Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Sabiedrības atmiņā vēl saglabājušies trūkuma laiki. Bada sajūta vēl nav pārgājusi

Komforta slimība jāizslimo

Iedomājies, viesnīcā daži grami sāls, eļļa, cukurs – katrs atsevišķā iepakojumā! Tiešām tā vajag katru porciju safasēt?! Tiešām nevar uz galda nolikt kopīgi lietojamus sāls un cukura trauciņus, eļļas pudelītes?! – apmēram ar šādiem vārdiem sākas saruna ar tuvu cilvēku, kurš nule atgriezies no tālāka ceļojuma.

Iespaidu daudz, bet saruna ik pa brīdim ievirzās vides piesārņojuma tēmā. Un pat ne par atkritumu savākšanu, kas tagad tik ļoti satrauc jo daudzus rīdziniekus, bet galvenokārt par to, cik daudzos gadījumos bezatbildīga pret vidi un nākotni ir cilvēku rīcība. Par ko liecina kaut vai tas pats piemērs ar atkritumu apsaimniekošanu – kāpēc lielāks satraukums valda nevis par to, kā neradīt liekus mēslus, mazāk izmest pārtiku, censties ievērot tā dēvētos Zero Waste (latviski – nulle atkritumu) principus, bet gan par to, kurš lētāk savāks visu, ko izmetam?

Atbilde laikam slēpjas tajā, ka vēl neesam izslimojuši to, ko varam dēvēt par komforta slimību. Un ne tikai mēs, bet arī daudzi, kas dzīvo it kā turīgākās valstīs, kurās sabiedrības atmiņā vēl saglabājušies trūkuma laiki. Bada sajūta vēl nav pārgājusi, gribas kaut vai ārišķīgi izrādīt, ka neesam sliktāki par tiem tur – bagātajiem, kam viss, šķiet, ir grezni, komfortabli, kaut kā īpaši. Tas, ka tie "bagātie" jau sen tikuši pāri šai "tieksmes pēc komforta" robežai un aizvien vairāk pievērš uzmanību tam, lai aiz sevis atstātu pēc iespējas nepiesārņotu vidi, komforta (un vienlaikus arī atkritumu) kalnā kāpjošos neinteresē.

Vai var teikt, ka esam īpaši atpalikuši šajā ziņā? Ne gluži. Atceraties, kāda tendence, piemēram, auto iegādē, bija gadsimtu mijā un desmitgadi pirms tam? Prestiži bija pirkt lielas automašīnas ar jaudīgiem liellitrāžas dzinējiem. Tas ir mainījies. Nu stilīgi skaitās ikdienā braukt arī ar mazlitrāžas auto, velosipēdu, elektroskūteri, citiem videi draudzīgākiem pārvietošanās veidiem. Agrāk smēķētāji bija it visur, tagad – vien kaut kur maliņā nostājušies, lai netraucētu pārējiem. Arī pie mums ir parādījušies veikali, kuros tirgo produktus bez iepakojuma. Parkos aizvien vairāk redz cilvēkus, kas skrien, vingro, nūjo, – tātad rūpējas par savu veselību un gan jau domā arī par vidi, kurā dzīvo.

Bet, protams, daudz ko nosaka mūslaiku ieradumi. Arī mūsu komforta kāres dēļ tirgū dominējošo lomu ieņēmuši veikalu tīkli, tiem ir lētāk iespējami daudzas preces tirgot fasētā veidā, un gadījumos, kad tas nav iespējams, tiek piedāvāts plēves iepakojums. Labi, tagad maisiņiem noteikts nodoklis, ir arī parādījusies tendence lietot daudzkārt izmantojamas auduma kulītes, taču tas ir kā piliens jūrā, kopējo tendenci īsti nemaina. Sabiedrība vēl neprasa pārmaiņas šajā ziņā, katrs vēl domā tikai par savām ērtībām...

Top komentāri

patiesībā
p
Slīkšana atkritumu (pl)ūdos JAU ir iestājusies (nevis tikai vēl gaidāma vai "draudoša") un rullē pēc pilnas programmas. BET – TIKAI un VIENĪGI pašu slīcēju (t.i. mantu / atkritumu kulta pielūdzēju jeb zombijfanu) dēļ. Un - nevis to fiz./jur./publ. personāžu dēļ, kuri piekopj savu arī šajā pašreizējā "rietumliberāldemokrātisko virsvērtību valstī" prioritāri pieprasīto un arvien straujāk "plaukstošo" (jebkurā izpratnē / izpausmē) "treš-biznesu" (jo - ir tak' sacīts: "nauda nesmird!").
Astra
A
Zero waste utt., tas viss ir ļoti jauki, bet der tikai tiem, kam ir daudz brīva laika staigāt pa atsevišķām bodītēm ar saviem trauciņiem (vēl dzīvo pie vecākiem, vai dzīvesbiedrs uztur), savukārt tie, kas strādā pilnu darba dienu, lielākoties iepērkas reizi nedēļā, un tad ir svarīgi, lai tur būtu viss - maize un piens, gaļa un zivs, augļi un dārzeņi plus vēl viss, kas vajadzīgs bērnam, sunim, kaķim, virtuvei, vannasistabai, dārzam utt. Atliek tikai lielveikals. Īstais risinājums būtu atklāt materiālu, kas ir līdzvērtīgs plastmasai, bet sadalāms vai sadalās pats, tikai zinātniekiem jādod skaidrs uzdevums pie tāda strādāt. Savukārt, ja mājās neko neēd, tikai iedzer rīta kafiju ar bulciņu un vēlāk ieturas restorānos, tad tikt pie zero waste ir viegli, tikai diez vai daudzi to varēs atļauties.
Dostojevskis
D
Dabas aizsardzība ir viena jauka lieta. Tikai... nevar saprast, kāpēc ar to nodarbojas tik liels skaits neliešu?
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Policejiskā Latvija...(11)

Valdības šonedēļ pieņemtais lēmums, ka pēc ieceļošanas Latvijā no virknes Eiropas valstu vairs nebūs jādodas 14 dienu pašizolācijā, radīja ne tikai lielu apjukumu ar šādu lēmumu izpildi saistītajās...

Antiķīnas starptautiskās koalīcijas nebūs?(10)

Donaldam Trampam, ASV prezidentam, visticamāk, neizdosies iecere izveidot plašu starptautisku koalīciju cīņai pret Ķīnas ekonomiskās attīstības un pārrobežu ietekmes mazināšanu.

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē