Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Foto: Aizraujošu notikumu virpulī aizvadīts Liepājas Mākslas forums

Pagājušajā nedēļas nogalē Liepājā piedzīvots jau septītais mūsdienu mākslas, mūzikas un starpžanru festivāls Liepājas Mākslas forums. Koncertzāles Lielais dzintars izlolotais notikumu kopums trīs dienu laikā dažādās pilsētas vietās piedāvāja pasākumus plašai mērķauditorijai, aicinot piedzīvot gan diskotēku un notikumus ģimenēm, gan īpaši izvēlētus laikmetīgās mākslas, mūzikas un kino darbus, kas aizrāva mūsdienu mākslas entuziastus un interesentus.

"Patiešām priecājos Jūs visus sveikt nu jau septītajos Liepājas Mākslas foruma atklāšanas svētkos. Mūs visus vieno šī vēlme tikties, satikties, dzīvot, piedzīvot, iepazīt, atklāt. Šis festivāls vieno aizrautīgos piedzīvojumu meklētājus, brīvos, drosmīgos, radītgribošos un visus tos, kas mīl mākslu sevī un pasaulē. Šajos pēdējos divos gados, kas aizvadīti izolācijā, domāju ikkatrs no mums piedzīvoja un atskārta, cik ļoti nepieciešami esam viens otram, ka kopā būšana ir tik ārkārtīgi svarīga, lai dzīvotu pilnvērtīgu, laimīga cilvēka dzīvi. Šī foruma motīvs ir deizolācija. Festivāls runās par pārlaicīgām tēmām, par mūžīgām — tādām kā mīlestība, pieņemšana, piedošana, dzīvība, nāve, solidaritāte. Tās ir vērtības, kas stāv pāri visiem laikiem," atklājot festivālu, sacīja tā programmas veidotāja un koncertzāles Lielais dzintars mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča.

Liepājas Mākslas foruma pirmā diena tika aizvadīta mākslas, deju un mūzikas virpulī. Vakaru atklāja kuratores, mākslas zinātnieces Astrīdas Rogules izlolotā laikmetīgās mākslas izstāde Izolācija, kurā izolācijas dažādību atspoguļo piecu Latvijas mūsdienu vizuālās mākslas meistaru — Leonarda Laganovska, Jura Artūra Putrāma, Kriša Salmaņa, Vilņa Vītoliņa un Armanda Zelča darbi. Vakara turpinājumā laikmetīgās dejas izrādē Klavieres dejo Debisī skatītāji piedzīvoja izcilās dejotājas Lizbetas Gruvēzas telpas meklējumus starp notīm, vijoties cauri pianistes Klēras Ševaljē klavierspēlei. Mākslas foruma atklāšanā durvis vēra leģendārais klubs Kursa, kuru ieskandināja divi atraktīvi notikumi —modernā džeza grupa Lupa klausītājus priecēja ar rotaļīgu džeza skanējumu, izpildot skaņdarbus no gaidāmā albuma Sketches of trees/Koki, bet vakaru noslēdza ballīte-diskotēka Aldis Ermanbriks ar 70.-90. gadu zelta repertuāru diskžokeju Ulda Meļķa un Zigmāra Miemja atskaņojumā.

Mākslas foruma otrā diena apmeklētājiem nesa iespēju mākslu ne tikai baudīt, bet arī pašiem piedzīvot — izglītojošās sarunās un meistarklasēs interesenti tuvāk iepazina laikmetīgās mākslas jaundarbu tapšanu, lai festivāla turpinājumā tos piedzīvotu ar paplašinātu izpratni. Vakara noslēgumā klausītāji piedzīvoja ceļojumu uz Ozīrisa un Izīdas valstību kopā ar Latvijas Radio kori un franču diriģentu Rolānu Erebedjānu. Skaniskais, mistiskais piedzīvojums Mūžības rituāli un tā centrālais, libāniešu komponista Zada Multakas radītais darbs Khenkhenou aizgrāba klausītājus, kuri izpildītājus sveica ar stāvovācijām. Visas dienas garumā kultūras namā Wiktorija izveidotajā kino dienā festivāla viesi iepazina trīs Eiropas kino režisorus un viņu radītos meistardarbus, ko piedāvāja prestižais Rīgas Starptautiskais kino festivāls.

"Fantastiska vieta, fantastiska pilsēta un sadarbība ar Latvijas Radio kori ir vienreizēja," pēc jaunās programmas Mūžības rituāli atskaņojuma atzina klātesošais komponists Zads Multaka.

Ar dzirkstošu, ģimenisku dzīvesprieku un dziļi cilvēcīgu laikmetīgās kamermūzikas programmu tika aizvadīta Liepājas Mākslas foruma trešā, noslēdzošā diena. Rīta cēlienā mazie un lielie apmeklētāji piedzīvoja objektu teātra izrāde Mazais cilvēks pirmizrādi, kuru kopā ar Liepājas Leļļu teātra komandu un piesaistītajiem profesionāļiem iestudējis režisors Ģirts Šolis. Bērnus un vecākus priecēja acīm neticami burvju triki, izrādes atjautīgi veidotais sižets un krāšņais vizuālais ietvars. Dienas turpinājumā festivāla apmeklētāji tikās brīvdabā — skvēru Avotu ielā, kas savā omulīgajā un ieskaujošajā paspārnē uzņēma režisores un horeogrāfes Kristīnes Brīniņas jaundarbu Izdzīvot bērnus. Izrāde ir par drosmi pārvarēt bailes un šaubas, par dažādu paaudžu savstarpēju uzticēšanos, vēlmi ieklausīties un būt sadzirdētiem. Lai saglabātu izrādes dokumentalitāti, pieci vecāki apguva savu bērnu kustības, izteiktās domas un radītās situācijas, kuras nu piedzīvoja paši un pārraidīja skatītājiem.

Mākslas forumu noslēdza izcilo beļģu mūziķu Het Collectief atskaņotais Olivjē Mesiāna apokaliptiskais, Vācijas karagūstekņu nometnē reiz pirmatskaņotais Kvartets laika galam. Programmas gaitā dažādu sastāvu skanējumā — no solo līdz kvartetam, sanākušie laikmetīgās mūzikas entuziasti piedzīvoja arī vienu no retajām iespējām Latvijā dzirdēt vizionāra Pjēra Bulēza novatoriskos skaņdarbus.

"Šī ir mūsu trešā viesošanās Liepājā, bet šī ir tik aizraujoša vieta, ka katru reizi atgriezties tajā ir kā pirmā. Koncertzāles akustika ir pasakaina, un tas ir viens no iemesliem, kādēļ ikreiz gaidām atgriešanos šeit. Festivāls ir lieliska laikmetīgās mākslas platforma, un spēlēt mūsu mūziku šeit, tik mazā pilsētā, bet koncertzālē ar tik profesionālu līmeni un komandu ir īsta bauda," pēc koncerta atzina Het Collectief flautists Tons Frets (Toon Fret).

Pirms koncerta klausītāji bija aicināti uz muzikologa Dāvja Eņģeļa vadītu pirmskoncerta sarunu, lai kopā ar pieaicinātajiem viesiem - Tomasu Dīltjensu no Het Collectief un muzikoloģi Baibu Kurpnieci - izzinošās sarunās sagatavotos Mesiāna un Bulēza daiļrades piedzīvojumam.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja