (1), vācu (1) un slovāku (1) valodām, ko izdevuši Apgāds Zvaigzne ABC, Liels un mazs, Jāņa Rozes apgāds, Dienas grāmata, Pētergailis un Latvijas Mediji. Atzītāko grāmatu vidū ir pieci aizraujoši oriģinālliteratūras izdevumi un desmit tulkojumi.

Lasītāju visaugstāko novērtējumu saņēmuši pazīstami latviešu rakstnieki, bet no tulkojumiem visaugstāk vērtēti lietuviešu, igauņu un franču rakstnieku darbi. Programmas galvenais uzdevums ir veicināt lasītprieku, tādēļ vienmēr ir padomāts jau par jaunākajiem lasītājiem, vecumgrupā 5+ bija iekļautas lieliskas bilžu grāmatas, dzejoļi un mazi stāstiņi ar bagātīgām ilustrācijām. Pateicamies bibliotekāriem un vecākiem, kuri pratuši ieinteresēt pirmsskolas vecuma bērnus piedalīties, klausīties un vērtēt! Apmēram 50% no visiem programmas dalībniekiem, kuri šogad ir kopumā 20 548, ir tieši no pirmsskolas un sākumskolas grupas.

Savukārt, lai lasīšana būtu aizraujoša ikvienam no pusaudžu vecuma līdz dalībai vecāku žūrijā, grāmatu tematika bija daudzveidīga – gan veltīta mūsdienu aktuāliem jautājumiem, gan ļāva ielūkoties pagātnē, gan piedāvāja pasakainu fantāzijas lidojumu. Varēja lasīt dzeju, aplūkot un izpētīt komiksus, skaitīt skaitāmpantus, izvēlēties un vienā naktī izlasīt romānus, lēnām baudīt stāstu krājumus un priecāties par lielisko ilustratoru devumu.

Programmas rezultātus paturam noslēpumā līdz Lielajiem lasīšanas svētkiem, lai sagādātu dalībniekiem līdzdalības prieku apbalvošanas pasākumā, bet varam atklāt, ka lasītāji, kā allaž, izvēlējušies līdzjūtības pilnu, dziļu literatūru, kā arī jautras un notikumiem bagātas grāmatas, ar ilustrācijām un teicamu dizainu.

Pirms vairāk nekā desmit gadiem iesāktās Vecāku žūrijas darbs noturīgi un ar labiem rezultātiem par lasīšanas atbalstītājiem ir iesaistījis daudzus skolotājus un vecākus, kuri dāsni atvēlējuši savu laiku bērniem un jauniešiem. Lasīšanas svētku otrajā daļā tiks sveiktas piecas aktīvākās Lasīšanas vēstneses no Latgales, Vidzemes, Pierīgas un Kurzemes, kuras saņems īpašu jaunāko grāmatu dāvinājumu kā pateicību par lasītprieka rosināšanu vietējā kopienā un aktīvu atbalstu bibliotēku rīkotajos pasākumos. Līga Āboliņa no Līvāniem ir lasītprieka veicinātāja ne vien saviem pieciem bērniem, kuri ik nedēļu apmeklē bibliotēku, bet arī vietējā sabiedrībā popularizē lasīšanas priekšrocības un mīlestību pret grāmatām, sniedzot intervijas un paužot aktīvu nostāju. Valmieras sākumskolas skolotāja Helga Miezīte savā darbā izmanto detalizētas, apsvērtas un teorijā pamatotas metodes ikdienas lasīšanai, aktīvi sadarbojas ar publisko bibliotēku, katru gadu rīko īpašu lasīšanas mēnesi. Savukārt Līga Šnuka, trīs bērnu mamma no Valkas, grāmatu izvēli vienmēr iesāk tieši ar Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas aktuālo kolekciju. Viņa dāsni dalās ar citiem lasītveicināšanas idejās, būdama latviešu valodas un teātra mākslas skolotāja Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijā. No Pierīgas ir nominēta Mārupes pamatskolas skolotāja Inese Sīle, kura pratusi aizraut 4. klases skolēnu vecākus aktīvā lasīšanas atbalstā un līdzdarboties grāmatu nodrošinājumā, kā arī ar panākumiem īsteno ikdienas lasīšanas aktivitātes savā klasē. Lasīšanas vēstnese no Kurzemes ir Liepājas Jāņa Čakstes vidusskolas skolotāja Velga Uldriķe, kura jau 14 gadus ir veidojusi labu sadarbību ar bērnu bibliotēku Vecliepājas rūķis. Katru gadu septembrī tiek iecerēts un skolas gada garumā īstenots kopīgs pasākumu cikls lasīšanas veicināšanai. Skolotāja ir apveltīta ar lielisku izdomu un humora dzirksti, prot iesaistīt skolēnus un mudina tos līdzdarboties inovatīvos pasākumos ar teātra elementiem, dziesmām un rotaļām.

Programmas uzdevums visus šos daudzos gadus kopš 2001. gada ir bijis nemainīgs – palīdzēt satikties grāmatām un to lasītājiem, nodrošinot piekļuvi nesen izdotai, daudzveidīgai literatūrai, rosinot lasītāju kopienas veidošanos un komunicēšanu par lasīto ne vien Latvijā 779 bibliotēkās un skolās, bet arī 73 latviešu diasporas centros 28 pasaules valstīs. Tāds ir bijis programmas aptvērums 2023. gadā.

Kopumā programmā, pateicoties radītajiem labvēlīgajiem apstākļiem, finansējumam un pamudinājumiem lasīt, iesaistījušies vairāk nekā 20 000 lasītāji vecumā no 5 gadiem līdz pat sirmam vecumam. Viņi sniedza rakstisku vērtējumu par izlasīto, ko jau saņēmuši autori un citi grāmatu tapšanā iesaistītie.

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas īstenošanu un Lielo lasīšanas svētku norisi atbalsta LR Kultūras ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds, Latvijas Grāmatizdevēju asociācija un programmā iesaistītās izdevniecības. Satura pilnveidošanu un organizatorisko darbu veic Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centrs kopā ar reģionālajām bibliotēkām un citiem atbalstītājiem.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja