Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Čekas maisi

Daudzi cilvēki tiesā pierāda savu nesadarbošanos ar VDK

Vairumā tiesvedību, kurās ir tikusi vērtēta personu iespējamā sadarbība ar bijušo Valsts drošības komiteju (VDK), sadarbības fakts nav pierādīts, tostarp arī daudzi sabiedrībā zināmi cilvēki tiesā pierādījuši, ka ar "čeku" neesot sadarbojušies, liecina Latvijas Nacionālā arhīva (LNA) jaunākie ceturtdien publiskotie VDK dokumenti.

Gūtmanis: Čekistu saraksti - leģendas par patiesību

Čekistu kartotēkas publicēšana ļauj atskatīties uz dažādām gadskārtām un leģendāriem faktiem. Marks Ričs ir leģendāra persona – viņa apžēlošanas 17 gadadienu atzīmēsim janvāra divdesmitajos datumos. Viņš bijis Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) visvairāk meklēto personu sarakstā, tai skaitā par Irānas naftas tirgošanu sankciju laikā (viņš pārdeva šo naftu arī Izraēlai). ASV tiesā viņam draudēja pāris simtus gadu ilgs ieslodzījums. Tomēr prezidents Bils Klintons viņu apžēloja – turklāt savas prezidentūras pēdējās darba dienas pēdējo stundu laikā, kas ļāva nelabvēļiem apgalvot, ka Riča sievas veiktie ziedojumi Demokrātiskai partijai un Klintonu pārim, vairākiem fondiem Izraēlā sekmējuši jeb nopirkuši viņa apžēlošanu.

Prasa piešķirt 52 000 eiro VDK dokumentu digitalizācijas turpināšanai

Satversmes aizsardzības biroja (SAB) pakļautībā esošajam Totalitārisma seku dokumentēšanas centram (TSDC) ir nepieciešami 51 976 eiro, lai līdz 30.aprīlim varētu pabeigt digitalizēt tā rīcībā esošos bijušās Valsts drošības komisijas (VDK) dokumentus, kas ir jāpublicē līdz šī gada 1.maijam, aģentūra LETA uzzināja SAB.

Tiesnesis: Čekas lietu spriedumi nenozīmē, ka sadarbība nav notikusi

Bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) sadarbības fakta konstatēšanas lietu spriedumi publiskajā telpā tiek nepareizi interpretēti, un tie nebūt nenozīmē, ka sadarbība ar čeku nav notikusi, tā raidījumam LNT Ziņas sacīja Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas priekšsēdētājs Juris Stukāns, kurš bijušajā VDK dokumentu izpētes komisijā šīs tiesu lietas pētīja.

VDK interesējuši dažādu sociālo slāņu cilvēki

Bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) interešu lokā bijis ļoti plašs personu loks - kartītes par VDK aģenta statusu tā dēvētajos "čekas maisos" atrodamas gan par garīdzniekiem, kultūras darbiniekiem un zinātniekiem, gan par bārmeņiem, šoferiem, metinātājiem, jūrniekiem un citiem, liecina 20.decembrī publiskotā informācija par bijušās VDK ziņotājiem.

Čekas maisu aplūkošanai reģistrējušies vismaz 3000 lietotāju

Interneta vietnē kgb.arhivi.lv, kurā šodien publiskota daļa bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu jeb tā dēvētie "čekas maisi", līdz plkst.17 bija reģistrējušies 3000 lietotāju, aģentūrai LETA pastāstīja Latvijas Nacionālā arhīva pārstāve Māra Sprūdža.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide