Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Lietuvā būs skatāma Kristapa Zariņa izstāde Un atkal ziedošu jaunavu pavēnī

Sadarbībā ar galeriju Māksla XO, Kauņā Meno Parkas galerijā no 14. februārā būs skatāma Kristapa Zariņa izstāde Un atkal ziedošu jaunavu pavēnī, informēja izstādes rīkotāji.

Kristapa Zariņa izstāde Un atkal ziedošu jaunavu pavēnī (Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2017. Kuratore Helēna Demakova) ir mākslinieka pēdējo gadu spilgtākais veikums. Izstāde veltīta rakstnieka Marsela Prusta romānam Ziedošu jaunavu pavēnī, kur Kristaps Zariņš sev raksturīgajā figurālajā stilā ar sieviešu stāviem un dārza attēlojumu atspoguļo Prusta aprakstītās kaislības.

Lai gan darbus varētu raksturot kā rotaļīgus un pat pavedinošus, vai sadistiskus, tie runā par kādu lielāku ideju - “kailo dzīvību” jeb bare life, kas stāv krustcelēs – būt vai nebūt. Šis brīdis “pirms”, kurā ir apstādinātas attēlotās jaunavas, savā apziņā katram dod iespēju pieņemt lēmumu, vai turpināt iesākto ainu – pārtraukt otra esamību, vai tomēr apstāties un ļaut otram dzīvot. Attēlota nav tikai vardarbība košu ziedu ielokā, tā ir cilvēkam kultūras dotā iespēja izdarīt izvēli un neveikt šo vardarbību, jo Kristapa Zariņa attēlotie tēli ir kultūras, nevis eksistences nosacīti.

Arī dārzs ir kultūras parādība, un Kristaps Zariņas jau gadiem ir nodevies mērķtiecīgai to pētniecībai. Īpašu iespaidu uz mākslinieku atstājuši Francijas dārzi, kas atklājas aizgūtajos ritmos un akcentos, kā arī plašajās zināšanās par ziedu, jo īpaši rožu daudzveidību. Katras gleznas īpašo sajūtu veido ikreiz jauna ziedu izlase – nevienā darbā tie neatkārtojas, un katra darba nosaukums aizgūts no rožu šķirnes.

Šajā jaunākajā darbu ciklā spoži atklājas Kristapa Zariņa glezniecība jaunā veidolā – pēdējo divu gadu laikā mākslinieks pievērsies glezniecībai uz papīra jauktā tehnikā ar akvareli, guašu un akrilu, vēlāk lakojot, lai panāktu dziļāku krāsu. Jauni ir ne tikai glezniecībā izmantotie materiāli, bet tas, ka pats gleznotājs, sev nemanot mainījies. Darbos iekļautā doma ir ieguvusi simbolisku nozīmi, un attēlotajām sieviešu figurām un ziediem nav tikai redzamā, dekorātīvā puse, tiem piemīt arī domājošā puse.

Kopš 2017. gada Kristaps Zariņš ir Latvijas Mākslas akadēmijas rektors. Beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu (1986). Kopš 1994. gada ir profesors Latvijas Mākslas akadēmijā; no 2007. līdz 2017. gadam bijis Latvijas Mākslas akadēmijas prorektors. Sarīkojis vairāk nekā 20 personālizstādes un piedalījies grupu izstādēs visā pasaulē.

Kristapa Zariņa darbi atrodas publiskās kolekcijās - Latvijas Nacionālā mākslas muzejā (Rīga, Latvija), Latvijas Mākslinieku savienībā (Rīga, Latvija), Mākslas Fondā (Maskava, Krievija), Krievijas kultūras ministrijas kolekcijā (Maskava, Krievija), Krievijas Mākslas akadēmijas kolekcijā (Maskava, Krievija) u.c.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Vai KPV LV Saeimas frakcijā ir šķelšanās aizmetņi?

Kopā nobalsojuši: 753

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vientulības maršruti

Autoostas man vienmēr ir atgādinājušas vietas, kur tu ej gaidīt vai ierasties, bet tā ir arī vienīgā vieta, kur neviens ilgi neuzturas.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja