Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Izstāžu zālē Arsenāls notiks mākslinieka Tailera Koburna vieslekcija Attālinātā novērošana

Mākslinieks Tailers Koburns vieslekcijā Attālinātā novērošana, kas norisināsies šī gada 13. februārī plkst. 18 izstāžu zālē Arsenāls, stāstīs par savu aktuālo projektu, kurā pēta īpašu spiegošanas metodi, kuras pamatā ir telepātija un parapsiholoģija. Attālināto novērošanu Aukstā kara laikā attīstīja gan Amerikāņu, gan PSRS puses, informēja LLMC pārstāvji.

Lekcija norisināsies Latvijas Laikmetīgā mākslas centra izstādes Nenorunātās tikšanās ietvaros, un tajā mākslinieks Tailers Koburns (Tyler Coburn) stāstīs par "attālinātās novērošanas" (angļu val. - remote viewing) vēsturi, īpaši pievēršoties ASV militārajām operācijām un metodes pielietojumam tā kontekstā.

Pēdējo gadu laikā Koburns ir pievērsies tā dēvētās attālinātās novērošanas izpētei, kas ir paņēmiens jeb metode, kas ar ekstrasensoro uztveri mēģina apgūt kādas nezināmas teritorijas vai objektus. Šo metodi Aukstā kara laikā spiegošanas nolūkos centās attīstīt ASV un PSRS un tās "izveidē" tika iesaistītas personas, kurām it kā piemita telepātijas spēja, mentāli pārvietojoties laikā un telpā atklājot ienaidnieka teritorijas. Vēlāk šie "redzējumi" tika fiksēti gan rakstiski, gan zīmējumos, gan pat tikušas veidoti atveidi mālā.

Koburns pievērsīsies arī sava veida spekulācijām, izprotot rezonansi starp "attālinātās novērošanas" un mūsdienu novērošanas un datu uztveršanas formām. Apsverot "attālinātās novērošanas" strukturālo necaurredzamību, vai mēs varētu labāk saprast kā apjukums un mistifikācija ir padarījuši pašreizējos enerģijas mehānismus vidusmēra lietotājam nesaprotamus?

Tailers Koburns ir mākslinieks un rakstnieks, kurš dzīvo Ņujorkā. Viņa darbi tikuši eksponēti Pompidu centrā Parīzē, Konsthall Bergenā, Hayward Gallery Londonā; Para Site, Honkongā un Art Sonje Center, Seulā. Viņa teksti publicēti: e-flux journal, Frieze, ArtReview, Dis,  Mousse, LEAP un Rhizome. 

LLMC izstāde Nenorunātās tikšanās pievēršas zinātniskās fantastikas iespaidam Latvijas kultūrtelpā pagājušā gadsimta otrajā pusē, atsaucoties uz izstāžu sēriju Zinātne un zinātniskā fantastika (1975–1982), kā arī aptvers mūsdienu mākslinieku darbus, kuros, iztēlojoties alternatīvas nākotnes iespējas, izcelti šobrīd aktuāli feminisma, ekoloģijas un politikas jautājumi. Projekta nosaukums Nenorunātās tikšanās aizgūts no Brāļu Strugacku tāda paša nosaukuma stāstu krājuma, kas izdots Rīgā 1987. gadā.

Lekcija norisināsies šī gada 13. februārī plkst. 18 LNMM izstāžu zālē Arsenāls Torņa ielā 1. Iegādājoties ieejas biļeti izstādē, lekcijas apmeklējums ir bez maksas.

Lekcija angļu valodā!

 

 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja