Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Izglītības reforma

Makašānu Amatu vidusskola grib palikt skolu kartē

Šo kultūras un amatniecības salu Vērēmu pagasta Makašānos pirms teju 30 gadiem izveidojusi Lūcija Rancāne, bet nu to savās rokās pārņēmusi viņas meita Gundega. Arī vīrs – koktēlnieks Antons Rancāns – te joprojām māca skolēniem amatu prasmes. Taču, kā jau visās nelielajās vidusskolās, arī šeit valda neziņa par nākotni.

Parakstīts sadarbības memorands par konsorcija izveidi starp LLU, DU un LiepU

Lai stiprinātu konkurētspēju gan nacionālā, gan starptautiskā mērogā un nodrošinātu kvalitatīvas izglītības piedāvājumu, trešdien, 8.jūlijā, svinīgi parakstīts sadarbības memorands par konsorcija izveidi starp trim Latvijas universitātēm – Latvijas Lauksaimniecības universitāti (LLU), Liepājas Universitāti (LiepU) un Daugavpils Universitāti (DU), kā arī Izglītības un zinātnes ministriju (IZM), Zemkopības ministriju (ZM), Liepājas, Jelgavas un Daugavpils pilsētu domēm, portālu Diena informē IZM.

Sasniegt plānotos rezultātus vidusskolā

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) jau vairākkārt norādījusi – ņemot vērā pašreizējās demogrāfiskās prognozes, tagadējais visu līmeņu skolu tīkls nākotnē netiks racionāli izmantots. Darbs pie skolu tīkla sakārtošanas turpinās jau kādu laiku, tomēr ministrijā neslēpj, ka daļa pašvaldību tuvākajos gados izmaiņas vispārējās vidējās izglītības iestāžu tīklā pašas neplāno veikt.

Mazās skolas satraukušās

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdē otrdien sāks skatīt nākamā gada valsts budžeta likumprojektu. Viens no tā dēvētajā budžeta paketē iekļautajiem likumprojektiem ir grozījumi Izglītības likumā. Tie cita starpā paredz to, ka Ministru kabinetam būs tiesības noteikt minimāli pieļaujamo skolēnu skaitu arī pamatskolu klasēs un liegt darboties skolām ar nepietiekamu skolēnu skaitu. Pret veidu, kādā tiek virzīti tik nozīmīgi grozījumi, iebildusi Latvijas Pašvaldību savienība (LPS). Tā norāda, ka šādiem grozījumiem nav tiešas ietekmes uz valsts budžetu, tādēļ tie būtu jāskata vispārējā kārtībā, labāko risinājumu rodot diskusijās ar visām iesaistītajām pusēm.

Bažījas par interneta pieejamību un ātrumu jaunā mācību satura izpildei

Jaunais mācību saturs, kuru skolās sāks pakāpeniski ieviest pēc gada, paredz izmantot arī digitālos mācību līdzekļus un resursus, arī tiešsaistes materiālus. Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) pauž bažas par skolu iespējām – lai gan ir izveidots optiskā interneta pamattīkls, ne visur ir nodrošināti pieslēgumi galalietotājiem tā dēvētajā pēdējā jūdzē. LPS aicinājusi atbildīgās ministrijas rast risinājumu, lai visās izglītības iestādēs izveidotu atbilstošu infrastruktūru.

Reforma izglītībā – nepārtraukti. Trūkst domāšanas reformas

Cik lielā mērā tās problēmas, ar kurām šobrīd saskaras gan pirmsskolas mācību iestādes, gan skolas, ir risināmas, uzlabojot pārvaldību, izmantojot modernākas metodes un varbūt pat lielāku daļu pakalpojumu uzticot privātuzņēmējiem, – Romāna Meļņika saruna ar Zani un Jāni Ozoliem.

Izglītība atbilstoši interesēm

No 2020. mācību gada jaunais vidējās izglītības sistēmas modelis pakāpeniski tiks ieviests visās Latvijas skolās, trešdien Zināšanu ekonomikas padomes (ZEP) sēdē stāstīja Valsts izglītības satura centra (VISC) vadītājs Guntars Catlaks. Sadarbībā ar Skola 2030 ir izstrādāts vispārējās izglītības sistēmas modelis, kas piedāvā tādu mācību saturu, kurš sevī ietver "mūsdienām atbilstošas nepieciešamās zināšanas, prasmes un iemaņas".

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide