Laika ziņas
Šodien
Migla

Berlīnē atklāj nākotnes muzeju Futurium, kura ekspozīcijā iekļauta Rasas un Raita Šmitu instalācija

Šonedēļ Berlīnē notiek nākotnes muzeja Futurium atklāšana, un 5. septembrī tiks atklāta arī nākotnes muzeja izstāde, kurā par daļu no Futurium pastāvīgās ekspozīcijas kļūs RIXC mākslinieku Rasas Šmites un Raita Šmita instalācija Biotricity – baktēriju laiks, informēja RIXC projektu vadītāja Agnese Baranova.

Futurium ir nākotnes ēka, kas aicina visu vecumu apmeklētājus ielūkoties rītdienā. Tajā atrodas gan muzejs, kas attēlo visdažādākās nākotnes vīzijas, gan nākotnes laboratorija, kurā apmeklētāji var veikt paši savus atklājumus, kā arī sarunu telpa dialogam starp dažādu jomu pārstāvjiem. Iespējami, tikai iedomājami, kā arī vēlami nākotnes scenāriji tiek apspriesti šajā nākotnes muzejā.

Futurium pulcē ekspertus un pārstāvjus no visdažādākajām jomām – zinātnes, kultūras, politikas, biznesa un citām – un ir atvērts ikvienam, kas vēlas dalīties ar savu viedokli saistībā ar nākotnes jautājumiem. Pirmos trīs gadus – līdz 2022.gada beigām – ieeja muzejā būs bez maksas.

No 5. septembra instalācija Biotricity – baktēriju laiks būs apskatāma Futurium muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā. Mākslas darba idejas autori ir Jauno mediju kultūras centra RIXC mākslinieki Rasa Šmite un Raitis Šmits, kas pirms vairākiem gadiem sadarbībā ar LU Bioloģijas fakultātes un Cietvielu fizikas institūta Ūdeņraža laboratorijas pētniekiem un jauno zinātnieku Artūru Grudulu uzsāka kopīgus eksperimentus ar “mikrobu degvielas” šūnu tehnoloģiju (MFC – microbial fuel cell). Šīs “zaļās” enerģijas tehnoloģijas pamatā ir princips, ka baktērijas, kas dzīvo dubļos, dīķu, ezeru un citu ūdenstilpņu nogulsnēs, kur ir daudz organiskās vielas, bet nav skābekļa, ģenerē nelielu daudzumu elektriskās strāvas. Šo eksperimentu rezultātā mākslinieki Šmiti ir radījuši mākslas darbu sēriju ar kopīgo nosaukumu Biotricity, izmēģinot šīs “dzīvās baktēriju baterijas” darbību dažādās vidēs.

Futurium muzejā Berlīnē izstādītā instalācija Biotricity – baktēriju laiks sastāv no vairākām “dubļu baterijām”, kas katra ražo apmēram pusvoltu elektrības. Dubļu baterijas ir saslēgtas ķēdē, un elektriskā strāva tiek izmantota, lai darbinātu pulksteni. Tā kā elektrību šajā gadījumā “ražo” dzīvi mikroorganismi, tad enerģija svārstās, un elektrība uz pulksteni plūst nevienmērīgi – reizēm saražo vairāk, reizēm nepietiekami. Attiecīgi, arī laiku pulkstenis rāda atbilstoši baktēriju aktivitātei. Instalāciju papildina video ar “baktēriju baterijas” eksperimentiem brīvdabā – LU Botāniskā dārza dīķī (2014-2015). Šajā time-lapse video laiks ir “sakompresēts” – 10 minūšu video materiālā ir apskatāmi septiņu mēnešu vides attēlu ieraksti un elektrības svārstību dati laika posmā no vasaras līdz pavasarim, radot “zaļās” enerģijas poētiku.

Šmitu mākslas darbi no Biotricity sērijas iepriekš ir tikuši izstādīti Venēcijas Arhitektūras Bienālē (2018), Ars Electronica festivāla izstādē Lincā (2018), Elektroniskās mākslas centrā HeK Bāzelē, un citviet. Reāllaika skaņas instalācija Biotricity – dīķa baterija (2014-2015) šobrīd, līdz pat 26. oktobrim, ir apskatāma Mākslas un radošo industriju centrā Laboral Hihonā (Gijon) Spānijā, izstādē Eko-vizionārisms, kurā izstādīti 12 mākslas darbi, kas tiecas atklāt jaunas saistības starp biosfēru un tehnosfēru.

Savukārt vēl līdz 22. septembrim Akureires Mākslas muzejā, Islandē, ir apskatāma Rasas Šmites un Raita Šmita kopā ar Mārtiņu Ratniku veidotā multimediju instalācija  Runā ar mani, kas ir izraudzīta par Latvijas laikmetīgās mākslas ekspozīcijas vēstījuma atslēgu un izstādes nosaukumu. Instalācijas Runā ar mani pamatā ir mākslas pētījums par cilvēku un augu komunikāciju, par mūsu attiecībā ar citām sugām kā augiem, ar kuriem mēs kopā apdzīvojam šo planētu. Mākslas darba Runā ar mani ideja radās uzdodot jautājumu: Vai augi aug labāk, garāki un skaistāki, ja cilvēki ar tiem runā? Ko par to saka zinātnieki? Un vai augiem pašiem ir ko mums teikt? Autorus īpaši interesēja, vai cilvēki ar augiem vispār “runās”. Lai veicinātu šo komunikāciju, mākslinieki izstrādāja tiešsaistes interfeisu dažādās valodās - angļu, vācu, latviešu, franču. Cilvēku iesūtītās uzmundrinošās ziņas tika nolasītas skaļi datorbalsī izstādē augošajiem augiem. Kā izrādījās – cilvēki ar augiem runāja daudz un arī Islandē to dara katru dienu. Līdz šim kopumā vairāku gadu garumā ir uzkrātas ap 20 000 ziņas, un Islandē kopš šī gada 1. jūnija, kad atklāja izstādi - jau 2000 ziņas. Islandē apskatāmajā instalācijā Runā ar mani mākslinieki šoreiz aicina cilvēkus sarunāties ar mandarīnu koku, kas izvēlēts ar atsauci uz klimata pārmaiņām un kūstošajiem ledājiem Islandē. Visi intersenti vēl joprojām ir aicināti aprunāties ar augu un sūtīt tam uzmundrinošus vēstījumus – http://talktome.rixc.lv

Biotricity mākslas darba autori – Rasa Šmite un Raitis Šmits ir starptautiski atzīti mākslinieki un kultūras novatori, kas strādā ar zinātni un jaunajām tehnoloģijām. Šmiti ir Jauno mediju kultūras centra RIXC dibinātāji,  RIXC Mākslas un zinātnes festivāla kuratori, interneta radio un jauno mediju mākslas celmlauži. Šmitu jaunākajos mākslas darbos tiek risinātas attiecības starp cilvēkiem un augiem, dabu un tehnoloģijām. Rasa Šmite ir profesore Liepājas universitātē, un Raitis Šmits – asociētais profesors Latvijas mākslas akadēmijā. Šmiti ir arī vieslektori MIT Masačūsetas Tehnoloģiju Institūtā Bostonā, HfG Mākslas un dizaina augstskolā Karlsrūē, Vācijā, un Bāzeles Mākslas un dizaina akadēmijā. 2017. gadā ieguva LR Kultūras ministrijas Izcilības balvu kultūrā un 2019. gadā tika nominēti Purvīša balvai par personālizstādi Mikropasauļu svārstības.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja