Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Ar mazu tanku uz "barčiku"

Bieži vien labākās idejas rodas neplānoti, iesākas un izvēršas neparedzami ar desmitiem nezināmo, apkārtējiem apšaubot domu gājiena saprātīgumu. Tas viss attiecināms uz Imanta Pankara vadīto auto nomu, kas piecu gadu laikā izaugusi līdz dažādu izklaides pasākumu kantorim vienlaicīgi pat simtiem cilvēku.

Ceļojums un ideja

Dižķibeles laikā, 2009. gada beigās, Imants ar draudzeni izdomājuši uz laiku nomainīt vidi un devušies uz Londonu, dzīvojuši pie draugiem, atraduši darbu, nostabilizējušies. Imants savā klientu apkalpošanas darbā kādā no Londonas pazīstamajiem hosteļiem ticis pamanīts un pienācīgi atalgots. Kādudien pāris gadu vēlāk beidzot pavīdējusi iespēja īstenot senu sapni par ceļojumu ar auto pa Eiropu. Kāds no regulārajiem hosteļa klientiem amerikānis Džimijs pastāstījis, ka izbraukājis vairākas Eiropas valstis un, būdams apmierināts ar Polijā ražoto un iegādāto mazauto Fiat 126, atbraucis līdz pat Rīgai. Šī stāsta iedvesmots, arī Imants nolēmis, ka jāmēģina nākamajā vasarā to īstenot pašiem.

"Aizlidojām līdz Polijai, līdz Vroclavai, nopirkām fiatiņu no veca onkulīša. Nobraucām kādus 3000 – 4000 kilometrus pa Čehiju, Austriju, Poliju, citām valstīm un atbraucām līdz Rīgai," Imants atceras. Netrūka arī tehniskas dabas piedzīvojumu.

"Pirmajā vakarā izbeidzās starteris. Visu nākamo nedēļu, kad mēs braucām, lūdzām cilvēkus palīdzēt iestumt auto. Braucot kalnā Austrijā, nez kā pa motortelpu pašķīda eļļa, tā sāka kūpēt. Tajā brīdī no tehnikas nesapratu neko, vairākas reizes bija sajūta, ka paliksim ceļa malā. Taču visas tās ķibeles bija reāli vienkāršas, tagad liekas – paķer līdzi dažas detaļas un brauc, cik gribi, galvenais – dari to ar pietāti pret mašīnu," stāsta Imants.

Abi ceļotāji noķēruši arī feino momentu, ka, ieraudzīdami mīlīgo auto, daudzi pretī un garām braucošie sveicinājuši, midžinot ar gaismām, signalizējot vai rādot augšup vērstu īkšķi.

Mazais Fiat 126 atripinājis abus ceļotājus atpakaļ līdz Rīgai, un Imantam radusies ideja atgriezties Latvijā pavisam un izveidot poļu mazauto nomu. Vēl apmēram gadu turpinot strādāt Londonā, Imants aptuveni aplēsis izmaksas, kopā ar draudzeni krājuši nopelnītās mārciņas desmit Fiat automobiļu iegādei. To meklējumos Polijā aptvēruši, ka tik lēts tas prieks vis nebūs, un par paredzēto summu uz Latviju auto nomas veidošanai atvesti vien seši mazie Fiat. Ap to pašu laiku Imants ar draudzeni atgriezušies Latvijā, un ar ģimenes praktisku palīdzību 2012. gada vasarā nodibināts uzņēmums PanCars, kurš piedāvāja nomai sešus mazauto, kas pārkrāsojami atbilstoši klienta vēlmēm.

Fiat 126 pārstāja ražot 2000. gadā, vēl šī gadsimta sākumā pašā Polijā šie mazauto bija redzami uz katra stūra. Laikam ejot, arvien vairāk šo mašīnīšu savu dzīvi jau beigušas, taču apritē esošo cenas pieaug. Mašīnas ne tuvu nav perfektas – jāsakārto tehniskais stāvoklis, jācīnās ar rūsu un pašu cilvēku meistarības pazīmēm. Diezgan dārgs bijis arī pirmreizējās reģistrācijas nodoklis Latvijā. Tādējādi katrā auto ieguldīti 2000–2500 eiro.

No mīnusiem līdz peļņai

PanCars nomas pirmie pāris gadi pavadīti zināmā pašplūsmā un mīnusos, jo "nebija priekšā neviena piemēra, kā šādu uzņēmumu attīstīt, visu gudrojām paši". Sākotnēji auto noma darbojusies pie Imanta mājām Katlakalnā, kas nav bijusi pati ērtākā vieta, lai klienti saņemtu nomas automobili. Uzņēmuma darbības pašā sākumā par labu publicitāti parūpējies portāls Draugiem.lv, mēnesi no vietas eksponējot PanCars mašīnītes kā jaunu, iepriekš nebijušu piedāvājumu Latvijā. Bijusi liela ažiotāža un interese iznomāt auto privātiem izbraucieniem.

Jau nākamajā gadā radusies doma auto nomu pārcelt uz Rīgu un "apaudzēt" ar vēl kādām izklaides iespējām, jo "noma – tas ir forši, cilvēkiem patika jau no paša sākuma, bet samērā mazās dozās, tāpēc ar to es uzņēmumu uzturēt ilgstoši nevarēju". Tā nu līdz ar pārcelšanos uz Andrejsalu sākuši organizēt uzdevumu rallijus Rīgā, kuru laikā lielākas cilvēku grupas, braucot ar mazajiem fiatiem, noteiktā maršrutā izpilda dažādus uzdevumus, krāj punktus, atzīmējas konkrētās vietās utt. "Tas kļuvis par pieprasītāko un ienesīgāko pasākumu," atzīst Imants. Laikam ejot, radusies arī ideja, ka pēc šāda rallija cilvēkiem, atbraucot atpakaļ uz Andrejsalu, varētu patikt iespēja vēl paballēties, tādēļ daļa auto nomas telpu pielāgotas atpūtai ar bāru.

Ar makroflex putām

Ienākoties nopelnītajiem līdzekļiem, PanCars saimniekiem aktuāla kļuvusi autoparka papildināšana, kas ir atsevišķa stāsta vērta. Automašīnas ierasti tiek meklētas poļu tīmekļa sludinājumu vietnēs, taču bieži savām acīm ieraudzītie auto skarbi atšķiras no fotogrāfijā redzamā. Vispirms – šo mašīnu cenas aug, un samērā labā stāvoklī lētāk par 1500 eiro to dabūt nevar, bet visbiežāk arī tad vēl krietni piestrādājams servisā, jāpasūta dažādas detaļas no Polijas (tomēr vismaz to iegāde neesot problēma). Dodoties ceļā pie konkrētiem auto tirgotājiem Polijā, vienmēr tiek sazvanīti pārdevēji, kuri telefoniski dievojas, ka automašīna ir perfektā stāvoklī, "brauciet tik šurp!". Taču visbiežāk tā ir klasiska mānīšanās.

Imants stāsta, ka vēl nesen ar diviem ceļabiedriem devās uz Poliju iegādāties trīs Fiat 126. Pirmo izdevies atrast ātri, taču pārējo meklējumos nācies braukāt pa Poliju līdz pat Slovākijas robežai. Trīs dienu laikā apskatīti desmit vairāk vai mazāk bezcerīgi eksemplāri – virsbūve vienos caurumos, vēl kāds auto saņēmis dāsnu, bet neglītu un neapstrādātu špakteļa kārtu, citam virsbūve "pielabota" ar sienu krāsošanai paredzētu rullīti, sludinājuma bildītēs radot svaigi krāsota auto iespaidu.

Uzjautrinošs bijis vēl kāds vērojums – mašīnai caurumi sliekšņos aizdarīti ar celtniecības putām, un vēlāk atklājies, ka caurums eļļas karterī aizlipināts ar košļeni, tomēr konkrētais eksemplārs iegādāts, jo citādi bijis labi saglabājies.

Pašlaik PanCars autoparkā ir 21 automašīna, bet nākamgad ziemas beigās būšot jau 30.

Pareizais ceļš ir skaidrs

Vietējie klienti atrodas, pateicoties piecu gadu laikā gūtai atpazīstamībai, kā arī Facebook, un tā viens klients sagādā vēl divus vai trīs, stāsta uzņēmuma vadītājs. Reklāmas aktivitātes tiek izvērstas, domājot par ārvalstu klientu piesaisti, – viņus uzrunā dažādās izstādēs vai sadarbojoties ar aģentūrām, kas, piemēram, organizē seminārus vai konferences un parūpējas arī par izklaides sadaļu.

"Klientus Latvijā mēs nemeklējam, neuzbāžamies, sakot «pērciet mūs!». Viņi mūs atrod, zvana vai raksta paši, un tad skaidrs, ka varam runāt par pasākuma sarīkošanu ar mašīnām vai ballīti šeit, Andrejsalā," saka Imants.

Uzņēmējs slavē Fiat 126, sauc tos par "mazajiem tankiem", kas, pienācīgi uzturēti, aizvedīs gandrīz jebkur, ko pierāda arī to dzenāšana off-road rallijos pa mežiem un pļavām. Klienti mēdzot taujāt, vai Imantam nav žēl noskatīties uz mašīnu laušanu.

Protams, tehniskais nolietojums un gaidāmie remontdarbi ierēķināti izklaides pakalpojuma cenā. Ir gan arī gadījies, ka neuzmanības dēļ kādā izbraucienā pa Baltijas valstīm trīs mašīnām iztecējusi eļļa, kas motoriem faktiski ir nāves spriedums. Nācies pamatīgi ieguldīt, bet "no kļūdām mācās", saka Imants.

Turpmākajos gados uzņēmums apņēmies saglabāt fokusu uz pasākumiem plašākām grupām no pāris desmitiem līdz pat simtiem cilvēku. Auto noma privātpersonu pasūtījumiem saglabājas, bet pabīdīta nostāk, jo individuāli nomas pieprasījumi var izjaukt pasūtījumus lielākai grupai, kam var nepietikt auto.

"Beidzot esam skaidrībā par savu darbību. Šis ir tas gads, kad esam sapratuši, kā mums pareizi jāstrādā un kā visi mūsu produkti darbojas," rezumē Imants.

Top komentāri

:)
:
Tie paši, kas šogad bija LabaDaba? :) Super izskatījās!!!
Vēl
V
viens piemērs, ka "Dienas" žurnālisti neprot latviešu literāro valodu. Manuprāt, tādus mēdijus vakadzētu slēgt vai uzlikt milzīgus naudas sodus!
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Intervijas

Vairāk Intervijas


Ražošana

Vairāk Ražošana


Karjera

Vairāk Karjera


Pasaulē

Vairāk Pasaulē


Īpašums

Vairāk Īpašums


Finanses

Vairāk Finanses