Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Ministra iebildumi iezvanīs taupības ēras galu

Vai taupības laiku beigas?

Taupība ir vārds, kas raksturo finanšu ministra Jāņa Reira (Jaunā Vienotība) un Finanšu ministrijas (FM) īstenoto politiku kopš pagājušā gada marta, kad sākās pandēmija un Latvijā pirmo reiz tika ieviesta ārkārtējā situācija. Lai arī šo 11 mēnešu laikā gan finanšu ministram, gan FM, gan Jaunajai Vienotībai veltīti daudzi pārmetumi, kurus izteikuši uzņēmēji, kultūras jomas pārstāvji, ekonomisti un pat Eiropas Parlamenta deputāti, tomēr finanšu ministrs no taupības stratēģijas neatkāpās.

Jāatceras, ka pērn pavasarī mūsu sabiedrība kopumā ļoti mierīgi uztvēra visai netaisnīgo dīkstāves pabalstu aprēķināšanas kārtību. Netaisnīgo tādā aspektā, ka dīkstāves pabalsta lielums tika saistīts ar veiktajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI), bet pabalstam tika noteikti griesti – 700 eiro –, savukārt zemākais slieksnis noteikts netika. Līdz ar to izveidojās situācija, ka cilvēki, kuri VSAOI gadiem bija veikuši no daudz lielākas ikmēneša algas, varēja saņemt vien 700 eiro lielu pabalstu, bet citiem bija šokējoši niecīgs pabalsts. (Vēlāk gan nosacījumi tika mainīti, nosakot 1000 eiro griestus un arī zemāko slieksni – 330 eiro.)

Toties šogad finanšu ministra viedoklis, ka "ikmēneša atbalsts mērķētām iedzīvotāju grupām ir daudz godīgāks un efektīvāks nekā vienreizējais pabalsts visām ģimenēm ar bērniem", sabiedrībā izpelnījās kritikas lavīnu, un rezultātā valdības koalīcija vienojās un valdība lēma par pabalstu visām ģimenēm 500 eiro par katru bērnu.

Milzīgais emociju virpulis, kas savērpās ap šo ideju, apliecina, ka politiskā elite reizēm pati sev grauj reitingus tādēļ, ka neizprot sabiedrības noskaņojumu. Šķirot bērnus, kuram dot, kuram nedot pabalstu, tas šķiet netaisnīgi pat tiem cilvēkiem, kuriem nav bērnu pabalstam atbilstošā vecumā, jo vairumam pieaugušo piemīt gluži instinktīva vēlme aizstāvēt pašu jaunāko paaudzi.

Ja FM labāk izjustu sabiedrības noskaņojumu, tad, izmantojot ārvalstu pieredzi, būtu rosinājusi "vienreizēju pabalstu visām ģimenēm ar bērniem" piešķirt vaučeru veidā, ierobežojot tērēšanas mērķus (teiksim, izslēdzot alkoholu), nevis spriestu, kuram bērnam pabalstu dot, kuram ne. (Piemēram, Eiropas Savienības dienvidu dalībvalstī Maltā pērn visiem iedzīvotājiem bija piešķirti 100 eiro vērti vaučeri ar mērķi sniegt atbalstu gan privātpersonām, gan vietējiem uzņēmumiem.)

Patlaban mūsu valstī rodas iespaids, ka finanšu ministra iebildumi pret pabalstu visām ģimenēm ar bērniem būs panākuši pretēju efektu un iezvanīs paša Reira iedibinātās taupības ēras galu.

Top komentāri

Taupības laiks zārkā beidzas.
T
Jo tad vair NAV ko taupīt! To nu gan Magdai APJAUST tā kā vajadzētu.
viedoklis
v
Nacionālā apvienība, lai piesaistītu vientiesīgus vēlētājus, tērē aizņemtu naudu, kas būs jāatdod no mūsu nodokļiem. Šim pabalstam nav nekāda sakara ar pasākumiem, lai novērstu sociālo nevienlīdzību.
Izaugsmi graujošs populisms
I
Reira izauklētais pseidokreisi populistiskais diferencētais neapliekamais minimums veicina lētā darbaspēka un aplokšņu algu ekonomiku un kavē tautsaimniecības virzību uz augstākas pievienotās vērtības un augstāka atalgojuma ekonomiku, kas dotu ievērojami lielāku kopproduktu un ievērojami lielākus budžeta ieņēmumus, kas savukārt ļautu bez stulbas taupības maksāt valsts nodarbinātajām personām, tostarp mediķiem, pedagogiem, policistiem u.c. maksāt darbam atbilstošas algas, kā arī maksāt normālas pensijas un pabalstus. Ar stulbu nodokļu politiku nožmiegt ekonomiku nav liela māksla. Māksla ir ar nodokļu politiku veicināt ekonomikas izaugsmi!
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Kariņš: ES jākļūst par spēcīgu partneri NATO

Latvijai un Igaunijai ir svarīgi, lai Eiropas Savienība (ES) kļūtu par spēcīgāku partneri NATO, šodien pēc tikšanās ar Igaunijas premjerministri Kaju Kallasu žurnālistiem sacīja Latvijas Minis...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē