Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Melbārde: Steidzami jārod risinājumi radošo personu un kultūras kopienas atbalstam

Līdz ar Covid-19 uzliesmojumu un saistītās ekonomiskās aktivitātes samazināšanos dalībvalstīm un Eiropas Savienībai ir nekavējoties jāievieš finanšu atbalsta iespējas radošajām personām, kuras ir sociāli neaizsargātas un palikušas bez iztikas līdzekļiem, norāda Eiropas Parlamenta deputāte Dace Melbārde (NA).

"Kultūras un izglītības komitejā rosināšu šādam mērķim izmantot Radošās Eiropas līdzekļus," uzsver Melbārde, kura ir attiecīgās komitejas priekšsēdētājas vietniece. "Vienlaicīgi, strādājot pie dalībvalstu un Eiropas Savienības kopējiem plānotajiem ekonomiskā atbalsta instrumentiem – atbalsta mazajiem un vidējiem uzņēmējiem, nodokļu atlaidēm, slimības lapu un darbinieku algu apmaksas no valsts budžeta un citiem, jāņem vērā radošo nozaru specifiskā ekosistēma, ar daudz pašnodarbinātajiem un ārštatā piesaistītiem profesionāļiem."

"Īpaša uzmanība jāvelta arī mediju nozarei, kam krīzes situācijā ir neatsverama nozīme sabiedrības informēšanā un mobilizēšanā, un, kas otrdien vērsās pie Latvijas valdības un sabiedrības, ceļot trauksmi par tuvojošos mediju krīzi un lūdzot steidzami sniegt atbalstu. Tāpēc arī Eiropas Parlamentā un citās ES institūcijas ir jāparedz atbalsts mediju nozarei Eiropas ekonomikas atveseļošanas plānā," uzsver Melbārde.

"Kultūras cilvēkiem vēlos pateikt lielu paldies par spēju tik ātri, altruistiski un radoši reaģēt uz ārkārtas situāciju, dodot iespēju sabiedrībai digitālajās platformās baudīt filmas, teātra izrādes, koncertus, dejas, grāmatas, izstādes, muzeju apmeklējumus un citas iedvesmojošas mākslas un kultūras vērtības," norāda Melbārde, atzīmējot, ka "īpaši priecē iniciatīvas radīt arī jaunus kultūras piedzīvojumus, piemēram, aktieru uzsāktā grāmatu lasīšana mājās. #Ēkultūra"

Tāpat Melbārde atzīmē, ka būtiska nozare, kurai arī ES līmenī jāpalīdz efektīvi ieviest digitālus un citus attālinātās mācīšanās risinājumus, ir izglītība. Nepieciešams darīt visu iespējamo, lai atbalstītu jauniešus, kas piedalās Erasmus+ un Eiropas Solidaritātes korpusa brīvprātīgajā darbā, nepieciešamības gadījumā palīdzot viņiem atgriezties mājās.

Eiropas Parlamenta Kultūras un izglītības komiteja aicina Eiropas Savienību un dalībvalstis palīdzēt izglītības un radošajām nozarēm, uzsverot, ka krīze skar radošo nozari tāpat kā restorānu nozari, un tai ir vajadzīgs tāds pats atbalsta līmenis.

Melbārdes paziņojumā medijiem uzsvērts, ka radošās personas un radošais un kultūras sektors ir viena no krīzes vissmagāk skartajām jomām. Daudzas radošās personas šobrīd ir sociāli mazaizsargāta sabiedrības grupa. Daudzi radošie cilvēki nav pastāvīgās darba attiecībās, viņi strādā no projekta uz projektu, un tādējādi viņiem nav atbilstošu sociālo garantiju un iespēju saņemt bezdarbnieka pabalstu situācijā, kad izstāde, koncerts vai cits kultūras pasākums tiek atcelts. Latvijā viens no risinājumiem būtu palielināt finansējumu Radošo personu statusa un profesionālo radošo organizāciju likuma īstenošanas programmai.

Top komentāri

Pietucks Krustingk
P
Kamēr viss iet gludi un rati raiti ripo no kalna lielākā daļa radošo personu un kultūras kopienas un vidusmēra cilvēkiem skatās no augšas. Un tikai nonākuši bēdu ielejā tie atceras arī pārējos. Ceru, ka tie pārējie arī šoreiz palīdzēs radošām personībām un kultūras kopienai pārdzīvot šos grūtos laikus. Atcerēsimise, ka lidojam uz viena kuģa, kura vārds ir Zeme.
VVZ
V
Ir divas pārfinansētas nozares- sports un kultūra. Nu nav kultūras darboņi ar zilām asinīm, ka viņiem pienāktos nauda ne par ko! Visiem pārējiem jāstrādā godīgs darbs sevis uzturēšanai, bet šie parazīti uzskata, ka viss viņiem pienākas tāpat, tāpēc ka ir "radoši"! Kakuci jums uz apses skaidas!
Un kurš
U
palīdzēs man un manai kopienai?
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

PVN likme mūsu vērtībām(4)

Brīdi, kad vērojami vairāku jomu, piemēram, ēdināšanas un tūristu mītņu, centieni panākt zemāku pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi, aicinājumu jau no 1. jūlija piemērot 5% PNV likmi visām grā...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē