Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

RTU prorektors: Jaunajai valdībai jāīsteno augstākās izglītības reforma

Jaunajai valdībai būtu jāīsteno augstākās izglītības reforma, savukārt valdības deklarācijā augstākā izglītība un zinātne jāpasludina par prioritāti, tā apliecinot savu ieinteresētību gudras un konkurētspējīgas nācijas veidošanā un Latvijas tautsaimniecības attīstībā, uzskata Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) attīstības prorektors Artūrs Zeps.

Līdz šim vēl neviena valdība augstāko izglītību un zinātni nav izvirzījusi par galveno prioritāti, tāpēc likumsakarīgi, ka šajās jomās kavējas nepieciešamās strukturālās pārmaiņas un papildu finansiālais atbalsts.

Viens no būtiskiem risināmajiem jautājumiem ir augstskolu koncentrācija un ciešāka sadarbība, tā ietaupot studiju un zinātniskā procesa, cilvēkresursu un infrastruktūras izmaksas. Koncentrācija nenozīmē augstskolu automātisku apvienošanu, bet tādas sistēmas izveidi, lai augstskolas cita ar citu ciešāk sadarbotos, tā koncentrējot resursus kopējiem projektiem, jo Latvijā nav ne tik daudz finanšu, ne cilvēku resursu, lai atļautos tos izkaisīt dažādās augstskolās. No augstskolu sadarbības ir tieši atkarīga arī to kapacitātes stiprināšana, uzskata Zeps.

Otrs svarīgais jautājums — jādomā, kas notiks pēc 2020. gada, kad beigsies ES fondu finansējums. Tāpēc, plānojot valsts budžetu, lielāks finansējums jāparedz augstākajai izglītībai un zinātnei ne tikai tiešajai darbībai, bet arī attīstībai, ko patlaban sedz ES. Finansējuma apjoms un tā palielinājums ir tieši atkarīgs no augstākās izglītības sistēmas reorganizācijas, jo bez tās nevar nodrošināt ieguldītās naudas efektīvāku un lietderīgu izmantošanu.

Nozīmīgs valdības uzdevums būs arī zinātnes un inovāciju sistēmas pilnveide, radot ilgtermiņā darboties spējīgu sistēmu, kas sniedz atbalsta mehānismus radošu cilvēku attīstībai, jaunu produktu izstrādei un augsti tehnoloģisku uzņēmumu radīšanai. Zeps aicina turpināt jau iesākto Latvijas inovāciju un tehnoloģiju atbalsta fonda izveidi, lai vienkopus koncentrētu gan finansējumu, gan arī izstrādātu vienotu redzējumu par inovācijas sistēmu un tās attīstību Latvijā.

RTU prorektors iesaka arī strādāt pie augstākās izglītības salāgošanas ar tautsaimniecības vajadzībām, jo tikai tautsaimniecības attīstība veicinās arī valsts un tās cilvēku labklājību. Prognozes liecina, ka tuvākajos gados darba tirgū akūti trūks inženieru un augsto tehnoloģiju speciālistu, tāpēc ir jārisina jautājums, kā jau skolas solā bērnus ieinteresēt eksaktajās un dabas zinātnēs un kā skolēniem pilnvērtīgi mācīt matemātiku, ķīmiju, fiziku, lai viņi varētu studēt eksaktās, dabaszinātnes un inženierzinātnes.

Top komentāri

Melu Tvertne
M
Vienmēr jāmāk lasīt starp rindām. Ko nozīmē "Viens no būtiskiem risināmajiem jautājumiem ir augstskolu koncentrācija"; tehniskis tas ir valsts resursu un nodokļu maksātāju naudu monopolizētu koncentrāciju 3-5 rektoru un viņu administrāciju rokās, kuru grib sev saskrūvēt Harvardas līmeņa algas. Mums jau ir labi piemēri, ka Latelekomā vai airBaltic vadītāju algas ir no Marsa. To pašu viņi grib izdarīt izglītībā.
biedri A.Zep:
b
Tad varbūt sāciet ar sevi un savu RTU...Vai Jūs jau tur veicāt reformas? Vai pie jums turpinās tas pats kas pēdējos 20 gadus, kad darba darītāji-pasniedzēji saņem vien grašus no tā ko saņem RTU vadība tikai-par krēsla aizņemšanu....Vai Jūs, biedri A.Zep sākot reformas RTU tiksiet galā ar tur pastāvošajām blatu un personīgo sakaru lietām virzot amatos, vai viss ies pa vecam? Ja pats nekā vēl neesat izdarījis, tad lieciet mierā ministriju un sāciet pats ar sevi.
Jābūts Stulbiņš
J
Manā uzskatā RTU nozīme Latvijas attīstībā līdz šim ir 0 kvadrātā un nekas vairāk kā augstākās izglītības diplomu fabrika. Ieguvums no RTU Latvijai nav nekāds. Vēsturnieki = 0. Žurnalisti = 0. Politologi = 0. Utt. RTU drīzāk traucē šīs ES pavalsts attīstību. Būtu jauki, ja pēkšņi šī iestāde atdzīvotos. Gan šaubos.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Līgo svinēšu:

Kopā nobalsojuši: 516

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē