Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Tiesībsargs: Valsts var ieviest obligātu vakcinācijas politiku

Valsts vakcinācijas pret Covid-19 pienākuma izpildi iedzīvotājiem nevar uzlikt tieši - vakcinācija nevar tikt veikta piespiedu kārtā, taču ir iespējams noteikt netiešus mehānismus vakcinācijas pienākuma izpildes nodrošināšanai, uzskata tiesībsargs Juris Jansons, atzīmējot, ka valstij ir iespējams ieviest obligātu vakcinācijas politiku.

Kā aģentūru LETA informēja Tiesībsarga biroja sabiedrisko attiecību pārstāvis Edgars Lākutis, tiesībsargs ik dienu saņem daudzu iedzīvotāju jautājumus saistībā ar obligātās vakcinēšanās pienākumu pret Covid-19, proti, iedzīvotāji lūdz tiesībsargu skaidrot, cik lielā mērā šāds pienākums ir tiesiski pamatots.

Tiesībsargs vērš uzmanību, ka Epidemioloģiskās drošības likums nosaka pilnvarojumu Ministru kabinetam noteikt infekcijas slimības, pret kurām personas vakcinējamas obligāti, kā arī šīs vakcinācijas kārtību un vakcinējamo personu loku. Tas nozīmē, ka Ministru kabinets varētu noteikt vakcinācijas obligātumu un vakcinēšanās kārtību.

Tiesībsargs uzsver, ka vakcinācijas pienākuma izpildi nevar tieši uzlikt, proti, vakcinācija nevar tikt veikta piespiedu kārtā, taču ir iespējams noteikt netiešus mehānismus vakcinācijas pienākuma izpildes nodrošināšanai.

Tas var izpausties, piemēram, kā ierobežojumi kādu pakalpojumu sniegšanai. Ierobežojumi varētu tikt saistīti ar objektīviem apsvērumiem, piemēram, to, ka pakalpojums jāsniedz epidemioloģiski drošā vidē.

Vakcinēšanās pienākuma neizpildīšanas gadījumā varētu ierobežot vienīgi tādus pakalpojumus, kas nav uzskatāmi par būtiskiem pamatpakalpojumiem, uzskata Jansons, piemēram, pensiju izmaksas liegšana vai ierobežošana nebūtu pieļaujama.

Tiesībsarga skatījumā, Ministru kabinets var izvēlēties paredzēt vakcinēšanās pienākumu noteiktām personu grupām pēc objektīviem kritērijiem, tai skaitā arī varētu paredzēt vakcinēšanās pienākumu personām noteiktā vecuma grupā. Tomēr esot jāņem vērā, ka šī pienākuma kontrole notiktu netieši, tāpēc varētu būt grūti ieviest efektīvus mehānismus vakcinācijas pienākuma īstenošanai tieši noteiktā vecuma grupā.

Tiesībsargs domā, ka saistībā ar vakcinēšanās pienākumu ir jābūt mehānismam, kas ļautu personai izteikt "objektīvus iemeslus, kāpēc tai nav pieļaujama vakcinēšanās". Pavisam noteikti par objektīvu iemeslu uzskatāmas kontrindikācijas vakcinācijai veselības dēļ, taču nevar izslēgt citus objektīvus apstākļus, teikts biroja paziņojumā.

"Obligātas vakcinācijas kā pamattiesību ierobežojuma leģitīmais mērķis būtu sabiedrības veselības un labklājības nodrošināšana. Vakcinācija ir tas, kā varam aizsargāt sabiedrību no saslimšanas ar Covid-19 un novērst tā izraisīto kaitējumu," uzsver Jansons.

Kā norāda Jansons, valstij ir plaša rīcības brīvība veselības politikas noteikšanā, izvēloties politikas mērķus un līdzekļus, un tas aptver arī valsts vakcinācijas politiku.

"Obligāta vakcinācija pret Covid- 19 šobrīd būtu atbilde uz neatliekamo sociālo vajadzību aizsargāt indivīdu un sabiedrības veselību pret Covid-19 plašo izplatību un samazināt saslimstības līmeni. Ja brīvprātīga vakcinācijas politika nav pietiekama, lai sasniegtu un saglabātu pūļa imunitāti, ir pamats ieviest obligātu vakcinācijas politiku, lai panāktu atbilstošu aizsardzības līmeni," teikts biroja paziņojumā.

Top komentāri

JZ
J
Obligāta vakcinācija nav tas pats, kas piespiedu vakcinācija."Darbinieku varēs atlaist, ja vakcinācija netiks veikta vismaz trīs mēnešu laikā pēc darbinieka atstādināšanas." Šitāds likuma noteikums ir pretrunā Satversmei, kā arī ES tiesību normām. Iespējams, arī LR darba tiesību principiem. Epidemioloģija ir epidemioloģija, un darba tiesības ir darba tiesības, pašreizējais sajaukums ir nesamērīgi ierobežojošs attiecībā uz pilsoņu pamattiesībām. Tā mērķis ir antikonstitucionāls: piedraudot ar ataišanu, kas vairumā gadjumu nozīmē iztikas ldzekļu atņemšanu, piespiest vakcinēties. Tas nesaskan arī ar elementāru tikumību un taisnprātību. Latvijas politikāņu un tautas juridiskais analfabētisms ir šausminošs, ar šitādu izglītības un tiesiskās apziņas līmeni nav iespējama tiesiska valsts/ likuma vara.
VLKSM
V
''Mudaks'' ne tiesībsargs!!!
patiesībā
p
jebkuri "tiesībsarga" paudumi ir tikai fōna retorika jeb bezjēdzīga vāvuļošana, kas juridiski un pēc būtības NAV saistoša vai pat obligāti respektējama nevienam fiziskai / juridiskai / publiskai personai.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Turīgie pagaidām izvelk

Mūsu ekonomikas perspektīvas nav tik ļoti drūmas, kā varētu šķist, dzīvojot ar ziņām par karu Ukrainā, augošo inflāciju, grūtībām veikt celtniecības un rūpniecības pasūtījumus vai šo p...

Balkāni atgādina par sevi

Pagājušajā nedēļā Balkānu valsts Kosova iesniedza iestāšanās pieteikumu Eiropas Padomē (EP), tāpat vairākas Kosovas augstākās amatpersonas ir izteikušās, ka ir gatavas aktualizēt jautāj...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē