Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Andris Nelsons un Baireitas festivāla orķestris uzstāsies festivālā Rīga Jūrmala

Starptautiskais klasiskās mūzikas festivāls Rīga Jūrmala informē, ka pirmo reizi Rīgā šī gada 3. un 4. septembrī uzstāsies Baireitas festivāla orķestris latviešu diriģenta Andra Nelsona vadībā, savukārt Čikāgas simfoniskais orķestris atceļ uzstāšanos festivālā 2021. gadā.

Latvijas Nacionālajā operā Nelsona vadībā tiks atskaņotas divas Vāgnera mūzikas programmas, tostarp operas Valkīra 1. cēliens ar soprāna Kristīnes Gerkes, tenora Klausa Floriana Fogta un basa Gintera Groisbeka piedalīšanos. 2021. gada festivāla noslēdzošās nedēļas nogales izskaņā 5. septembrī solo koncertu sniegs leģendārā pianiste Marija Žoao Pireša. Publiskā biļešu tirdzniecība uz izziņotajiem koncertiem tiks sākta 1. martā.

3. un 4. septembrī, šīs vasaras festivāla Rīga Jūrmala pēdējā nedēļas nogalē Baireitas festivāla orķestris un izcilais latviešu diriģents Andris Nelsons sniegs divus Riharda Vāgnera mūzikas koncertus. Sestdienas koncertā skanēs operas Valkīra 1. cēliens soprāna Kristīnes Gerkes (kas nesen dziedāja Brunhildi Metropoles operas Nībelunga gredzena ciklā), tenora Klausa-Floriana Fogta un basa Gintera Groisbeka (viņi abi regulāri dzied Baireitas festivālā) sniegumā. Gerke un Fogts piedalīsies arī piektdienas vakara koncertā, kurā skanēs fragmenti no operām Loengrīns, Parsifāls un Nībelunga gredzens. Šie koncerti būs savulaik Riharda Vāgnera radītā Baireitas festivāla orķestra pirmā uzstāšanās Rīgā - pilsētā, kurā Vāgners jaunībā pavadīja divus dzīves gadus, strādājot par diriģentu Rīgas Vācu teātrī, un komponējot ievērojamu daļu savas agrīnās operas Rienci.

"Ļoti gaidu šo atgriešanos Rīgā ar koncertu festivālā Rīga Jūrmala, lai muzicētu šajā pilsētā kopā ar lielisko Baireitas festivāla orķestri man nozīmē ļoti daudz. Ne tikai tāpēc, ka šī ir mana dzimtā pilsēta un Vāgnera mūzika man ir ļoti tuva, bet arī Vāgnera un Rīgas īpašo attiecību dēļ. Jūtos ļoti pagodināts un saviļņots šo vēsturisko saistību svinēt kopā ar tāda orķestra mūziķiem, kurus visus vieno neatkārtojama Vāgnera mūzikas mīlestība, kaisme un izpratne. Mēs priecāsimies savā Vāgnera mūzikas mīlestībā dalīties ar klausītājiem," stāsta diriģents Andris Nelsons.

Katarīna Vāgnere, Baireitas festivāla direktore un Riharda Vāgnera mazmazmeita saka: "Es priecājos, ka Andris Nelsons savā dzimtajā Rīgā koncertēs kopā ar mūsu Baireitas festivāla orķestri un trim mūsu festivāla solistiem. Šo mākslinieku īpaši raksturo mīlestība pret Vāgnera darbu un muzikālā kvalitāte, kas raksturo arī paša Nelsona darbu. Es patiesi vēlu festivāla apmeklētājiem iedvesmojošus koncertus, kas īpaši šajos sarežģītajos un neparedzamajos laikos mums apstiprinās, cik mūzika ir liela vērtība mums visiem."

Martins Engstrēms, festivāla Rīga Jūrmala mākslinieciskais vadītājs: "Andris Nelsons ir viens no dižākajiem māksliniekiem, kurš simbolizē Latvijas muzikālo mantojumu. Neraugoties uz to, ka Latvijā ir mazāk nekā divi miljoni iedzīvotāju, tā visos laikos ir pasaulei devusi visizcilākos mūziķus, un mēs priecājamies, ka pirmo reizi mums festivālā pievienosies Andris Nelsons. Tas, ka Rīgā – pilsētā, kurai bijusi nozīmīga loma Vāgnera dzīves iesākumā - pirmo reizi uzstāsies arī Baireitas festivāla orķestris, padara šīs uzstāšanās patiesi vēsturiskas."

Otrs festivāla noslēdzošās nedēļas nogales (3.- 5.septembris) kulminācijas brīdis būs izcilās portugāļu pianistes Marijas Žoao Pirešas solokoncerts ar Šūberta, Debisī un Bēthovena mūziku. Vispārēji atzīta kā viena no mūsu laika dižākajām mūziķēm, Pireša ne tikai koncertē, bet arī īsteno pedagoģiskas iniciatīvas dzimtajā Portugālē un arī Beļģijā.

Festivālā Rīga Jūrmala dienas koncertos piedalīsies arī pianists Mao Fudzita un beļģu vijolnieks Marks Buškovs. 2019. gadā abi mūziķi – katrs savā specialitātē – ieguva 2. vietu un sudraba medaļu prestižajā un  starptautiskajā Čaikovska konkursā.

Ņemot vērā Covid-19 pandēmijas noteiktos ceļošanas ierobežojumus, Čikāgas simfoniskais orķestris atsauc savu dalību Eiropas 2021. gada festivālos.

Tā rezultātā festivālā Rīga Jūrmala plānotie Čikāgas simfoniskā orķestra koncerti 20. un 21. augustā nenotiks. Savukārt norvēģu pianista Leifa Ūves Andsnesa, vijolnieka Daniela Lozakoviča solokoncertiem tiks mainīts norises laiks. Pianista Behzoda Abduraimova solokoncerts tiks atcelts.

20.–22. augusta festivāla nogales koncertu biļešu īpašniekiem tiks piedāvātas vairākas iespējas – kā pirmajiem laika posmā no 22. februāra līdz 1. martam iegādāties biļetes uz kādu no Baireitas festivāla orķestra koncertiem vai iespēju atgriezt naudu par iegādātajām biļetēm pilnā apmērā.

"Esam ļoti noskumuši, tomēr saprotam Čikāgas simfoniskā orķestra lēmumu un mēs turpināsim ar orķestra mūziķiem sadarboties festivāla Rīga Jūrmala tiešsaistes meistarklašu ietvaros, un tiešām ceram orķestri sagaidīt festivālā viņu nākošās Eiropas tūres ietvaros," saka Zane Čulkstēna, festivāla Rīga Jūrmala izpilddirektore. "Tajā pašā laikā priecājamies par šo privilēģiju festivālā sagaidīt pasaules līmeņa Baireitas festivāla orķestri vienā no tā retajiem koncertiem ārpus Vācijas. Tas, ka viens no mūsu izcilākajiem muzikālajiem vēstnešiem – Andris Nelsons – diriģēs dzimtenē, latviešiem nozīmē ļoti daudz. Ceram, ka tā būs pirmā no ļoti daudzām mūsu tikšanās reizēm festivālā Rīga Jūrmala.

Visi biļešu īpašnieki saņems informāciju par biļešu maiņas vai naudas atgriešanas iespējām uz e-pasta adresi, kas sākotnēji tika norādīta, iegādājoties koncertu biļetes. 

Pirmo reizi īpašs Baireitas festivāla orķestris pēc Riharda Vāgnera pamudinājuma tika izveidots 1876. gadā. Parsifāla pirmuzvedumam otrajā Baireitas festivālā 1882. gadā Bavārijas karalis Ludvigs II festivāla rīcībā nodeva Minhenes galma teātra orķestri un kori. Minhenes galma orķestris spēlēja arī 1883. un 1884.gada festivālā. Kopš 1886. gada tajā ik gadu ir bijis savs paša festivāla orķestris, kurā spēlē labākie citu orķestru mūziķi. Tā tas ir arī šodien – apmēram 200 mūziķu no slavenākajiem Vācijas un ārvalstu orķestriem katru gadu sastopas Baireitas festivālā. Kaut arī ik gadu orķestra sastāvs tiek veidots no jauna, neskaitāmi mūziķi festivālā ir spēlējuši daudzus gadus un uzskata to par savām otrajām radošajām mājām.

Andris Nelsons ir Bostonas simfoniskā orķestra muzikālais vadītājs un Leipcigas Gewandhaus orķestra galvenais diriģents. Abi šie amati, kā arī viņa centieni tuvināt šīs abas institūcijas apliecina – Grammy balvas ieguvējs Andris Nelsons šodien ir viens no starptautiskās koncertdzīves slavenākajiem un inovatīvākajiem diriģentiem.

Darbu Bostonā Nelsons sāka 2014/15.gada sezonā, bet Leipcigā – 2018.gada februārī. Ar abiem orķestriem viņš ir devies augstu atzinību guvušās starptautiskās koncerttūrēs.

2020/21.gada sezonā Andri Nelsonu gaida atgriešanās pie Berlīnes filharmoniskā orķestra un Bavārijas Radio simfoniskā orķestra diriģenta pults. Viņam ir izveidojusies cieša sadarbība arī ar Amsterdamas Concertgebouw orķestri un Vīnes filharmonisko orķestri, kura slaveno Jaungada dienas koncertu viņš diriģēja 2020.gadā - šo pārraidi redzēja miljoni skatītāju visā pasaulē. Bez tam, svinot Bēthovena 250.dzimšanas dienu, Vīnes filharmoniskais orķestri un Andris Nelsons ar Bēthovena simfoniju ciklu devās koncerttūrē, spēlēdami Parīzes filharmonijā, Minhenes Gasteig un Hamburgas Elbas filharmonijā. Andris Nelsons ir bieži diriģējis Karaliskajā Koventgārdena operā un Baireitas festivālā.

Pēc pirmās veiksmīgās festivāla Rīga Jūrmala sezonas 2019. gadā britu The Telegraph to iekļāva 10 labāko vasaras festivālu topā. Festivāls arī ieguva prestižo Eiropas Festivālu asociācijas EFFE zīmotni. Festivāla Rīga Jūrmala laikā Rīgā un Jūrmalā viesojas pasaules vadošie simfoniskie orķestri, diriģenti, slaveni solisti un jaunie talanti, piedāvājot klausītājiem iespēju baudīt simfoniskās, kamermūzikas un solo koncertus. Festivāla koncerti notiek Rīgas un Jūrmalas arhitektūras pērlēs – Latvijas Nacionālajā operā, Lielās Ģildes zālē un vispopulārākajā vasaras koncertvietā – Dzintaru koncertzālē.

Top komentāri

Opera vai operete,
O
ja tā no Dieva, tad - gaismu nesoša. Ne jau žanrs tikumību proponē, bet gan gars un saturs. Savukārt, nauda nav lieta, ko kapā līdzi paņemt. Drīzāk Covid-19...Lai nu katrs pērkt to, ko pats GRIB pirkt!
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja