Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +17 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 1. augusts
Albīna, Albīns

Administratīvi teritoriālā reforma

Katrs vēlas dzīvot savu dzīvi

Pilsēta lai dzīvo savu dzīvi, bet apkārtnes novads – savu, Dienai teic gan Augšdaugavas, gan Jelgavas jauno novadu mēri, vērtējot Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvājumu uz 2025. gada vēlēšanām apvienot valstspilsētas ar apkārtējiem novadiem, lai izpildītu Satversmes tiesas (ST) spriedumu administratīvi teritoriālās reformas (ATR) lietās.

Piedāvā atgriezties sākumpunktā

Lai pildītu Satversmes tiesas (ST) spriedumu Ozolnieku un Ilūkstes novada lietās, kas paver plašāku jautājumu par novadiem bez nacionālās vai reģionālās nozīmes attīstības centra, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) rosina uz 2025. gada pašvaldību vēlēšanām piecas valstspilsētas – Liepāju, Ventspili, Rēzekni, Daugavpili un Jelgavu – apvienot ar apkārtējiem novadiem. Līdz tam jaunievēlētās pašvaldības turpinātu darbu esošajās robežās, taču paplašinātu sadarbību ne vien pašlaik noteiktajās jomās – izglītībā, civilajā aizsardzībā un atkritumu apsaimniekošanā –, bet arī pašvaldības mantas apsaimniekošanā, saimnieciskajos jautājumos, sabiedriskās kārtības nodrošināšanā, sabiedriskā transporta pakalpojumu organizēšanā un bērnu tiesību aizsardzībā.

Deputāti ignorē ST spriedumu

"Tiesu varai vairs nav autoritātes parlamenta acīs. Satversmes tiesas lēmumi ir kļuvuši rekomendējoši," secina konstitucionālo tiesību eksperts Edgars Pastars, Dienai komentējot Saeimā pirmdienas vakarā atbalstīto priekšlikumu Varakļānu novadu tomēr svītrot no jaunveidojamā Madonas novada un iekļaut atpakaļ Rēzeknes novadā.

Patvaļa rada haosu novados

Nebijusi, bet paredzama situācija Latvijā burtiski dažas dienas pirms pašvaldību vēlēšanu sākuma izveidojusies līdz ar Satversmes tiesas (ST) spriedumu Varakļānu lietā. ST atzinusi, ka, arī lemjot par Murmastienes pagasta, Varakļānu pagasta un Varakļānu pilsētas (tagadējā Varakļānu novada) pievienošanu Rēzeknes novadam, Saeima ir rīkojusies patvaļīgi un neatbilstoši Satversmei. Sprieduma pamatā ir trīs secinājumi – Rēzeknes novadā nav nacionālās vai reģionālās nozīmes attīstības centra, nav ņemts vērā Varakļānu novada iedzīvotāju viedoklis, bet arguments par kultūrvēsturisko piederību Latgalei neiztur kritiku.

No reformas ērtāk kļūs politiķiem

Par to, kā pārdalīta novada liktenis izgaismo aizkulišu politiskās un saimnieciskās shēmas, ar Inčukalna novada mēru Aivaru Nalivaiko (LZS) sarunājas Agnese Margēviča.

Bez attīstības centra arī citi

Kritērijs, kas prasa, lai novada teritorijā būtu valsts attīstības plānošanas dokumentos noteikts reģionālās vai nacionālās nozīmes attīstības centrs, ir viens no svarīgākajiem uz ilgtspējīgu, policentrisku valsts sociālekonomisko attīstību vērstajiem administratīvi teritoriālās reformas (ATR) kritērijiem, Skultes pagasta lietas spriedumā norādījusi Satversmes tiesa (ST).

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide