Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Tehnoloģijas

Jauns atklājums nostiprina uzskatu par Jupitera pavadoni Eiropu kā dzīvībai piemērotu © DIENA

Jauna zondes Galileo ievākto datu analīze pētniekiem ļāvusi secināt, ka 1989. gadā palaistā zonde savā ceļā izlidojusi cauri arī milzīgam ūdens tvaiku mākonim, kas bijis vairāk nekā 160 kilometrus augsts un nācis no Jupitera pavadoņa Eiropas. Zīmīgi, ka Eiropa bija viens no pavadoņiem, kuru 1610. gadā atklāja Galileo Galilejs, kura vārdā nosaukta minētā zonde. Atklājums daļā pētnieku nostiprinājis uzskatu, ka Eiropa ir tā vieta, kur mūsu Saules sistēmā ir visreālāk meklēt ārpuszemes dzīvības pēdas, vēsta The Guardian.

Android viedierīces apdraud sarežģīta ļaunatūra(6)

Kiberdrošības risinājumu uzņēmuma Kaspersky Lab pētnieki ir konstatējuši ZooPark — sarežģītu kiberspiegošanas kampaņu, kas vairākus gadus uzbrūk Android ierīču lietotājiem vairākās Tuvo Austrumu valstīs. Šī kampaņa, kas par infekcijas avotu izmanto likumīgas tīmekļa vietnes, šķiet, ir valsts atbalstīta operācija, kas vērsta pret politiskajām organizācijām, aktīvistiem un citiem upuriem šajā reģionā, lēš eksperti.

Pilotpētījumā secina, ka datorspēles un modernās tehnoloģijas palīdz mācībās © DIENA

Noslēdzot Minecraft Skolas četrus mēnešus ilgo pilotprojektu, projekta īstenotāji atzīst, ka prasmīga datorspēļu izmantošana mācību procesā veicina zināšanu apguvi, attīsta radošumu, sadarbības prasmes un kritisko domāšanu, portālam Diena.lv pavēstīja iniciatīvas pārstāvji. Projektu īstenoja Microsoft Latvia sadarbībā ar Datorzinību centru, un tajā piedalījās 18 skolotāji un 26 skolēni no Rīgas, Jelgavas, Ventspils, Siguldas un Liepājas.

TIEŠRAIDE: LMT Tehnoloģiju diena 2018

Diena.lv sadarbībā ar LMT Viedtelevīziju piedāvā šodien, 13. aprīlī no plkst. 10.00 tiešraidē vērot tehnoloģiju aktualitāšu pasākumu LMT Tehnoloģiju diena 2018.

LMT ievieš 5G nepieciešamo IPv6 standartu

LMT ir noslēdzis testu periodu un kā viens no pirmajiem operatoriem Eiropā savā tīklā komercrežīmā ieviesis jaunāko interneta protokola standartu IPv6. Tas nepieciešams, lai klientiem nodrošinātu pieprasījumu pēc tīkla iekārtu adresēm, uzlabotu pakalpojumu pieejamību un sagatavotos 5G ieviešanai, portālam Diena.lv pavēstīja LMT pārstāve Elīna Bindere.

App Store un Google Play lietotāji aplikāciju iegādei sāk tērēt vairāk(1)

Gan iOS, gan Android lietotāji pagājušā gada nogalē un 2018. gada pirmajos mēnešos sākuši vairāk tērēt aplikāciju iegādei, izvēloties iztērēto summu iekļaut mobilo sakaru operatora Tele2 ikmēneša rēķinā. iOS lietotāju vidējais mēneša rēķins par App Store pirkumiem veido 11,3 eiro, savukārt vidējais rēķins par Google Play iztērēto jau tradicionāli ir nedaudz zemāks – 9,60 eiro.

BITE: Savienoto ierīču tirgus izaugsmi veicinās gudrās mājas, drošības un virtuālās realitātes risinājumi

Ja līdz šim tā dēvēto savienoto ierīču skaits uz vienu cilvēku palielinājās uz viedtālruņu, datoru, planšetdatoru un fitnesa aproču rēķina, turpmāk segmenta izaugsmes dzinējspēks ilgtermiņā būs gudrās mājas, GPS izsekošanas ierīces bērnu un senioru drošībai, virtuālās realitātes risinājumi uzņēmumiem, secinājis mobilo sakaru operators BITE, analizējot pērnā gada pārdošanas rezultātus un starptautiskās tendences.

Android ierīču skaita sarukšana liek noziedzniekiem meklēt jaunas metodes

Baltijas valstu interneta lietotāju aptauja liecina, ka ikdienas darbībām tiešsaistē gandrīz ceturtdaļa (23,7 %) lietotāju Latvijā izmanto Android viedtālruņus un 7,6 % — Android planšetdatorus. 2017. gadā ir kļuvis mazāk mobilo reklāmu Trojas zirgu, kas kopš 2016. gada bija līdzšinējais galvenais apdraudējums. Tie turpina agresīvi inficēt lietotājus, taču to izmantotie paņēmieni pēdējo 12 mēnešu laikā ir mainīti. Gadskārtējā pārskatā Mobilo ļaunprogrammatūru evolūcija ir teikts, ka, lai saglabātu un palielinātu peļņu, dažas Trojas zirgu saimes ir sākušas izmantot monetizācijas shēmas, kas ietver maksas īsziņas un WAP norēķinu pakalpojumus, portālm Diena.lv pavēstīja kibedrošības uzņēmuma Kaspersky Lab pārstāvji.

Twitter vērsīsies pret automātiskajiem kontiem

Sociālais tīkls Twitter trešdien paziņoja, ka aktīvi sāks vērsties pret automātiskajiem kontiem jeb botiem, kas mākslīgi spēj palielināt kādas personas vai tēmas ietekmi sociālajā tīklā.

No NASA zondes iegūti vistālāk no Zemes uzņemtie attēli © DIENA(2)

No NASA kosmosa kuģa New Horizons, turpinot pētīt Saules sistēmu, pērnā gada nogalē ar teleskopisko kameru uzņemti fotoattēli ar Koipera joslas ( apgabals Saules sistēmā aiz Neptūna orbītas) objektiem. Foto tika uzņemti, kuģim atrodoties 6,19 miljardu kilometru attālumā no Zemes, kas tos padarīja par vistālāk no mūsu planētas uzņemtajiem attēliem, kā arī vistuvāk uzņemtajiem Koipera joslas attēliem, vēsta NASA.

"Kanālu teslas" modernizēs kravu pārvadājumus © DIENA(9)

Šajā vasarā Nīderlandē un Beļģijā - starp Antverpenes, Amsterdamas un Roterdamas ostām - kravu pārvadājumus uzsāks pasaulē pirmās pilnībā ar elektrodzinējiem darbināmās kravas baržas, turklāt pastāv iespējamība, ka ar laiku šīs baržas spēs darboties pilnībā autonomi, proti, bez apkalpes. Ņemot vērā, ka baržas darbinās elektrodzinēji un tās neizdalīs CO2 izmešus, tām jau dota iesauka "kanālu teslas", proti, atsauce uz elektroautomašīnu pionieri - Īlona Maska kompāniju Tesla.

Izmēģina ar 3D printeri izgatavotas lokomotīvju detaļas

VAS Latvijas dzelzceļš meitassabiedrības SIA LDZ Ritošā sastāva serviss (RSS) un uzņēmuma Baltic3D.eu pērn uzsāktās sadarbības ietvaros ir izvēlētas un ar 3D printeri izgatavotas astoņu veidu lokomotīvju detaļas. Patlaban sākta to testēšana lokomotīvēs, pārbaudot detaļu piemērotību, izturību, stiprību un citus faktorus. Sākotnējie pilotprojekta secinājumi liecina, ka neliela apjoma nestandarta detaļu izgatavošana ar 3D printeri ir ekonomiski izdevīga un tam nepieciešams mazāk laika, nekā izmantojot citas tehnoloģijas vai detaļas pasūtot no ārvalstīm, portālam Diena.lv pavēstīja Latvijas dzelzceļa pārstāvji.

Kad šifrēšana ir veltīga: Atklāj "drošības caurumu" saziņas lietotnē WhatsApp © DIENA(3)

Pirms nepilniem diviem gadiem populārākā ātrās saziņas mobilā lietotne WhatsApp paziņoja, ka visiem tās lietotājiem (šo saziņas rīku ikdienā izmanto miljards cilvēku) nu vairs nav jāuztraucas par to, ka viņu savstarpējo saziņu redzēs nevēlamas acis - WhatsApp ieviesa pilnīgu datu šifrēšanu jeb tā saucamo end-to-end encryption, kas nozīmē, ka lietotāju saziņu neredz pat pats pakalpojuma sniedzējs, proti, WhatsApp. Tomēr nu kiberdrošības eksperti ir atklājuši būtisku "drošības caurumu", kas prasmīgiem ļaunprāšiem dot teorētisku iespēju grupu sarakstēs pievienot nelūgtus viesus un attiecīgi redzēt konkrētās grupas saziņu.