Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +26 °C
Skaidrs
Ceturtdiena, 23. maijs
Leontīne, Ligija, Lonija, Leokādija

Skolēnu slodzi samazinātu starppriekšmetu mājasdarbi

Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) veiktais pētījums par mācību slodzi sliecas apstiprināt nereti dzirdētās skolēnu sūdzības, ka katram skolotājam savs priekšmets šķietot vissvarīgākais. «Jā, tas arī viens no iemesliem. Tas ir iemesls, lai rīkotu pedagogu diskusiju,» atzīst arī Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Ingrīda Mikiško. Viņa atbalsta IKVD piedāvāto risinājumu popularizēt starppriekšmetu mājasdarbus.

Piemēram, gan latviešu valodas, gan vēstures zināšanas varētu pārbaudīt ar domrakstu par Saules kauju. Tam piekrīt arī biedrības Vecāki par izglītību pārstāve Silvija Titova. «Tas, protams, ir labi, ka katrs skolotājs ir sava priekšmeta patriots, bet bērnu nedrīkst izmantot skolotāja ambīciju piepildīšanai,» viņa saka.

IKVD pēc izglītības un zinātnes ministra Roberta Ķīļa aicinājuma aptaujāja skolēnus, vecākus un pedagogus 52 vispārizglītojošajās skolās Latvijā, kas ir aptuveni 6% no izglītības iestāžu kopskaita. Datos izceļas divas lietas. Pirmkārt, 3. klasē ir jāpilda vairāk mājasdarbu nekā izlaiduma klases skolēniem. Otrkārt, nepamanīts nepaliek fakts, ka, pēc vecāku domām, mājasdarbiem tiek veltīts ilgāks laiks, nekā savās atbildēs norāda viņu bērni. I. Mikiško un S. Titovai tas liek aizdomāties par aptaujas objektivitāti. «Ar kādu mērķi anketas tika pildītas? Lai izskatītos labāk un parādītu, ka mācās? Objektīvam pētījumam vajadzētu pievienot arī novērojumus,» uzskata LIZDA priekšsēdētāja.

Savukārt 3. un 12. klases mācību slodzes samērojums patiesībai visdrīzāk gan atbilst. «Es kā divu bērnu mamma varu teikt, ka līdz 5. klasei mājās patiešām ir ļoti daudz visādu radošo darbu - jāpastāsta par ģimeni, jāuzzīmē savs kaķis un tā tālāk,» saka S. Titova. Lai gan šādi uzdevumi šķietami esot paveicami vieglāk, skolēns nogurst arī no tiem. Rīgas Skolēnu domes prezidents 12. klases skolnieks Jēkabs Juražs pauž, ka parasti katru nedēļu uzdod vēl mazāk par aptaujā minētajiem 12 mājasdarbiem. Taču to izpildīšana esot laikietilpīga. Tomēr J. Juražs par to nežēlojas, jo tas esot nepieciešams līmeņa noturēšanai.

«Mēs, vecāki, vēlamies, lai mācības skolā notiktu savstarpēji koordinēti, lai skolotāji mājasdarbus uzdod vienmērīgi,» pauž S. Titova. Viņai pievienojas arī I. Mikiško, jo starppriekšmetu saikne skolās patiešām esot vāja. Taču uzreiz skolotāji šādam jaunieviesumam gatavi neesot, pirms tam nepieciešamas diskusijas. Izglītības ministrija pagaidām skaidri nenorāda, kādam mērķim aptaujas rezultātus izmantos. «Tie noderēs vispārējās izglītības darba grupai mācību satura plānošanā,» - viss, ko pagaidām pauž R. Ķīļa preses sekretāre Inita Blačforda.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Skolēnu slodze nedēļā

1. klase

Vidēji 12,5 mājasdarbi, kuru izpildīšanai skolēni* patērē 264 minūtes nedēļā jeb 52 - katru darba dienu.

3. klase

Vidēji 14 mājasdarbu, kuru izpildīšana skolēniem prasa aptuveni 259 minūtes nedēļā jeb 51 dienā.

5. klase

Vidēji 14,2 mājasdarbi nedēļā, kuru izpildīšanai, pēc skolēnu teiktā, nepieciešamas 227 minūtes nedēļā jeb 45 katru darba dienu. Pēc vecāku novērojumiem, dienā - 54.

6. klase

Skolēni norāda, ka ik nedēļu uzdod 15,4 mājasdarbus, vecāki - 15,3. Skolēni norāda, ka to izpildīšanai nedēļā vajadzīgas 299 minūtes, katru darba dienu - 59. Vecāki uzskata, ka bērni pie mājasdarbiem pavada 64 minūtes dienā.

9. klase

Pēc skolēnu teiktā, nedēļā viņiem uzdod 15,1 mājasdarbu, vecākiem šķiet, ka šis skaitlis ir par vienu mazāks. To izpildīšanai skolēniem vajagot 348 minūtes nedēļā jeb 69 dienā. Vecāki uzskata, ka katru nedēļu tam patērē par 12 minūtēm mazāk.

12. klase

Skolēni pauž, ka viņiem katru nedēļa ir jāpilda teju tikpat daudz mājasdarbu, cik pirmklasniekiem - 12,6. Tā domā arī vecāki. Katru nedēļu, pēc skolēnu teiktā, tas prasa 296 minūtes, katru dienu - 59. Vecāki gan apgalvo, ka katru dienu pie grāmatām tiek pavadītas 63 minūtes.

* 1. un 3. klases skolēni anketas aizpildīja kopā ar vecākiem. 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!


Jaunumi

Vairāk Jaunumi