Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Speciālistu trūkums atsevišķos uzņēmumos draud ar "algu burbuli"

Latvijā pērn turpinājies darba algu pieaugums, un tiek prognozēts, ka darba algu kāpums turpināsies arī šogad. Pagaidām tas gan nav izsaucis līdzvērtīgu patēriņa cenu pieaugumu. Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem pērn novembrī patēriņa cenu izmaiņas salīdzinājumā ar 2014. gada novembri bijušas vien 0,2%.

Uzņēmēji uzsver, ka, runājot par darba samaksas pieaugumu, pareizāk ir runāt nevis par atalgojuma kāpumu visā nozarē, bet gan atsevišķiem speciālistiem, īpaši tiem, kuru trūkst darba tirgū. Aptaujātie darba devēji uzsver, ka tieši speciālistiem, kas parasti ir vidējā un augstākā līmeņa menedžeri, kuru trūkst, iznāk pārmaksāt un noteikt neadekvāti lielu darba samaksu, jo pārsvarā šādi speciālisti tiek pārpirkti no konkurentiem.

Dienas aptaujātie uzņēmēji stāsta, ka algu pieaugumu līdzsvaro ar produktivitātes vairošanu, cenšoties ražošanā paaugstināt izmaksu efektivitāti, vai pakalpojumu sniegšanas gadījumā - vienā stundā padarīt vairāk, sniedzot sarežģītāku pakalpojumu. Protams, ne vienmēr produktivitāte tiek līdzi algu pieaugumam, un tas tiek segts no uzņēmuma līdzekļiem, jo, kā norāda uzņēmēji, klienti nav gatavi maksāt ievērojami vairāk par preci vai pakalpojumu.

Personāla atlases kompānijas Workingday mārketinga direktors Māris Silinieks uzsver, ka uzņēmumiem nav citas izejas kā dažu amatu speciālistus vienkārši pārpirkt, jo darba tirgū viņu trūkst. Parasti tie, kuru trūkst, ir vidējā un augstākā līmeņa vadītāji. Kā vienu no nozarēm, kurā "notiek cīņa par katru speciālistu, Silinieks min informācijas tehnoloģijas (IT).

Tam, ka IT nozarē trūkst speciālistu, piekrīt IT uzņēmuma DPA direktors Gatis Ošs, kurš atzīst, ka viņa pārstāvētajā nozarē draud izveidoties "algu burbulis", jo speciālistu pietiekamā skaitā Latvijā vienkārši nav, līdz ar to par esošajiem ir sīva konkurence un reizēm nākas pārmaksāt. "Pašlaik IT nozarē algas tiešām aug straujāk nekā produktivitāte," situāciju raksturo Ošs.

Ražojošā uzņēmuma a/s Aldaris valdes locekle Laura Krastiņa stāsta, ka šajā gadā būtisks algu palielinājums netika īstenots, toties tika uzlabota un pilnveidota bonusu sistēma, lai tā motivētu darbiniekus. "Nosakot darbinieku atalgojumu, sekojam dažādiem standartiem, darbinieku kvalifikācijas un atalgojuma samērošanai, kā arī pētījumiem par atalgojuma apmēriem līdzvērtīgos amatos citu industriju spēlētāju vidū. Pēdējā laikā neesam novērojuši neadekvātas atalgojuma prasības, ko izvirzītu darbinieki."

Viens no uzņēmumiem, kurš atzīst, ka algas kopumā visiem darbiniekiem aug straujāk nekā produktivitāte, ir veikalu tīkls Rimi Baltica. Pašlaik uzņēmumā ir ap 250 vakanču, kas ir 5% no visām darba vietām.

Visu rakstu un vēl vairāku uzņēmēju viedokļus par algu politiku lasiet pirmdienas, 4.janvāra, avīzē Diena

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Nākamnedēļ gaidāma liela tveice

Šīs nedēļas nogalē visā Latvijā palaikam gaidāms lietus, nākamnedēļ būs 30 grādu tveice, vēsta pašreizējā Global Forecast System (GFS) prognoze.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas