Laika ziņas
Šodien
Apmācies

LNSO jauno sezonu atklās ar Vaska obojas koncerta pasaules pirmatskaņojumu

Svinot Latvijas valsts simtgadi, 5. oktobrī Lielajā ģildē ar Pētera Vaska Koncerta obojai un orķestrim pirmatskaņojumu tiks atklāta Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) jaunā sezona, vēsta LNSO.

Koncerts būs īpašs, jo Vaska darbu pirmatskaņojumi Latvijā ir liels retums, un nu Latvijas simtgades atzīmēšana mums devusi šo teju unikālo iespēju piedzīvot Pētera Vaska izvērsta simfoniska opusa piedzimšanu LNSO mītnesvietā Lielajā ģildē. Solo spēlēs “Berlīnes filharmoniķu” pirmā oboja, izcilais Albrehts Maijers, un pie diriģenta pults redzēsim LNSO māksliniecisko vadītāju un galveno diriģentu – Andri Pogu. Atklāšanā dzirdēsim arī romantisma laika simfoniskās mūzikas lielmeistara Antona Bruknera grandiozo Sesto simfoniju. 6. oktobrī mākslinieki dosies uz Liepāju, lai priecētu klausītājus koncertzālē Lielais dzintars.

Par savu jauno skaņdarbu Pēteris Vasks saka: "Opusam trīs daļas: pirmā ir rīta pastorāle, otrā ir tāds kā svētku skats, trešā ir vakara pastorāle. Vienas dienas ritējums. Sākums kā dabas atmoda, pēc tam dziesmas un dejas valstība un noslēgumā dabas aizmigšana, bet ar nojausmu par to sarkano švīku, kas pamalē rīt atkal apliecinās jaunas dienas atnākšanu. Šis ir gaišs, vitāls skaņdarbs. Tiecos ielikt tajā savu priekšstatu un sajūtu par dabas neizsmeļamo dzīvīgumu un manas tautas nezūdošo vitalitāti. Jā, varbūt trešajā daļā ieskanas kāda dramatiskāka stīga, taču pēc tam atkal ir gaisma un miers."

5. oktobra pirmatskaņojums Lielajā ģildē ir īpaši nozīmīgs, jo kopš 90. gadu sākuma vairums komponista skaņdarbu tiek pirmatskaņoti nevis Latvijā, bet citviet pasaulē. Jaunā skaņdarba pirmatskaņojums iespējams, pateicoties Latvijas valsts simtgades programmas atbalstam. Koncerts iekļauts Latvijas simtgades starptautiskajā kultūras programmā. Pēteris Vasks tiek dēvēts par vienu no Eiropas ievērojamākajiem mūsdienu klasiskās mūzikas komponistiem un ir vienīgais latviešu komponists, ar kuru līgumu par darbu regulāru izdošanu noslēgusi pasaulē pazīstamā mūzikas izdevniecība Schott Music International, kas citstarp pārstāv tādus pasaulē pieprasītus autorus kā Gēršvins, Orfs, Pendereckis, Rota, Sibēliuss, Stravinskis, R. Štrauss u. c.
Par spilgtu radošo darbību Pēteris Vasks ir saņēmis augstas balvas un pagodinājumus gan Latvijā, gan ārvalstīs.

LNSO mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Andris Poga atzīmē koncerta nozīmību ne tikai Latvijas, bet arī pasaules līmenī: “Pētera Vaska Obojas koncerts, kurš tapis pēc LNSO pasūtinājuma un pievienojas citiem Latvijas simtgades zīmē tapušiem simfoniskās mūzikas jaundarbiem, manuprāt, ir būtisks pienesums žanra attīstībai ne tikai nacionālā, bet arī globālā līmenī. Ar pārliecību varu teikt, ka izcilais obojists Albrehts Maijers, “Berlīnes filharmoniķu” pirmā oboja un šī koncerta pirmatskaņotājs, to noteikti nesīs tālāk kā jaunu vērtību savā solo repertuārā, un arī es pielikšu visas pūles, lai šī mūzika skanētu citur pasaulē un turpinātu savu vēstījumu arī pēc pirmatskaņojuma”.

Albrehts Maijers ir visā pasaulslavens solists un kamermūziķis, meistarklašu vadītājs lielos starptautiskos festivālos, “Berlīnes filharmoniķu” pirmā oboja kopš 1992. gada. Viņa skatuves partneru skaitā ir Elena Grimo, Leifs Uve Ansness, Larss Fogts. Maijera sniegums novērtēts ar prestižo ECHO-Klassik balvu, un nule viņš kļuvis arī par Opus Klassik balvas laureātu.

Līdzās obojas skaņdarbam atklāšanas koncerta Vaska jaundarbs un Bruknera Sestā skanēs vēl viens Pētera Vaska darbs – 2002. gadā komponētais opuss Musica appassionata un romantisma laika simfoniskās mūzikas lielmeistara Antona Bruknera grandiozā, krāšņā un gaišā Sestā simfonija. LNSO ir viens no retajiem orķestriem Latvijā, kurš spēj šo skaņdarbu atskaņot pilnā krāšņumā.

Britu komponists un ilggadējs BBC žurnālists Roberts Simpsons saka: “Simfonijas tēmas ir ārkārtīgi skaistas, harmonijas ir gan pārdrošas, gan smalkas, instrumentācija rāda Bruknera mūzikā vēl neredzētu iztēles bagātību, un simfonijai kopumā piemīt formas meistarība, kas varētu pārsteigt pat Brāmsu.”

LNSO vadītāja Indra Lūkina mudina interesentus neaizmirst par koncerta atskaņojumu Liepājas koncertzālē Lielais dzintars: “Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris ar īpašu prieku vienmēr dodas uz Latvijas novadu akustiskajām koncertzālēm, lai atskaņotu simfonisko mūziku tādos apstākļos, kad gan klausītāji, gan paši mūziķi var to kvalitatīvi dzirdēt un izbaudīt. Šoreiz ar sezonas atklāšanas programmu dosimies uz koncertzāli, kas droši var līdzināties ar citām Eiropas slavenajām koncertzālēm, – “Lielo dzintaru” Liepājā. Gan Pētera Vaska jaunais Obojas koncerts, gan Antona Bruknera grandiozā simfonija ir ģeniāla mūzika, kas pelnījusi piedzīvot skanējumu izcilā koncertzālē! Uz Liepāju noteikti aicinām arī Rīgas iedzīvotājus, kas, iespējams, nav paspējuši iegādāties biļetes uz atklāšanas koncertu Lielajā ģildē.”

5. oktobrī plkst. 18.18 Lielās ģildes Minsteres zālē norisināsies tradicionālās Pirmskoncerta sarunas ar muzikologu Orestu Silabriedi, komponistu Pēteri Vasku un diriģentu Andri Pogu – Dabas katedrāle un simfoniskais dievnams. Uzmanības lokā – Pētera Vaska un Antona Bruknera muzikālie un dzīves uzskati, kā arī koncerta programmā iekļautie opusi. Klausīties bez papildu maksas aicināts ikviens atklāšanas koncerta apmeklētājs.

Biļetes uz LNSO sezonas atklāšanas koncertu Lielajā ģildē un Liepājas Lielajā dzintarā var iegādāties Biļešu paradīzes kasēs un mājaslapā bilesuparadize.lv.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Baukultur – netulkot(4)

Arhitektu kopiena šogad tikusi pie jauna dokumenta savas nākotnes morālajam un estētiskajam ietvaram – Davosas deklarācijas, ko pieņēma Pasaules ekonomikas forumā satikušies Eiropas kultūras ministri.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja