Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +10 °C
Viegls lietus
Piektdiena, 12. aprīlis
Jūlijs, Ainis

Plāno valsts pārziņā pārņemt bāriņtiesu funkcijas

Patlaban iecerēts valsts pārziņā pārņemt bāriņtiesu funkcijas, kā arī veidot jaunu bērnu tiesību aizsardzības iestādi, šodien žurnālistus informēja labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV).

Viņa norādīja, ka pašreizējais bāriņtiesu modelis kā pašvaldību institūcija nav attaisnojis uz to liktās cerības un tas nav sasniedzis izvirzītos mērķus bērnu tiesību aizsardzībā. Konstatējama valsts un pašvaldību funkciju klātbūtne vienas institūcijas ietvarā, kas traucē fokusēties uz pašu galveno - bērna interešu vislabāko aizstāvību un nodrošināšanu.

Līdz ar to viens no galvenajiem darba virzieniem, uz kuriem šodien norādīja tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) un Petraviča, ir bāriņtiesu esošo funkciju analīze un pārdale pēc piekritības - valsts vai pašvaldības.

Ministri uzskata, ka nepieciešams stiprināt pašvaldību sociālos dienestus, kuru rīcībai vajadzētu būt vērstai uz to, lai savlaicīgi tiktu konstatēti riski bērna likumisko pārstāvju funkcionētspējai un sniegts kvalitatīvs atbalsts agrīnā preventīvā darba ietvarā.

Tāpat, ministru ieskatā, Latvijā bērnu tiesību aizsardzība jānodrošina vienai augsti profesionālai valsts pārvaldes iestādei, ar vairākiem reģionālajiem kontaktpunktiem, kas būtu organizēti uz reģionālās mobilitātes principiem. Katrā kontaktpunktā būtu pieejami speciālisti sadarbībai ar apkārtējo novadu valsts un pašvaldību iestādēm, kā arī nevalstiskajām organizācijām.

Lai darbs pie bērnu tiesību aizsardzības sistēmas pilnveides notiktu efektīvi, nekavējoties darbu sāks arī multidisciplināra ekspertu grupa, vienojoties par konkrētu rīcības plānu un izmaiņu ieviešanas laika grafiku.

Tikmēr bāriņtiesu funkciju izvērtējumam un efektīvāko risinājumu ieviešanai jānotiek ciešā sadarbībā ar pašvaldībām. Minēto izmaiņu efektīvai veikšanai jāparedz attiecīgs pārejas periods, uzskata ministri.

Kā ziņots, Ieslietu ministrija (TM) sadarbībā ar Labklājības ministriju (LM) ir apņēmusies līdz šī gada decembrim izstrādāt "ceļa karti", ar risināmajiem jautājumiem, lai izveidotu jaunu institucionālo modeli bērnu tiesību aizsardzībai, šodien notikušajā preses konferencē atklāja tieslietu ministrs.

Viņš norādīja, ka, TM ieskatā, ilgus gadus attieksme pret bērniem formāli ir bijusi laba, bet tieši bērnu tiesību aizsardzība ir bijusi vāja. Bordāns skaidroja, ka centieni bērnu tiesību aizsardzībā koncentrējušies uz labām, bet labdarības idejām. Ministrs uzsvēra, ka "ir pēdējais brīdis saprast, ka bērni ir tiesību subjekti, nevis sociālās labklājības objekti".

Attiecīgi ministrs pauda, ka valstij ir jāuzņemas atbildīga un vadoša loma bērnu tiesību aizsardzības sistēmas organizēšanā. "Bērns ir īpašs tiesību subjekts," atkārtoti izcēla Bordāns. Viņš arī norādīja, ka visām rūpēm jābūt koncentrētām uz bērnu kā uz tiesību objektu. "Latvija bez bērniem nevarēs pastāvēt, tādēļ nepieciešamas atbildību par bērnu tiesību aizstāvību koncentrēt vienās rokās," uzsvēra tieslietu ministrs.

Viņš gan atzina, ka šobrīd ir pāragri spriest par to, kuras ministrijas paspārnē nokļūs bērnu tiesību aizsardzība, taču pauda, ka TM būtu gatava šo atbildību uzņemties. Bordāns arī norādīja, ka līdzšinējā bērnu tiesību aizsardzības institūciju darba analizē secināts, ka to starpā bieži pārklājas funkcijas, kā arī ir konstatēti būtiski tiesību pārkāpumi.

Top komentāri

Krējums Saldais
K
"Plāno valsts pārziņā pārņemt bāriņtiesu funkcijas...". Nezinu. Varbūt nevajag. Vismaz bērnu invalīdu gadījumā valsts atklāti ņirgājas par tiem un to vecākiem. Piedzimstot bērnam invalīdam, vecākiem jāapskrien kādi 7 dpeciālisti un jāsavāc dokumenti uz VDAK. VDEAK padomā un piešķir invaliditāti uz gadiem 3 līdz 5. Tā visu mūžu. Neārstējamiem, guļošiem, vienalga. Ik pa laikam šiem vecākiem jāpierāda valstij ar dokumentiem, ka viņu bērni ir pilnīgi cenzēts. Visa sadzīve bērniem invalīdiem kā pārējiem - vienā rindā ar normāliem. Kā mans kaimiņš stāsta īpašo stulbi rindā pie ārstiem - apkārt normālie skatās, kā viņa inalīds nespēj pat nosēdēt mierā. Nu jā, un izdzīvot tādam bērnam ar kopēju pa 360 eirām mēnesī arī ir jāprot. Tādas ir mūsu valstsvrūpes par šiem bērniem.
.
.
Mana pieredze ar bāriņtiesu. Bērnam tika bankā uzkrāta kaut kāda naudiņa- bērna krājkontā, uz nepilngadīga bērna vārda. Likām tur iekšā savu naudiņu, bet tad pēkšņi banka sāka brukt (runa ir par Krāpjbanku). Tad izrādījās, ka šo naudiņu nedrīkst izņemt vai pārskaitīt bez bāriņtiesas ziņas. Bāriņtiesa šo lietu izskatīja pusotru mēnesi- pa to laiku banka bija nograbējusi. Iezāģēja kārtīgi.Parazītisks veidojums, nekas vairāk! Un vēl- nekad neveriet bankās kontus uz nepilngadīgo vārda! Nekad! Bāriņtiesa jūs izčakarēs.
Irlielāmērāticams
I
iestāžu vēlme trīspadsmit reižu pārbaudīt, vai kroplim nav ataugusi kāja , ka šī vēlme sakņojas bailēs. Bailēs no kārtējā indivīda, kurš vēlas atkal kaut ko izkrāpt. Diemžēl uz vienu indivīdu, kurš vēlas simulēt un izblēdīt kaut ko no valsts, ir desmit tūkstoši reālu invalīdu, kuriem visu laiku jāpierāda , ka viņi nav kamieļi.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas