Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Administratīvi teritoriālā reforma

Pierīgā vēl sagaida izmaiņas

Diskusijas par Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvāto novadu kartes modelējumu, paredzams, vēl turpināsies ilgi. Sabiedriskajai apspriešanai par šo tēmu gatavojas Inčukalna novadā un Vangažos, kur pašvaldības vadība nepiekrīt iecerei pārtraukt desmit gadus ilgušo Vangažu un Inčukalna novada savienību. Savukārt Ikšķiles novada mērs Indulis Trapiņš (LZP), turpinot noraidīt scenāriju par apvienošanos ar Ogres novadu, uzskata, ka līdzīgu attīstības rādītāju un Rīgas tuvuma dēļ saprātīga būtu apvienošanās ar Salaspils novadu, kura vadītājs šādam scenārijam saskata gan sarežģījumus, gan alternatīvu.

Jaunizveidotie novadi vienreizējās mērķdotācijās saņems līdz 447 500 eiro

Administratīvi teritoriālās reformas rezultātā jaunizveidotie novadi dažādu izdevumu segšanai vienreizējās mērķdotācijās saņems no 155 000 līdz 447 500 eiro, liecina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādātajā konceptuālajā ziņojumā iekļautā informācija.

Valkai reformā maz "pielūdzēju"

Jau tūlīt pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvātās novadu reformas kartes publicēšanas vairāku pašreizējo Vidzemes novadu vadītāji Dienai pauda neapmierinātību ar plāniem pievienot Valkas novadam esošo Rūjienas, Naukšēnu un Strenču novada teritoriju. Arī pēc ministra Jura Pūces (A/P) 26. jūlija vizītes Valkā pretrunas nav mazinājušās, savukārt alternatīvajam variantam – apvienoties ar Smiltenes novadu – smiltenieši nebūtu gatavi piekrist.

Reformu kaislības kaimiņos

Kopš maija vidus Latvijā notiek aktīvas diskusijas par Vides un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvāto jauno teritoriālo iedalījumu, kas paredz no 119 pašvaldībām izveidot 35 pašvaldības. Ministrs Juris Pūce (A/P) konsultācijas ar pašvaldību deputātiem ir noslēdzis, un tagad sācis pārrunas ar iedzīvotājiem. VARAM plāno arī pieprasīt finansējumu no valsts budžeta 2020. un 2021. gadā, lai sniegtu atbalstu pašvaldībām apvienošanās projektu izstrādei un citiem papildu izdevumiem. Tuvāko nedēļu laikā VARAM pašvaldību iesniegtos priekšlikumus izvērtēs, un ministrs jau ir paziņojis, ka izmaiņas VARAM piedāvājumā būs.

Reģionālā reforma: Ikšķiles novada pašvaldība nosūtījusi Kariņam vēstuli

Ikšķiles novada pašvaldība ir nosūtījusi vēstuli Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV), vienlaikus informējot arī Saeimas frakcijas, Valsts pārvaldes un pašvaldības komisiju un Latvijas Pašvaldību savienību, par Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) atbildes nesniegšanu pēc būtības, portālu Diena.lv informē pašvaldības pārstāve Laura Dūša.

Starp rindām sadzird cerības

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvājums paredz pēc administratīvi teritoriālās reformas (ATR) republikas pilsētas statusu atstāt tikai Rīgai un Jūrmalai. Tam nepiekrīt Liepājas pašvaldība, kurai saskaņā ar reformas projektu tiktu pievienoti Grobiņas, Durbes, Aizputes, Pāvilostas, Rucavas, Nīcas, Vaiņodes un Priekules novadi. Arī šie astoņi novadi uzskata, ka tiem un pilsētai jābūt atsevišķām pašvaldībām. Tiesa, nav skaidrs, kur varētu būt potenciālā Lejaskurzemes novada centrs.

Par reformu spriež emocionāli

"Ir sajūta, ka ar šo reformu iznīcināsim visus laukus. [..] Ir skumji dzirdēt, ka pēc 20 gadiem te vairs neviena nebūs. Laukos ir cilvēki! Svarīgi, lai cilvēki, kas šeit vēl ir, neizslēdz lampu, bet lai paliek šeit. Mirsim visi, mūs visus aiznesīs, pats uz kapiem neaizies," emocionāli par vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (A/P) un ekonomģeogrāfa Jāņa Turlaja ieskicēto nākotnes ainu, pagājušajā trešdienā viesojoties Saldū, izteicās Brocēnu novada domes vadītāja Solvita Dūklava (LZP). Saruna par ministrijas (VARAM) piedāvāto reformu, kas paredz apvienot Saldus un Brocēnu novadu, izvērtās pietiekami asa gan no brocenieku, gan ministra puses.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

KDi

Vairāk KDi

SestDiena

Vairāk SestDiena

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide