Laika ziņas
Šodien
Sniega pārslas

Lielo Kristapu par mūža ieguldījumu kinomākslā pasniegs Aivaram Freimanim

Balvu Lielais Kristaps par mūža ieguldījumu Latvijas kinomākslā šogad saņems režisors un scenārists Aivars Freimanis. Šī ziņa meistaram kā dāvana tika pavēstīta viņa dzimšanas dienā 8. februārī. Balvu Aivars Freimanis saņems 14. aprīlī festivāla Lielais Kristaps noslēguma ceremonijā.A. Freimanis ir pirmais Lielā Kristapa laureāts - 1977.

gadā režisors saņēma balvu par filmu Puika, kas veidota pēc Jaunsudrabiņa Baltās grāmatas motīviem, vēsta nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps rīkotāji - Latvijas Kinematogrāfistu savienības pārstāvji.Aivars Freimanis ir viens no starptautisku slavu ieguvušās Rīgas poētiskā dokumentālā kino skolas stila radītājiem, 60. gadu sākumā kopā ar domubiedriem laužot tolaik tradicionālos dokumentālā kino veidošanas principus (1963. gadā uzņemtās filmas Krasts un Ceļamaize, 1965. gadā uzņemtā filma Gada reportāža, 1971. gadā uzņemtā filma Doms un citas). Kopumā režisors uzņēmis 19 pilnmetrāžas, 23 īsmetrāžas dokumentālās filmas un 80 kinožurnālus par dažādām tēmām.Aivars Freimanis ir četru spēlfilmu scenāriju autors un režisors, kurās novatoriski apvienoti dokumentālo un spēlfilmu veidošanas paņēmieni. Aivars Freimanis ir dzimis Jelgavā, taču vēlāk kļuvis par rīdzinieku, un filmā Ābols upē iemūžinājis Zaķusalu 70. gadu sākumā pirms televīzijas ēkas uzcelšanas, radot unikālu kultūrvēsturisku materiālu. 1989. gadā Freimanis vēlreiz godināts ar Lielo Kristapu par filmu Dzīvīte - veltījumu Dainu tēvam Krišjānim Baronam, kurā uz ekrāna pirmo reizi atdzīvojas daudzas Latvijai vēsturiski nozīmīgas personības. Savukārt 1995. gada filma Ligzda ir viena no retajām kino liecībām, kas Latvijā tapusi 90. gadu pirmajā pusē. Režisors saņēmis Triju zvaigžņu ordeni un ir Valsts Kultūrkapitāla fonda mūža stipendiāts. Festivāla Lielais Kristaps laikā plānots izdot jaunāko Aivara Freimaņa grāmatu Vienos ratos ar slavenībām. Atmiņas, stāsti, joki. Šis krājums turpinās viegli ironisko pastāstu virteni, apvienojot vienos vākos gan atmiņu tēlojumus par dokumentālā kino uzņemšanu, gan paša Freimaņa oriģinālžanru - īsus anekdotes formāta vērojumus „iz dzīves”. Krājumu papildinās autora piemeklētas dokumentālas un tematiskas fotogrāfijas. Aivars Freimanis ir sarakstījis jau vairākas grāmatas, tostarp Šmerļwudas stāstiņi, kas asprātīgi ataino dzīvi un notikumus Rīgas kinostudijā tās ziedu laikos. Nacionālais filmu festivāls Lielais Kristaps šogad norisināsies Lieldienu laikā - no 10. līdz 15. aprīlim, vienlaicīgi svinot arī Latvijas kino atdzimšanu. Kopš 2009. gada, kad festivāls notika iepriekšējo reizi, tapis ievērojams skaits filmu, kas guvušas gan skatītāju ievērību pašmājās (Rūdolfa mantojums, Seržanta Lapiņa atgriešanās, Kolka Cool un citas), gan piedalījušās un saņēmušas nozīmīgas balvas starptautiskos nozīmīgākajos filmu festivālos (īpaši jāizceļ dokumentālās filmas Ģimenes lietas, Kā tev klājas, Rūdolf Ming?). Balvas labākajām filmām un kino profesionāļiem tiks pasniegtas jau 25. reizi. Festivāla konkursa programma tiks demonstrēta kinoteātrī Splendid Palace, taču latviešu filmas skatīties varēs arī citās kultūras iestādēs Rīgā un kino izrādīšanas vietās visā Latvijā. Festivāla noslēgumu un balvu pasniegšanas ceremoniju 14. aprīlī varēs tiešraidē vērot Latvijas Televīzijā.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Simtgades paģiras(16)

Kamēr decembris noklāj zemi ar baltu, skopu sniegu, Latvijas simtgades svētku baltais galdauts vēl klāj sabiedrības galdu.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja