Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Vējonis izsludinās likumus par čekas dokumentu publiskošanu un ātro kredītu ierobežošanu

Valsts prezidents Raimonds Vējonis izsludinās likumu par bijušās Latvijas PSR Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu publiskošanu, kā arī grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas paredz ātro kredītu izmaksu ierobežošanu, aģentūru LETA informēja Valsts prezidenta kancelejā.

Valsts prezidents, izvērtējos abus likumprojektus, nolēmis neprasīt Saeimai to otrreizēju caurlūkošanu.

Saistībā ar likumu par VDK dokumentu publiskošanu Valsts prezidents norādīja, Latvijas simtgadē beidzot jāpieliek punkts šim jautājumam. "Es respektēju Saeimas, kas saskaņā ar Latvijas Satversmi pauž Latvijas pilsoņu gribu, lemto, un likumu izsludināšu," norādīja Vējonis.

Vienlaikus Valsts prezidents uzsvēra, ka saskaņā ar Saeimas lemto šogad publiskojamā informācija būs nepilnīga un publicētie vārdi paši par sevi vēl neko nepateiks par konkrētu cilvēku darīto. "Pirms steigties ar secinājumiem, būtiski sagaidīt un iepazīties ar papildu informāciju. Pārsteidzīgi izdarot secinājumus, riskējam radīt maldīgu vēstures izpratni, nevis labāk izprast Latvijas okupācijas periodā valdījušo totalitāro režīmu, tā darbības mehānismus un totālo sabiedrības kontroli," teica Vējonis.

Valsts prezidents ir izvērtējis drošības iestāžu sniegto informāciju par iespējamiem riskiem. "Es uzticos mūsu valsts drošības iestādēm un viņu kompetencei. Tomēr sabiedrības interesēs ir publiskot VDK dokumentus, lai mēs varētu pāršķirt arī šīs melnās Latvijas valsts un tautas vēstures lapas puses," uzsvēra Valsts prezidents.

Savukārt saistībā ar grozījumiem Patērētāju tiesību aizsardzības likumā Valsts prezidents skaidroja, ka problēmas nebanku kreditētāju sektorā redzamas jau krietnu laiku. "Daudzi Latvijas iedzīvotāji neapdomīgas aizņemšanās un viegli pieejamu kredītu dēļ ir nonākuši parādu jūgā. Diemžēl sektors nav spējis pats sakārtoties, līdzsvarojot biznesa intereses un patērētāju tiesības," atzīmēja Vējonis.

Viņaprāt, ātrie kredīti nav un nedrīkst būt veids, kā risināt sociālas problēmas. "Tas ir ļoti dārgs veids, kas ved vēl lielākā nabadzībā. Tāpēc Saeimas pieņemtos likuma grozījumus kopumā vērtēju atzinīgi un tie ir sabiedrības interesēs," uzsvēra Vējonis.

Tā kā likuma grozījumu spēkā stāšanās paredzēta 2019.gada 1.janvārī un 1.jūlijā, ir pietiekami daudz laika, lai sagatavotos jaunajam regulējumam vai lai kādas normas pilnveidotu, ja jaunās Saeimas vairākums to uzskatītu par nepieciešamu un sabiedrības interesēs, norādīja kancelejā.

Jau vēstīts, ka Valsts prezidents ir saņēmis daudzus lūgumus prasīt Saeimā 4.oktobrī pieņemto grozījumu Patērētāju tiesību aizsardzības likumā otrreizēju caurlūkošanu.

Kopumā Valsts prezidenta kancelejā saņemtas 76 vēstules ar lūgumiem neizsludināt minētos likuma grozījumus, aģentūrai LETA norādīja Valsts prezidenta kancelejā. Pret tiem iebildušas gan abas lielākās darba devēju organizācijas, gan Latvijas Reklāmas asociācija, gan dzīvnieku patversme Ulubele, gan sportisti, kuriem ātro kredītu izsniedzēji ir galvenie sponsori, gan arī mūzikas industrijas pārstāvji, jo ātro kredītu izsniedzēji mērķtiecīgi atbalstot dažādus mūzikas pasākumus, albumus un festivālus.

Grozījumi paredz ātro kredītu izmaksu ierobežošanu. Likuma izmaiņas paredz, ka patērētājam noteiktās kredīta kopējās izmaksas, kas pārsniedz 0,07% dienā no kredīta summas, uzskatāmas par nesamērīgām un nav atbilstošas godīgai darījumu praksei.

Nebanku kreditēšanas nozares uzņēmumi vēršanos pie prezidenta pamato ar to, ka izmaiņu rezultātā īstermiņa aizdevumi Latvijā turpmāk nebūs pieejami. Tāpat ārpus banku finanšu sektora uzņēmumi norāda, ka izmaiņas izstrādātas sasteigti, bez jebkādas analīzes par to ietekmi uz patērētāju, tirgu un ekonomiku kopumā, kā arī pieņemtie grozījumi ir savstarpēji pretrunīgi un sagatavoti juridiski nekvalitatīvi.

4.oktobrī galīgajā lasījumā Saeima pieņēma arī likumu par bijušās VDK dokumentu publiskošanu internetā šogad.

Pieņemtais likums nosaka publiskot aģentūras alfabētisko un statistisko kartotēku, ārštata operatīvo darbinieku uzskaites kartotēku, kā arī VDK darbinieku telefongrāmatas, kuras satur informāciju par VDK štata darbiniekiem, un arhīvā pieejamos "Latvijas Komunistiskās partijas Centrālās komitejas" aprakstus.

Noteikts, ka Totalitārisma seku dokumentēšanas centrs līdz 3.decembrim nodod šos dokumentus Latvijas Nacionālajam arhīvam publicēšanai tā mājaslapā līdz 31.decembrim.

Top komentāri

Atis Priedītis
A
Drīzāk šis likums dos iespēju uzsākt VDK vajāto cilvēku apzināšanu un reabilitāciju. Ļoti daudzi joprojām ir iebiedēti un klusē. 80.tajos gados vajāti tika vairāki simti Latvijas iedzīvotāju. Un ne tikai tie par, kuriem plaši raksta masu mediji. Par tiem, kurus vajāja izmantojot psiholoģiskā terora metodes, joprojām cenšas klusēt. Pat masu medijiem joprojām ir bailes šai tēmai pieskarties.
Reņģēdājs
R
Vai ar sodāmo domā EP deputātu Georgu Andrējevu, vai Ulmi, - ar mēnesi Saeimā un sekojošu "zelta izpletni"? Viņiem pat vēlēšanas nav liegtas ( izņemot Kompartiju pēc 1991.gada), vienkārši vēlētājiem jāzina un jāizsver, vai sadarbūba ar čekas pēctešiem neturpinās.
Atis Priedītis
A
Lai sāktos kaut vienas lietas izmeklēšana vispirms ir jābūt cietušajiem. Pie mums šobrīd notiek kaut kas līdzīgs absurdam. Cietušo nav, bet ir apsūdzētie. Par ko viņus apsūdz nav skaidrs. Masu medijos to sauc par 80.to gadu "nevainīgo stučīšanu", kurai nekādu sliktu seku nav bijis. Cietušo liecību taču tiešām nav. Šķiet, ka vienīgais ir Valdis Attāls. Par viņu raksta un viņu intervē. Bet, kur tad pārējie? Tie, kuri izdarīja pašnāvības vai sabruka un nokļuva psihiatriskajās slimnīcās. Un tādu ir daudz. Bet, izrādās - tās esot tikai baumas un fantāzijas. Vismaz tā apgalvo tie paši psihiatri, kuri paši piedalījās vajāšanās un psiholoģiskā terora metodiku izstrādāšanā. Manuprāt, šo visu par idiotismu nosaukt tomēr nevar. Tā varētu būt okupācijas laika hipnoze no kuras nevar atbrīvoties neviens. Ne masu mediji, ne Saeimas deputāti u.t.t. Jo par VDK upuriem visi klusē kā partizāni. Nu jā, kļūda - Valdis Attāls taču ir.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas