Piemērotākais laiks
Burkānu sēklas sāk dīgt jau tad, kad augsnes temperatūra ir tikai +2, +3 grādi. Dīgļi ir aukstuma izturīgi un var pārdzīvot pat -4 grādu salu. Ja uznāk salnas, protams, piesardzības nolūkā burkānus var piesegt ar agroplēvi. Viens no iemesliem, kādēļ burkānus sēt agrā pavasarī, it sevišķi, ja dārza augsne ir smilšaina, ir mitrums – burkāniem nepatīk smaga, mitra, sablīvēta un purvaina augsne, taču tiem nevēlams ir arī sausums, it sevišķi sēklu dīgšanas periodā un laikā, kad veidojas saknes, skaidro Aldermaņa dārzniecības vadītāja Vija Rožukalne. Sausums ir viens no iemesliem, kas kavē vienmērīgu sēklu dīgšanu, bet vēlāk burkāni, kuriem nav bijis pietiekami mitruma, var veidoties koksnaini, kroplīgi, negaršīgi.
Burkānus atkarībā no šķirnes var sēt līdz pat Jāņiem jeb jūnija otrajai pusei. Īstais sēšanas laiks jāizvēlas arī tādēļ, lai burkāni nebūtu tārpaini. Periodā no maija vidus līdz maija beigām ražu apdraud burkānu mušiņa, kas ir aktīva līdz pat Jāņiem. Tādēļ šajā periodā burkānus nav vērts sēt, jo tie vienmēr būs tārpaini, ja vien nebūs rūpīgi apsegti ar agroplēvi. Tāpēc ēšanai vasarā burkānus ieteicams sēt jau aprīlī, bet ziemai – pēc 15. jūnija. Tautas gudrība vēsta, ka jāņem vērā arī mēness fāzes. Tie augi, kas aug zem zemes, jāsēj vecā mēnesī.
Agrajām burkānu šķirnēm augšanas periods ir ap 80–100 dienām no izdīgšanas līdz gatavai ražai, vēlajām tas ir ilgāks – 120–150 dienu. Atkarībā no tā, kādi ir laikapstākļi un cik labi iesilusi augsne, burkāni sadīgst 20.–30. dienā pēc iesēšanas, ja augsnes temperatūra aptuveni 10–15 centimetru dziļumā ir vismaz +4 grādi, bet, ja tā iesilusi līdz 8–10 grādiem, asni parādīsies jau divas nedēļas pēc iesēšanas.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 25. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!