Laika ziņas
Šodien
Sniega pārslas

Inga Melberga

Pie ārsta, pirms saslimis

Mēs Latvijā vēlamies uzskatīt savu valsti par attīstītu un dzīves kvalitātes ziņā tiecamies sekot pasaules turīgo valstu līmenim, taču medicīnas jomā diemžēl joprojām esam vieni no antilīderiem Eiropas Savienībā sirds un asinsvadu saslimšanu izraisītā nāves skaita ziņā, arī onkoloģiskās slimības ļoti bieži tiek diagnosticētas vēlīnās stadijās. Kovida ēra ir izgaismojusi arī to, ka mums jāuzlabo zināšanas un izpratne par infekcijas slimībām.

Pa Amatas senielejas ģeotaku(1)

Kurš tad Zvārtes iezi nezina? – Kaut kā līdzīgi es līdz šim domāju, līdz attapos, ka tā arī neesmu to klātienē redzējusi. Jā, tas ir ļoti populārs objekts un brīvdienu galamērķis, arī ņemot vērā, ka Amata ir viens no laivošanas topa maršrutiem, taču, tā kā neprotu peldēt (zinu, kauns), laivošana un citi, ar pārvietošanos pa ūdeni saistīti laika pavadīšanas veidi saprotamu iemeslu dēļ nav mani iecienītākie brīvdienu prieki.

Ziedošie telpaugi puķupodos

Gan ārā lielākajai daļai augu ir iestājies miera periods, gan telpaugi atpūšas, taču ir vairākas sugas, kurām ziedēšanas laiks ir tieši ziemas mēnešos.

Lasāmviela zaļākai dzīvošanai

Tāpat kā nav nepiemērotu laikapstākļu pastaigām dabā, nav arī nepiemērota laika grāmatu lasīšanai. Turklāt sezonā, kad dienas sarāvušās pavisam īsas, mūsu aktivitātes ierobežo mājsēde un pandēmija un vairāk laika nekā gribētos nākas pavadīt iekštelpās, grāmata ir izcils palīgs trauksmes un vientulības mazināšanai, bet par visiem labumiem, ko lasīšana vēl mums sniedz, nav taču nemaz jāatgādina, vai ne?

Arī komposts jāieziemo

Auglīga augsne ir vesela sistēma, dzīvs organisms jeb dzīves telpa, ko veido un uztur miljoniem sīkbūtņu, teic Cēsu Viduslaiku pils dārzniece Līga Eglīte. Un nav runa tikai par mēslošanu, bet veselīgu vidi kopumā. Labs palīgs kvalitatīvas augsnes veidošanā ir pareizi sagatavots komposts.

Rūpīgs ģimenes ārsts

Izvērtē, kad pacientam var palīdzēt pats un kad jāiesaista citi speciālisti.

Apgriež, lai spēcinātu

Parasti telpaugu apgriešanu veic pavasarī, veidojot formu, izgriežot bojātos, panīkušos zarus. Taču dažkārt kāds augs pa vasaru izstiepjas pārmērīgi garš vai izdzen kādu pavisam nesaprotamu, nesimetrisku dzinumu. Tādā gadījumā apgriezt var arī rudenī. Turklāt ir vairākas augu sugas, kuru atgriezumus var apsakņot un iestādīt, tādējādi viena telpauga vietā tiekot pie vairākiem.

Hortenzijas rudenī(1)

Hortenzijām ir dažādas šķirnes un atšķirīgs arī ziedēšanas laiks – kāda priecē līdz vēlam rudenim, bet cita jau pošas miera periodam vasaras izskaņā.

Gaileņu risoto

Kad sēņu sezonā gaileņu mērcīte baudīta jau daudzas reizes, bet mežā sēņu joprojām netrūkst, pagatavojiet sēņu risoto

Dari pats: Lupatiņa tīrīšanai no sintētiska tīkliņa

Lielveikalos augļi un dārzeņi mēdz būt safasēti plastmasas maisiņos, kā arī tīkliņos no sintētiska materiāla. Nezinot var šķist, ka videi draudzīgāk ir pirkt tos, kas tīkliņā, jo izskatās, ka tur ir mazāk plastmasas. Taču tīkliņš ir mazāk "zaļa" izvēle, jo to atšķirībā no maisiņa nav iespējams nodot pārstrādei.

Bez ģimenes ārsta neiztikt(3)

Palīdzība veselības problēmu risināšanā, tajā skaitā nosūtīšana uz papildu izmeklējumiem vai pie citiem speciālistiem, vakcinācija, izziņas par veselības stāvokli izglītības iestādēm, darbavietām u. c., darba nespējas lapas saslimšanu gadījumos, – šīs ir vairākas dzīves situācijas, kurās ikvienam iedzīvotājam nepieciešami ģimenes ārsta sniegtie pakalpojumi.

Pareizi kopti, labi jutīsies

"Ja pat augi labāk aug, kad esam pret tiem laipni, tad iedomājieties, kāda ietekme laipnībai ir uz cilvēkiem!" šāda veida domugraudu noteikti lasījis vai dzirdējis ikviens. Regulāras, sistemātiskas rūpes, saudzīgums un atbilstošu apstākļu nodrošināšana ir tas, kas vajadzīgs telpaugiem, un vērīgam jābūt īpaši ziemas sezonā, kas daudziem augiem ir izaicinājums – lielas daļas telpaugu dzimtene ir eksotiskas valstis. Kādam augs ir tikai interjera detaļa, citam tas ir kā dzīva būtne un draugs, taču lietas būtība nemainās – tie pareizi jākopj. Tomēr daudzi no mums pieļauj kļūdas nezināšanas, nevis nolaidības dēļ, turklāt arī par telpaugu kopšanu ir daudz mītu. Dārza Dienai tos kliedēt palīdz dārzkopības centra Hortes klientu apkalpošanas speciāliste dārza nodaļā Gunta Sāre.

Idejas saturīgiem kino vakariem

Ne tikai laikapstākļi liecina, ka rudens jau ir klāt, kaut oficiāli rudens iestāsies septembra beigās – 22. septembrī sāksies astronomiskais rudens. Meteoroloģiskais jeb termālais rudens daļā Latvijas gan jau ir klāt, tas iestājas, ja vismaz piecas diennaktis pēc kārtas vidējā gaisa temperatūra ir zemāka par +15 grādiem, un tā vietām notika jau augusta nogalē.

Steidzami jāpārstāda

Laikapstākļi vēsta – rudens ir tepat aiz stūra un dārzos turpinās aktīva ražas novākšana un augsnes gatavošana pavasara sezonai, taču šobrīd nedrīkst aizmirst arī par telpaugiem, lai tie varētu veiksmīgi pārdzīvot gada tumšāko periodu. Vasarā notikusi aktīva augšana, augi ir saņēmuši gan vairāk gaismas, gan barības vielu, un, iespējams, tiem vajadzīgs jauns puķupodiņš. Arī citas ikdienas augu aprūpes nianses ir svarīgas.

Mīts par Latvijas zaļumu(2)

Nereti lepojamies ar savu valsti kā vienu no zaļākajām pasaulē, taču vai tā tiešām ir? Lai saprastu patieso situāciju, jau vairākus gadus notiek dabas skaitīšana. Tās laikā ne tikai atklātas daudzas jaunas sugas un pat kāda ala, bet nācies arī atzīt, ka nereti situācija ir sliktāka, nekā līdz šim šķitis.

Apzinātas izvēles

Ja ar mazu bērnu par dabu un vides jautājumiem runāt ir pavisam viegli un mazais labticīgi kā baltu patiesību tver vecāku sacīto un darīto un labprāt seko viņu piemēram, tad, bērnam augot lielākam, arī diskusijas par vides jautājumiem kļūst komplicētākas.

Komposts dzīvoklī

Kompostu veidot iespējams arī nelielā dzīvoklī, tas ir mīts, ka nepieciešams pagalms vai vismaz balkons.

Šokolādes našķi ar meža veltēm

Našķoties dažkārt nemaz nav slikti, protams, saprātīgi un ar kvalitatīviem gardumiem. Tumšā šokolāde uzskatāma par vērtīgu antioksidantu, dzelzs, magnija, vara un šķiedrvielu avotu. Tā uzlabo koncentrēšanās spējas un paaugstina serotonīna daudzumu smadzenēs, tātad – uzlabo garastāvokli. Papildināta ar riekstiem un dabas veltēm, tā ir vērtīgs enerģijas avots.

Drīksti arī nebūt perfekts

Man ļoti gribas dzīvot iespējami draudzīgi videi, tāpēc esmu mēģinājusi savā ikdienā ieviest vairākus zero waste principus, aizstājot «parastos» priekšmetus un risinājumus ar tādiem, kas rada mazāk atkritumu.

Vērtīgās ērkšķogas

Gardās un veselīgās ērkšķogas izaudzēt nav grūti, ja zina dažus knifiņus.