Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +3 °C
Apmācies
Sestdiena, 8. maijs
Staņislava, Staņislavs, Stefānija

Vaidere: ES pēc iespējas ātrāk jāapstiprina vērienīgi ekonomikas stimula pasākumi

Eiropas Savienībai (ES) pēc iespējas ātrāk jāapstiprina vērienīgi ekonomikas stimula pasākumi, uzsver Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Inese Vaidere (JV).

Kā aģentūru LETA informēja Eiropas Tautas partijas grupas Latvijas preses un komunikācijas padomnieks grupas Ģirts Salmgriezis, pēc deputātes domām, apstiprinot pasākumus, ir jāievēro četras prioritātes.

Kā uzsvēra deputāte, pirmkārt, jāpalielina budžeta programmas, kas Latvijā veiksmīgi īstenotas līdz šim, proti, kohēzijas un reģionālās attīstības fondi, atbalsts uzņēmējiem un lauksaimniekiem. Otrkārt, jānodrošina investīcijas nākotnē - digitalizācijā, pētniecībā, vides aizsardzībā. Savukārt, treškārt, krīze parādījusi, ka krietni vairāk ES līmenī jāiegulda veselības aprūpē.

"Visbeidzot, nākamajā daudzgadu budžetā jāatvēl vairāk naudas neparedzētu krīžu risināšanai," pirms plenārsēdes uzsvēra Vaidere.

Plenārsēdē, kas notiks no 13.maija un turpināsies līdz 15.maijam, apspriedīs ES ekonomikas stimula pasākumus krīzes pārvarēšanai un EP pieņems pozīciju, kas ietekmēs daudzgadu budžeta un ar to saistītā ekonomikas atveseļošanas plāna veidolu.

"Šobrīd strauji pieaug bezdarbs, daudzi uzņēmēji ir bankrotējuši vai cīnās par izdzīvošanu. Atmiņā vēl spilgtas ir 2008.gada krīzes smagās sekas, tādēļ jādara viss, lai ekonomisko triecienu mazinātu," norādīja politiķe.

Viņasprāt, daudzgadu budžetam no 2021.gada līdz 2027.gadam jābūt lielākam, kā jebkad iepriekš. 

Vaidere akcentēja, ka vēl nepieredzētiem izaicinājumiem jāstājas pretī ar izlēmīgu rīcību - dalībvalstīm jāvienojas par lielākām iemaksām budžetā un jāievieš jauni ES ienākumu avoti, piemēram, digitālais nodoklis.

EP deputāte pavēstīja, ka daudzgadu budžeta investīcijas papildinās jauns ekonomikas atveseļošanas instruments. Tā ietvaros Eiropas Komisija varētu plaši aizņemties finanšu tirgos un dalībvalstīm izsniegt izdevīgus aizdevumus, kā arī grantus.

Eiroparlamentāriete uzsvēra, ka būs jāpievērš īpaša uzmanība līdzekļu sadales principiem. Pēc viņas vārdiem, ir jāpalīdz valstīm, kuras vīruss skāris vissmagāk veselības jomā, tomēr ekonomiskā lejupslīde ir nopietna arī valstīs ar salīdzinoši mazāku vīrusa izplatību, tai skaitā Latvijā.

"Tāpēc iestāšos par to, ka pamatkritērijs ES līdzekļu piešķiršanā ir ekonomiskā situācija un valstu labklājības līmenis," savu nostāju pauda Vaidere.

Politiķe arī norādīja, ka investīcijām ir jāpalīdz gan iespējami ātri atgūties no Covid-19 izraisītās krīzes, gan jāveicina noturība pret krīzēm nākotnē. Viņasprāt, atbalstāmi ir vērienīgi tēriņi tuvāko divu, trīs gadu laikā, lai ekonomikā atgrieztu jaudu. Tāpat jāpalielina finansējums ES programmām, kuras jau pierādījušas efektivitāti, vairāk jāinvestē veselības aprūpē un jomās, kas "mūs padarīs spēcīgākus un konkurētspējīgākus nākotnē - pētniecībā, digitalizācijā, izglītībā, vides aizsardzībā", viņa sacīja.

"Latvijai būtiski ir arī starpvalstu projekti enerģētikas, transporta un tehnoloģiju attīstībai. Savukārt pēdējo gadu notikumi, piemēram, negaidītā migrācijas krīze 2015.gadā un pašreizējā vīrusa pandēmija, parāda, ka ES ir jānodrošina rezerves, lai straujāk spētu reaģēt uz pēkšņām problēmām nākotnē," piebilda politiķe.

Top komentāri

mjā
m
Tukšmuldere bija, tukšmuldere palika.
jādod, lai pierijas
j
Jā, JĀ!!! Jādod Kariņa un tml. karteļiem vēl pilnāku sili!!
VVZ
V
Briseles stikla žurku būris šajā krīzē ir parādījis savu nelietderību un parazītismu, tāpēc pēc iespējas ātrāk ir jāizdzenā ar netīru mietu, tajā skaitā visi trīcvaidziņi- biezpiengalvas un tukšmuldētāji.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Dūmu mākonis patiesības slēpšanai

Trešdien valdība nāca klajā ar kārtējo Veselības ministrijas (VM) rosināto lēmumu par ministrijas amatpersonu disciplināro sodīšanu saistībā ar rīcību Covid-19 vakcīnu iepirkuma organizēšanā. Šor...

Deklarācijas un realitāte

Lielbritānijā no 3. līdz 5. maijam tika aizvadīta pirmā klātienes – pēc divām neklātienes – G7 valstu ārlietu ministru tikšanās, kas ir sava veida laikrāžu saskaņošana pirms jūnijā turpat paredz...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē