Quantcast
Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Daudzi pedagogi uzskata, ka reformu īstenotāji viņu viedokli neuzklausa

Aptuveni puse jeb 55% pedagogu uzskata, ka, plānojot izglītības reformas, netiek apzinātas viņu vajadzības kvalitatīvai izmaiņu ieviešanai, liecina Latvijas izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) šī gada rudenī veiktā pētījuma rezultāti. Pretēju viedokli pētījumā pauduši aptuveni 17% pedagogu, bet aptuveni 21% norādījis, ka nedz piekrīt, nedz nepiekrīt šādam apgalvojumam.

Tāpat 51% no aptaujātajiem pedagogiem uzskata, ka nacionāla līmeņa izglītības politikas mērķi tiek izvirzīti, neuzklausot viņu viedokli. 19% norādījuši, ka, viņuprāt, darbinieku viedoklis šajos jautājumos tomēr tiek uzklausīts, bet 23% nav skaidri pārliecināti, vai viņi tiek vai netiek uzklausīti.

Absolūts vairākums jeb 88% pedagogu pauduši, ka, pēc viņu domām, nacionālajos medijos nepieciešams vairāk atspoguļot labo praksi izglītības nozarē.

69% no aptaujātajiem piekrīt apgalvojumam, ka Latvijā nepastāv vienota strukturēta atbalsta sistēma jaunajiem pedagogiem. Aptuveni 44% respondentu arī norādījuši, ka jauno pedagogu mentoriem viņu izglītības iestādēs netiek atlīdzināts par šo darbu, bet 51% atklājuši, ka mentoriem, līdz ar papildu darbu jauno kolēģu apmācīšanā, netiek samazināta pamatdarba slodze.

Valsts izglītības satura centra vadītājs Guntars Catlaks uzsvēra, ka izglītības un zinātnes nozarē nepieciešams veicināt pedagogu emocionālo kompetenci, jo tā tiktu atrisinātas vairākas aktuālas problēmas. Saskaņā ar pētījuma rezultātiem, 86% pedagogu uzskata, ka viņu darbā nozīmīgi būtu gūt papildu zināšanas un prasmes komunikācijā ar izglītojamajiem un viņu vecākiem, kā arī 87% norādījuši, ka viņu darbā būtu nozīmīgi gūt papildu zināšanas un prasmes iedvesmas un motivācijas stiprināšanai.

68% pedagogu pauduši, ka viņiem nepieciešams atbalsts prasmju apgūšanai, lai iemācītu izglītojamajiem vadīt viņu emocijas. Šādu nepieciešamību skaidri nolieguši vien aptuveni 16% aptaujāto. Tāpat 50% pedagogu atzinuši, ka viņiem reizēm ir grūti pārvaldīt savas emocijas, tādēļ labprāt saņemtu profesionālu atbalstu. Šādu nepieciešamību noraidījuši 25% aptaujāto, bet 21% respondentu nav snieguši skaidru atbildi, vai viņiem šāda palīdzība ir vai nav nepieciešama.

LIZDA pārstāvji pētījuma rezultātā secinājuši, ka finansiālais atbalsts (26,1%) pedagogiem ir teju vai tikpat svarīgs kā sabiedrības atbalsts (23,9%), metodiskais atbalsts (25,2%) un materiāli tehniskais atbalsts (24,9%).

Pētījums veikts laika posmā no 22. oktobra līdz 29. novembrim ar mērķi identificēt problēmas dažādos pedagogu profesionālā atbalsta aspektos, kā arī izstrādāt risinājumus atbalsta sistēmas pilnveidošanai. Kopumā tika aptaujāti 1258 pedagogi, 509 no aptaujātajiem pedagogiem strādā Republikas nozīmes pilsētās, bet pārējie 749 - novados, tai skaitā arī mazpilsētās.

Kā ziņots, šodien Saeimā notiks konference Pedagogu profesionālā atbalsta sistēma: sociālais dialogs izglītības politikas kontekstā, kurā deputāti un eksperti diskutē par šī brīža atbalsta sistēmu un tās pilnveides iespējām.

Top komentāri

Udo Ulbergs
U
Protams, ka neuzklausa! Un kāpēc lai viņi to darītu? Reformatori nav ne inteliģenti, ne izglītoti tipi. Citu cilvēku viedokli uzklausa tikai gudri, inteliģenti cilvēki. Turklāt viņi ir savas lietas patrioti, īsti profesionāļi. Vaļņu ielā koncentrējas tikai pelēcības. Turklāt nekaunīgas pelēcības. Savu diktē ES, kuras izglītības politika ir slēpts un labi maskēts genocīds pret "tautu", kura nav vajadzīga ne labi izglītota, ne labi audzināta. Vaļņu ielas kungi ir nacionālie nodevēji. Sava vaina ir jāuzņemas arī skolotājiem, jo nespēja konsolidēties protestiem. Pēc kungiem ministrijā lielākā vaina ir pielīdējiem skolu direktoriem, kuri parasti domā tikai par naudu un varu, slāpē neapmierinātību pret idiotiskajām un neprofesionālajām reformām. Reformu rezultāts ir "jaunās partijas" - veselas paaudzes degradācijas simboli.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē