Laika ziņas
Šodien
Pērkona negaiss
Rīgā +23 °C
Pērkona negaiss
Otrdiena, 18. jūnijs
Madis, Alberts

Izmaiņas likumā paredz ieviest jaunus mehānismus cīņā ar uzturlīdzekļu parādniekiem

Otrdien, 25. aprīlī, Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija atbalstīja pirms 1.lasījuma Tieslietu ministrijas izstrādāto likumprojektu "Grozījumi Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā". Grozījumu mērķis ir pilnveidot no Uzturlīdzekļu garantiju fonda (turpmāk – Fonds) izmaksāto uzturlīdzekļu atgūšanas mehānismus, lai nodrošinātu bērnu tiesību aizsardzību, motivētu parādniekus nodrošināt bērnus ar uzturlīdzekļiem, kā arī segtu parādsaistības pret Fondu, informē Tieslietu ministrija.

Izmaiņas paredz piemērot uzturlīdzekļu nemaksātājiem šobrīd likumā noteiktos ierobežojumus (iekļaušana parādnieku reģistrā; auto un kuģošanas vadīšanas līdzekļu vadīšanas tiesību liegums; šaujamieroča atļaujas darbības apturēšana) arī pēc tam, kad uzturlīdzekļu izmaksa izbeigta, bet parādnieks nav nomaksājis uzkrāto parādu un neveic nekādas darbības tā segšanai.

Tāpat Fonda administrācijai būs tiesības bez maksas saņemt informāciju no kredītinformācijas birojiem par visām Fonda parādnieku uzņemtajām saistībām gan tādām, kas tiek pildītas, gan arī par kavētajām saistībām. Tā Fonda administrācija noskaidros, vai parādniekam ir bijuši līdzekļi, kurus viņš izvēlējies novirzīt, piemēram, auto līzingam, nevis bērna uzturlīdzekļiem. Ja Fonda administrācija konstatēs pazīmes, kas varētu norādīt uz parādnieka ļaunprātīgu izvairīšanos no uzturlīdzekļu samaksas pienākuma, tā vērsīsies Valsts policijā ar lūgumu uzsākt kriminālprocesu par izvairīšanos no bērna uzturēšanas.

Ar grozījumiem likumā vienlaikus plānots noteikt aizliegumu parādniekiem cedēt savus prasījumus, nododot prasījuma tiesību, un secīgi no tā izrietošo tiesību saņemt naudas līdzekļus, citai personai. Nereti Fonda parādnieki saņemot naudu, kas viņam pienākas, piemēram, kā apdrošināšanas atlīdzība, šo tiesību pārvirza citam saņēmējam, lai izvairītos no uzturlīdzekļu parāda piedziņas. Turpmāk grozījumi likumā liegs to darīt.

Saskaņā ar Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas datiem šobrīd kopējais parāda apmērs valstij pārsniedz 345 miljonus eiro. 

Pērn vairāk kā 700 parādniekiem piemērota kriminālatbildība par izvairīšanos no bērnu uzturēšanas. Statistikas dati liecina, ka 2022. gadā prokurora priekšraksts par sodu piemērots 696 gadījumos (kā soda veidu piemērojot sabiedrisko darbu, naudas sodu vai piespiedu darbu), savukārt notiesājošs tiesas spriedums ir bijis 29 gadījumos.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas