Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Pagaidām netiek atklāts, kurā vietā pilotprojekti varētu tikt īstenoti

Latvenergo plāno trīs gadu laikā izveidot vēja parku pilotprojektus

Energokoncerns AS Latvenergo plāno tuvāko trīs gadu laikā izveidot vēja parku pilotprojektus, intervijā aģentūrai LETA pastāstīja Latvenergo padomes loceklis Mārtiņš Bičevskis. Viņš atzīmēja, ka koncerna efektivitātes un attīstības programma paredz ne tikai izdevumu samazināšanu, bet arī jaunus attīstības virzienus.

"Lai runātu par attīstību, jāsaprot pašreizējā tirgus situācija - katru gadu mājsaimniecības un uzņēmumi Latvijā kļūst energoefektīvāki. Lietojam arvien energoefektīvākas iekārtas, tērējam mazāk siltumam utt. Lai gan lietojam vairāk iekārtu, tās kļūst efektīvākas. Tātad kopējais energopatēriņš mazinās. Attiecīgi mums ir jādomā, ar kādiem ieņēmumiem mēs kompensēsim kritumu," sacīja Bičevskis.

Viens no Latvenergo iecerētajiem attīstības virzieniem ir vēja enerģijas ieguve.

"Zinām, ka Eiropa vairāk vai mazāk noteiktos reģionos jau spēj sasniegt tādu vēja ražošanas efektivitāti, ka vairs nevajag valsts atbalstu. Latvijā nav tik stipra vēja, bet skaidrs, ka šīs iekārtas kļūs arvien efektīvākas un mums ir jābūt tam gataviem. Jau šobrīd veidojam pilotprojektu, kam sekos lielie vēja parki. Mēs attīstīsim vēja elektroenerģijas ražošanu. Esam pārliecināti, ka tirgus un tehnoloģijas būs tam gatavas, lai tas izdotos efektīvi," teica Latvenergo padomes loceklis.

Pagaidām viņš nevēlējās atklāt, kurā vietā pilotprojekti varētu tikt īstenoti.

"Mēs strādājam vairākos virzienos. Ir skaidrs, ka pirmā projekta kārta noteikti būs iekšzemē, jo offshore jeb ne sauszemes vēja parki ir krietni dārgāki. Tā jau būs nākamā stadija – pētīt, vai un kā to attīstīt ne uz sauszemes," norādīja Bičevskis.

Vienlaikus viņš atklāja, ka pēc pilotprojektu sekmju izvērtēšanas jau ap 2025. gadu koncerns varētu sākt domāt par lielāku vēja parku izveidi.

"Mūsu redzējums ir, ka trīs gadu periodā noteikti ir jābūt pirmajiem pilotparkiem. Zināšanas un pieredze, ko iegūsim, ļaus mums provizoriski ap 2025. gadu domāt par nozīmīgākiem parkiem, kurus varēsim veidot bez valsts atbalsta. Tas mums ir svarīgs akcents, jo par valsts naudu kaut ko darīt visi ir gudri," atzīmēja Latvenergo padomes loceklis.

Optismistika scenārija gadījumā koncerns iecerējis līdz 2030. gadam panākt vēja parkos saražotās elektroenerģijas apmēru līdz 0,5 teravatstundām (TWh) gadā.

Latvenergo koncerns pērn strādāja ar 878,008 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 5,1% mazāk nekā 2017. gadā, bet koncerna peļņa saruka 4,2 reizes un bija 75,955 miljoni eiro. Savukārt Latvenergo koncerna mātesuzņēmuma auditētais apgrozījums pagājušajā gadā bija 435,199 miljoni eiro, kas ir par 12,7% mazāk nekā 2017. gadā, bet kompānijas peļņa pieauga par 41% un bija 212,733 miljoni eiro.

Visas Latvenergo akcijas pieder valstij, un to turētāja ir Ekonomikas ministrija, kuras intereses akcionāru sapulcē pārstāv Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs vai viņa pilnvarota persona.

Top komentāri

parks
p
Ko tagad plāno ar vēju? Pēdējo 15 gadu laikā sistemātiski atbrīvojās no tūkstošiem labu darbinieku! Vai kgb iesāktā turpinājums!
Krējums Saldais
K
Pilotprojekts vēja enerģijas izmantošanai izklausās kā "nedaudz stāvoklī". Nu totāla baudas izputināšana. Tai tehnoloģijai vairāki gadsimti, kopš vējdzirnavu laikiem. Ko tur vēl pētīt? Ir algoritmi, prognozes, atliek tikai likt skaitļus Feliksā un griezt rokturi. . .PS. Totāli iespārda paziņojums, ka elektrības patēriņš samazinās - Latvija pārvēršas par ražošanas tuksnesi.
Pipars
P
Vēja parki, pilot projekti... kaut kā neviens negrib neko rakstīt par iziešanu no vienotā elektrotīkla ar Krieviju, kas ir paredzēta uz 2025 gadu... pašreiz mums 1kwh cena ir 0.16 eur - teiksim Vācijā 1kwh cena ir 0.30 eur. Jautājums kāda cena būs mums kad mēs vienosimies klāt eirozonai?... Varbūt viņa uz to momentu tiešām būs tik liela ka sāks atmaksāties visādi sashēmotie vēja parki?... Un ar kādu patieso domu šie projekta autori visu šito ideju stumj? Viņi taču visi grib pelnīt!!! Tātad ir loģisks pamats domāt ka elektrības cena augs!?... Visādi citādi šie projekti ir nerentabli... Redz kur tā izaugsme slēpjas!!! Pats sev kājā zāģēsi vairāk maksāsi bet turpināsi zāģēt un zāģēt! Vai tad tā ir valsts cienīga politika!? A ja vēl krīze tā stiprāk iekodīsies un neaizmirsīsim par pēdējiem dotāciju beigu gadiem no eirozonas! Plus vēl novadu reforma un jaunās konkurējošās ostas Krievijā!
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Vai atbalstāt parakstu vākšanu 13. Saeimas atsaukšanas ierosināšanai?

Kopā nobalsojuši: 50

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas