Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus

VARAM: Pašvaldību rīkotās aptaujas par reformu neatbilst likumam

Ceturtdien, 25.aprīlī, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir apturējusi Ikšķiles novada pašvaldības lēmumu, kas paredz organizēt iedzīvotāju aptauju ar mērķi noskaidrot viedokli par iespējamo novada pievienošanu citai administratīvai teritorijai.

"Pašvaldība ir izvēlējusies tādas aptaujas rīkošanu, kas nevar tikt atbalstīta, jo pašvaldība pārkāpj normatīvajos aktos noteiktās pilnvaras. Lēmums par šo reformu ir visu iedzīvotāju kopīgs lēmums, kas jārealizē caur Saeimu. Es augstu novērtēju iedzīvotāju interesi un esmu atvērts sarunām ar pilsonisko sabiedrību, uzņēmējiem un pašvaldībām, lai atrastu labāko iespējamo risinājumu. Virzot šo reformu, iedzīvotāju viedoklis ir svarīgs un tā uzklausīšanai īpaši ir atvēlēts laiks. Ministrijas konsultācijas ar pašvaldībām un iedzīvotājiem norisināsies vismaz līdz septembrim un arī es pats personīgi tajās piedalīšos. Aicinu visas pašvaldības uz sarunām un rīcību tikai un vienīgi likumu robežās, tostarp, arī noskaidrojot iedzīvotāju viedokli reformas jautājumā," uzsvēra vides aizsardzības un pašvaldību attīstības ministrs Juris Pūce (Attīstībai/Par!).

VARAM norāda, ka Ikšķiles novada domes lēmums par aptaujas organizēšanu nepārprotami pārkāpj normatīvajos aktos noteiktās pašvaldību pilnvaras.  Saskaņā ar likumu Par pašvaldībām, pašvaldības var organizēt, piemēram, publisko apspriešanu, bet tikai par pašas pašvaldības autonomās kompetences jautājumiem. "Ne šis likums, ne arī citi normatīvie akti neparedz domei tiesības rīkot aptauju, kas pēc savas formas atgādina iedzīvotāju piedalīšanos vēlēšanās vai vietējā referendumā un saistoša lēmuma pieņemšanā. Arī uzdotais jautājums rada maldinošu iespaidu, ka  iedzīvotāji piedalās lēmuma pieņemšanā par administratīvi teritoriālo reformu. Latvijā spēkā esošais tiesiskais regulējums neparedz pašvaldībām tiesības rīkot vietējos referendumus," skaidro VARAM.

Ministrija atgādina, ka Satversmes tiesa jau 2009.gada ir atzinusi, ka Latvijas Republikas administratīvi teritoriālā reforma atzīstama par svarīgu un nozīmīgu valsts un sabiedrības dzīves jautājumu, kas ir jāizlemj pašam likumdevējam, proti, Saeimai.

Ikšķiles novada dome 29.marta pieņēma lēmumu Par Ikšķiles novada iedzīvotāju aptaujas organizēšanu un pieņēma lēmumu Par Ikšķiles novada iedzīvotāju aptaujas nolikuma apstiprināšanu. Aptaujas mērķis būtu noskaidrot novada iedzīvotāju viedokli par iespējamo Ikšķiles novada pievienošanu citu novadu administratīvajām teritorijām. Ikšķiles dome noteikusi aptaujas norises laiku, vietas un izveidojusi komisiju. Līdzekļus šai aptaujai dome paredzējusi no 2019.gada budžeta finansējuma neparedzētiem gadījumiem.

Top komentāri

latvietis
l
Sajaa valstii jau viss, kas neapmierina varu turoso ambicijas, ir pretlikumigs! Tauta ir tikai vergi- nodoklu maksaataaji. Pilniigs idiotisms!
:(
:
Pūce, kā intereses esat nācis aizstāvēt ministra amatā? Pateikt, ka nelikumīgi ir ieklausīties cilvēkos , tas nu laikam ir vislielākaus kretīnisms ko politiķis var pateikt...
Demokrāts
D
Tātad uzzināt iedzīvotāju viedokli ir pretlikumīgi... Un pret kuru likumu tad tas ir ??? Kurā likumā ir pateikts, ka nedrīkst noskaidrot iedzīvotāju viedokli?
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Iemesli mainīties(12)

Koronavīrusa pandēmijas dēļ slēgtās robežas un citi ierobežojumi lielam skaitam pasaules valstu liek nonākt pie secinājuma, ka izslavētais brīvais tirgus ne tuvu nav instruments, kas būtu efektīv...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē