Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Vispiesardzīgākā attieksme ir pret patvēruma meklētājiem no tādām valstīm kā Sīrija un Irāka, kaut aptaujātie atzinuši - ikdienā ar patvēruma meklētājiem faktiski nenākas saskarties

Aptauja: Vien katram piektajam Latvijā nav aizspriedumu pret cittautiešiem

Tikai piektajai daļai jeb 20% Latvijas iedzīvotāju nav aizspriedumu pret citu tautību cilvēkiem, liecina Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) un pētījumu centra SKDS veiktās aptaujas dati.

Saskaņā ar aptaujas datiem, vislielākā distancēšanās vērojama gadījumā ar romiem, jo 33% iedzīvotāju negribētu strādāt kopā ar viņiem, 36% nevēlētos romus par kaimiņiem, bet 47% iebilstu pret romu tautības cilvēka ienākšanu ģimenē. Noraidošo attieksmi galvenokārt rada negatīva pieredze, proti, 42% aptaujāto uzsver, ka ar romiem piedzīvojuši nepatīkamas situācijas. Vienlaikus vairums respondentu ikdienā nemaz nekontaktējas ar romiem - 90% respondentu uztur ciešas attiecības ar latviešiem, 74% - ar krieviem, 37% - ar ukraiņiem, bet 28% - ar ebrejiem. Citas tautības minējuši mazāk nekā 10% pētījuma dalībnieku.

Tāpat aptaujas dati atklāj, ka latvieši visbiežāk kontaktējas ar citiem latviešiem vai krieviem - 93% no latviešiem kontaktējas ar latviešiem, bet 61% - ar krieviem. Tikmēr 94% krievu kontaktējas ar citiem krieviem, bet 86% no viņiem kontaktējas ar latviešiem.

"Aptaujas rezultāti uzskatāmi parāda, ka Latvijas iedzīvotājiem ir grūti pieņemt svešādo un atšķirīgo. Lai gan vairums aptaujāto personīgi nepazīst ne romus, ne kaukāziešus un nekad nav satikuši nevienu patvēruma meklētāju, cilvēki ar lielu piesardzību izturas gan pret citu tautību cilvēkiem, gan patvēruma un darba meklētājiem," aptaujas rezultātus skaidroja SKDS pētnieks Arnis Kaktiņš.

Visās aptaujā minētajās situācijās latvieši gandrīz pret visu tautību cilvēkiem kopumā izrādījušies noskaņoti kritiskāk nekā krievi. Izņēmums ir afrikāņi, kurus krievi par negribētiem kolēģiem un kaimiņiem atzinuši biežāk nekā latvieši, kaut arī tikai 7% aptaujāto atzinuši, ka piedzīvojuši nepatīkamu pieredzi ar afrikāņiem. Ar kaukāziešiem problēmas bijušas 12%, ar krieviem - 24%, ar ukraiņiem - 10%, ar latviešiem - 9%, ar ebrejiem - 9%, ar pakistāņiem - 5%, ar indiešiem - 5%, ar afgāņiem - 4%, ar ķīniešiem - 3%, ar sīriešiem - 2% aptaujāto.

Lai gan ar afrikāņiem, afgāņiem un sīriešiem, kuri Latvijā lielākoties nonāk kā patvēruma meklētāji, realitātē saskārušies pavisam nedaudzi iedzīvotāji, vairāk nekā puse respondentu jeb 56% norādījuši, ka vispiesardzīgāk jāizturas tieši pret patvēruma meklētājiem.

33% aptaujāto uzskata, ka piesardzīgi jāizturas pret cilvēkiem, kuri ieradušies strādāt mazkvalificētus darbus, bet 31% minējuši termiņuzturēšanās atļauju saņēmējus. Tikai 11% pētījuma dalībnieku atzinuši, ka ne pret vienu no minētajām grupām nav jāizturas piesardzīgi. Tolerantāki pret citu tautību pārstāvjiem ir respondenti vecumā no 18 līdz 34 gadiem un Rīgas iedzīvotāji.

Kā norādīja kampaņas Atvērtība ir vērtība vadošais eksperts, Rīgas Stradiņa universitātes profesors Deniss Hanovs, aptauja izgaismo divas būtiskas tendences, kas kavē tolerantas un atvērtas sabiedrības attīstību. "Vairākumam Latvijas iedzīvotāju ir aizspriedumaina attieksme pret migrantiem un bēgļiem, kopienām ārpus Eiropas. Un vienlaikus vairākums nedomā par to, ka tieši šim vairākumam, kas baidās, neuzticas un atrodas fantāziju gūstā, ir nepieciešamas izglītojošas programmas un palīdzība iekļaušanas politikas īstenošanā," uzsvēra Hanovs.Aptaujā iedzīvotāji tika lūgti sniegt ierosinājumus, ko valsts institūcijas varētu darīt, lai uzlabotu citu tautību cilvēku integrāciju Latvijā. 43% respondentu uzskata, ka būtu jāīsteno izglītojoši pasākumi grupām, kuras ir mazāk integrētas Latvijas sabiedrībā, bet 42% rosina popularizēt vispārēju iecietību, pieklājību un saticību. Viedokli, ka šajā jomā nekādas aktivitātes nav nepieciešamas, pauduši 11% pētījuma dalībnieku.

Aptauju SIF veica sadarbībā ar pētījumu centru SKDS 2019. gada februārī, internetā aptaujājot 1005 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

No 2018. līdz 2022. gadam turpinās SIF sociālā kampaņa Atvērtība ir vērtība. Kampaņa tiek īstenota SIF projektā Dažādības veicināšana ietvaros. Katru gadu kampaņai ir sava tēma. Pērn kampaņa tika veltīta patvēruma meklētājiem un personām ar bēgļa vai alternatīvo statusu. Šogad sabiedrības uzmanība tiek vērsta uz slēpto diskrimināciju un aizspriedumiem, ar ko Latvijas darba tirgū nākas saskarties personām ar citu etnisko piederību.

Top komentāri

Pravietisnejaukais
P
"Bez-aizspriedumu" attieksmi pret citām tautām cenšas uzspiest tie, kuri domā, ka tautas ir "salīmējamas atpakaļ" tādā stāvoklī, kāds bija pirms Bābeles torņa celtniecības. Bet tas nav iespējams, jo iemesls cilvēku sašķelšanai atsevišķās tautās, šis iemesls vēl joprojām ir aktuāls. Jebkuri atjaunojamie "Bābeles torņi" sabruks! Nešaubieties ne mirkli!
Scorseze
S
Man nav nekādu aizspriedumu pret cittautiešiem, man nav pieņemams, ja man savā zemē jāizdabā cittautiešiem un vēl jāmaksā par to. Kad esmu ciemos Emirātos, man ir jāievēro viņu sabiedrības normas, kad esmu ciemos Anglijā, ievēroju angļu sabiedrības normas, tāpat pilnīgi normāli ir ja cittautieši esot ciemos manā zemē ievēro mūsu sabiedrības normas. Kad esmu ciemos, nenāk prātā prasīt cittautiešiem lai nodrošina man dzīvi, vai maksā par manu dzīvesvietu.
redz
r
Man nav aizspriedumu: Man ir objektīvi novērojumi, ar konkrētām situācijām, kas ir tipiskas katram citas tautas pārstāvim, un kas man nav pieņemami.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

PVN likme mūsu vērtībām(7)

Brīdi, kad vērojami vairāku jomu, piemēram, ēdināšanas un tūristu mītņu, centieni panākt zemāku pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi, aicinājumu jau no 1. jūlija piemērot 5% PNV likmi visām grā...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē