Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Rīgā par siltumu būs jāmaksā ievērojami dārgāk

No šā gada 1. augusta līdz 2021. gada 31. jūlijam Rīgā par siltumenerģiju būs jāmaksā 51,9 eiro par megavatstundu (MWh), kas ir par 16,9% vairāk nekā šobrīd, savukārt pēc tam tarifs samazināsies līdz 49,99 eiro par MWh, aģentūru LETA informēja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK).

Komisijā norādīja, ka tarifu vērtēšanas procesā Rīgas siltums samazināja kopējās plānotās izmaksas par 5,1 miljonu eiro, salīdzinot ar sākotnēji iesniegto tarifu projektu, taču vienlaikus Rīgas siltums tarifu projektā iekļāva citas izmaksas, kas ietekmē gala tarifu - Rīgas siltums būtiski palielināja tarifa projektā iekļauto peļņu, to palielinot līdz atļautajam līmenim.

SPRK atzīmēja, ka Rīgas siltums tarifu projekta izskatīšanas laikā iesniedza regulatoram papildu neparedzētās izmaksas 15,4 miljonu eiro apmērā par iepirkto siltumenerģiju un kurināmo. Šādas izmaksas sākotnējā tarifu projektā komersants nebija iekļāvis. Pēc regulatora norādījumiem, minētās izmaksas tika samazinātas līdz 11,7 miljoniem eiro. Šīs izmaksas radušās saistībā ar kurināmā un iepirktās siltumenerģijas cenu pieaugumu pēdējo divu gadu laikā. Atbilstoši metodikai neparedzētās izmaksas ir iekļaujamas tarifā, kuras komersants var atgūt divu gadu laikā. Tas nozīmē, ka turpmāk - no 1. augusta līdz 2021. gada 31. jūlijam gala lietotāji par siltumu maksās 51,9 eiro par MWh (tarifs, kur iekļautas neparedzētās izmaksas). Savukārt no 2021. gada 1. augusta tarifs būs 49,99 eiro par MWh.

Tāpat regulatorā atzīmēja, ka vidējais siltumenerģijas tarifs starp 30 Latvijas pilsētām ir 53,48 eiro par MWh, tādējādi Rīgas siltuma tarifs ir zemāks par vidējo tarifu.

SPRK skaidroja, ka šāda situācija ir izveidojusies, jo Rīgas siltums vērsās pie regulatora gandrīz divus gadus pēc dabasgāzes tirgus atvēršanas, un šajā periodā tika uzkrātas neparedzētās izmaksas, kas saistītas ar augstākām dabasgāzes un iepirktās siltumenerģijas cenām.

Ja tarifu projekts tiktu iesniegts savlaicīgāk, šāda korekcija nebūtu nepieciešama, vai arī būtu būtiski mazāka.

Siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika paredz ne tikai kompensēt komersantam radušās negūtās izmaksas, bet arī samazināt siltumenerģijas tarifu, ja komersants ir guvis neparedzētus ieņēmumus saistībā ar zemāku kurināmā un iepirktās siltumenerģijas cenu. Ja tuvākā gada laikā dabasgāzes un/vai iepirktās siltumenerģijas cena būs zemāka, nekā tā ir šobrīd tarifā, komersantam gūtais papildu ieguvums no cenas starpības būs jāatgriež patērētājiem. Visbiežāk SPRK apstiprinātie tarifi tiek samazināti šo iemeslu dēļ, retāk ir gadījumi, kad komersants izvēlas palielināt tarifu.

Regulators šobrīd izsludinājis publisko konsultāciju par kapitāla atdeves jeb atļautās peļņas normas ieviešanu siltumenerģijas komersantiem, kas nozīmē būtiskas izmaiņas attiecībā uz atļautās peļņas līmeni. Ja SPRK drīzumā apstiprinās izmaiņas regulējumā, tas nozīmēs Rīgas siltuma atļautās peļņas samazinājumu tuvākā nākotnē. Tādējādi regulators jau šā gada laikā var pieprasīt Rīgas siltumam iesniegt tarifu projekta pārrēķinu ar samazinātu peļņas lielumu, kas var samazināt tarifu galalietotājiem, uzsvēra SRPK.

Šobrīd spēkā esošais Rīgas siltuma siltumenerģijas tarifs apstiprināts 2013. gada jūnija un ir 44,39 eiro par MWh.

1.rindkopā precizēts datums, kad spēkā stāsies jaunie tarifi 

Top komentāri

Krējums Saldais
K
Rīgas Siltums ir pašvaldības uzņēmums. Viņa galvenais uzdevums - ražot siltumu. Peļņas kā tādas NEDRĪKST būt principā. Ja ir pelņa, tad pieļaiju, mums oar siltumu jāmaksā dubulti - Rīgas siltumam tieši un vēl papildus ar visiem peļņas nodokļiem, ko nomaksā Rīgas Siltums valstij un Ņiluškam.
Aizsajūsmasaizrāvāselpa
A
Krāsnis, tās malkas krāsnis neaizmirstiet aizliegt! Bet, ja aizliegt nevarat, tad vismaz piespiediet iegādāties digitālos dūmu analizatorus, tvana gāzes signalizatorus , vai kādas citas ilgtspējīgās-naudas-slaukšanas-sertificētās-iekārtas... da jebko, lai tikai nodrošinātu visādu mākoņu stūmēju labklājību!!!
.
.
Dzīvi Latvijā var salīdzināt ar braucienu taksometrā- jo tālāk brauc, jo vairāk jāmaksā! Vai arī ar lidojumu draņķīgā lidmašīnā- viens pie stūres, pārējiem nelabi.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Pareizs lēmums neīstā laikā

Lēmums konceptuāli ir pareizs, taču izvēlētais laiks tā īstenošanai gan ir nepiemērots. Tāda ir Dienas aptaujāto ekonomistu nostāja pret grozījumiem Mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) likumā, kas nodo...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas