Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

No šodienas profesionālajām radošajām personām pieejams sociālais atbalsts

Ar 1. februāri profesionālām radošajām personām pieejama atbalsta pasākumu programma, kas paredz atbalstu radošās dīkstāves posmos, tostarp pārejošas darba nespējas laikā, un pensijas vecumā - ārstniecības un komunālo maksājumu daļējai segšanai, informēja Kultūras ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.

“Latvijā ir 3 500 profesionālo radošo personu, kuras specifiskās nodarbinātības dēļ līdz šim bijušas sociāli neaizsargātas. Radošajām personām ir neregulāri, neprognozējami ienākumi, netiek apmaksātas slimības dienas vai bezdarba periodi, tāpat arī profesionālās darbības izpētes un sagatavošanās darbs, kas sastāda ievērojamu daļu no radošā darba, nav apmaksāts. Par atbalsta pasākumu nepieciešamību radošajām personām ir diskutēts jau vairāk nekā 20 gadus. Esmu gandarīta, ka beidzot ir pieņemti normatīvie akti, esam izcīnījuši nepieciešamo finansējumu un no šodienas Valsts Kultūrkapitāla fondā darbojas atbalsta mērķprogramma, kas ik gadu ļaus palīdzēt aptuveni 200 radošajām personām,” akcentē kultūras ministre Dace Melbārde.

Profesionāla radošā persona atbalsta programmas kontekstā ir autors vai izpildītājs, kura rada vai ar savu izpildījumu interpretē mākslas darbus arhitektūrā, dizainā, teātrī, mūzikā, vizuālajā mākslā, dejā, literatūrā un kinematogrāfijā, un zinātniskajā jaunradē attiecīgajās radošajās jomās. Atbalsta programma neattiecas uz jaunradi kā amatierkustības izpausmi, amatniecību un ar radošajām jomām nesaistītu zinātnisko jaunradi.

Lai pretendētu uz atbalstu, autora darbiem vai izpildījumiem būs jābūt publiskotiem vismaz 3 gadu laikā pirms statusa iegūšanas, kā arī personas bruto ienākumiem 3 kalendāra mēnešu laikā pirms atbalsta pieprasīšanas vidēji katrā mēnesī būs jābūt bijušiem zemākiem par pusi no valstī noteiktās minimālās darba algas mēnesī.

Viena radošā persona varēs saņemt minimālās algas apmēra atbalstu sešus mēnešus gadā; slimības gadījumā – ne vairāk kā 10 dienu apmaksu, savukārt pensionētas radošās personas varēs saņemt atbalstu īslaicīgai daļējai ārstniecības izmaksu un komunālo maksājumu segšanai, saskaņā ar izmaksas apliecinošiem dokumentiem.

Lai saņemtu atbalstu, profesionālai radošajai personai ar aizpildītu pieteikuma veidlapu un dokumentiem, kas apliecinātu radīto darbu esamību, slimības lapām un maksājumus apliecinošiem dokumentiem jāvēršas Latvijas Radošo savienību padomes (LRSP) birojā Baznīcas ielā 37 – 3, Rīgā. LRSP apstiprina pretendenta profesionālo atbilstību un līdz nākamā mēneša 15.datumam iesniedz pieteikumu VKKF. VKKF pirms stipendijas izmaksāšanas pārbauda pretendenta administratīvo atbildību, pieprasot ziņas no VID un VSAA.

Atbalsta sniegšana tiks apturēta kolīdz programmā pieejamais valsts budžeta finansējums šim gadam - 500 000 eiro - būs izsniegts.

Jau ziņots, ka KM izstrādāto Radošo personu statusa un profesionālo radošo organizāciju likumu Saeima galīgajā lasījumā apstiprināja pērn 22. novembrī, to pozitīvi novērtējot vairāk nekā 90 deputātiem. Šī gada 25. janvārī VKKF padomes sēdē tika apstiprināts radošo personu atbalsta pasākumu programmas nolikums, līdz ar ko apstiprināta visa atbalsta programmas atvēršanai nepieciešamā dokumentācija.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Vai OIK atcels līdz 31. martam?

Kopā nobalsojuši: 3991

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja