Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Tokijā skatāma Voldemāra Johansona personālizstāde Uncertainty Drive

Tokijā, 25. oktobrī mākslas galerijā LOK tika atklāta Voldemāra Johansona personālizstāde Uncertainty Drive, kas veidota pēc izpētes braucienā Fukušimas apgabalā ievāktajiem materiāliem un intervijām ar Japānas vadošajiem kodolzinātniekiem un aktīvistiem, informēja mākslinieka pārstāve Austra Bērziņa.

A. Bērziņa pastāstīja, ka izstāde būs skatāma līdz 18. novembrim un tajā aplūkojama skaņas skulptūra un objektu ansamblis Uncertainty Drive, kas no iegūtajiem datiem sintezē skaņas plūsmu, kas balstās neparedzamības priekšstatos. Vēl izstādē apskatāmi arī citi mākslinieka darbi, tostarp, iepriekš tapusi skulptūra no sērijas Emissions.

Latvijas vēstniece Japānā Dace Treija-Masī savā uzrunā izstādes atklāšanā uzsvēra, ka šī ir pirmā šāda līmeņa Latvijas mākslinieka personālizstāde Tokijā, kurā lieliski tiek savienota zinātne un māksla, apliecinot Latvijas mākslinieku inovitāti, konkurētspēju un atpazīstamību pasaulē.

“Darbs ir saistīts ar plašajām diskusijām par kodolenerģijas ieguvi un tās izmantošanu, kā arī tieši sasaucas ar Japānas sabiedrībai nozīmīgo Fukušimas AES reaktora avāriju, ko izraisīja 2011. gada 11. marta cunami. Lai sagatavotu personālizstādi, es ieguldīju daudz laika izpētē. Šī gada pavasarī devos lauka pētījumā uz Fukušimas apgabalu, kur ievācu paraugus un reģistrēju radiācijas datus, kas izmantoti šobrīd izstādītajos darbos. Piesārņotās augsnes paraugus izklāju diskos, kuru starojumu fiksē izstādē novietots lasītājs. Šie fizikāli novērotie ievades dati tiek apstrādāti skaņas sintēzes skulptūrā, padarot skaņā tulkotus radiācijas novērojumus um nejaušību fenomenu sadzirdamu izstādes apmeklētājiem,” stāsta Johansons.

Lauka pētījuma laikā mākslinieks kopā ar Tokijas Universitātes zinātniekiem ierakstīja datus un intervijas ar Fukušimas apgabala iedzīvotājiem un aktīvistiem. Profesors Katsuma Šozugava, kura vadībā tika veikts izbraukums uz bojātā reaktora teritoriju, atzīst, ka viņam un citiem zinātniekiem šī bija jauna pieeja radioaktīvo materiālu uztverē: “Esam pieraduši pie radiācijas ierīču ierastajiem pīkstieniem, kad tās uztver signālus. Johansona ideja un radītais skanējums bija patiesi pārsteidzošs! Uncertainty Drive ir unikāls darbs. Johansons ir drosmīgs, to apliecina arī fakts, ka viņš ir pirmais latvietis, kurš devās kopā ar zinātniekiem bīstamajā Fukušimas zonā.”

Voldemārs Johansons (1980) ir mākslinieks, sonologs un komponists, absolvējis Hāgas karaliskās konservatorijas Sonoloģijas Institūtu (2007), Latvijas Mūzikas akadēmiju (2012), ar skaņas skulptūrām un audiovizuālām instalācijām piedalījies izstādēs un mūzikas festivālos, gan Latvijā, gan daudzviet citur pasaulē. Savos darbos mākslinieks pēta skaņas uztveri un pieredzi dažādās audiovizuālās formās.

Izstādes organizēšanu atbalsta Latvijas vēstniecība Japānā un tā  ir viena no Latvijas valsts simtgades Latvijas Ārlietu ministrijas koordinētās Publiskās diplomātijas programmas norisēm. Uncertainty Drive, skanējums tapis sadarbībā ar Erica Synths, kas Latvijā ražo modulāros sintezatorus.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Jauna valdība Latvijā būs

Kopā nobalsojuši: 706

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Dāvids Grosmans. Bārā ienāk zirgs

Jāņa Rozes apgāds laidis klajā ebreju rakstnieksa Dāvida Grosmana romānu Bārā ienāk zirgs, kas pērn autoram atnesa prestižo Bukera prēmiju, informēja apgāda pārstāve Renāte Punka.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja