Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +25 °C
Daļēji saulains
Trešdiena, 28. jūlijs
Cecīlija, Cilda

Inga Melberga

Gardēžiem un dzīves baudītājiem

Kaut arī lavandas audzēšana saistās ar romantiskām Provansas ainavām, kur violeti dūmakainie ziedu lauki sniedzas teju līdz horizontam, šo aromātisko augu itin veiksmīgi ir izdevies "pieradināt" arī Latvijā. Pēdējo gadu maigās ziemas un karstās, saulainās vasaras lavandu audzēšanai ir jo sevišķi pateicīgas, kaut arī augs atkarībā no šķirnes spēj izturēt pat -10 grādu un vēl zemākas temperatūras. Šķirņu lavandai ir daudz – Sējas novada Klīvēs saimniecībā Annas lavandas vien sastopamas 25 lavandu šķirnes.

Dosim lietām jaunu dzīvi

Pārveidošana un pielietošana vēlreiz ir spēcīgi bezatkritumu filosofijas balsti. Šie principi paver iespēju ne tikai samazināt radīto atkritumu apjomu, bet arī ļaut vaļu radošumam un spējai saskatīt jaunus apveidus pierastās lietās.

Bez kaitīgām piedevām

Vasarai piestāv skaistumkopšanas paradumu revīzija zaļākā virzienā.

Modē atkal dekoratīvie sīpoli

Apaļas, filigrānas ziedkopas – bumbas apmēram vienu līdz pat divus metrus gara, slaida kāta galā izceļas jebkuros dekoratīvajos stādījumos un labi iederas gan kā vienīgie izteiksmīgie augi uz neitrāla fona, gan košos dārzos, kā arī griezto ziedu kompozīcijās. Tie ir dekoratīvie sīpoli, kuriem patlaban ir aktīvs ziedēšanas laiks.

Balkona kaste baltos toņos

Vienmēr aktuālas ir puķu kompozīcijas raibu raibos toņos, jo tādas saistās ar vasaras krāsainību un dzīvesprieku, taču modē ir arī vienas toņu gammas augu stādījumi, un kā viens no tiem šovasar dominē baltais.

Skaistule eksohorda

Eksotisks austrumu izcelsmes krūms, dēvēts arī par pērļu koku.

Mūsdienu kaite ekotrauksme

Man gribētos uzskatīt, ka varu sevi dēvēt par "zaļi domājošu", ka esmu atbildīga un apdomīga savās izvēlēs, kas skar vidi, klimatu, ilgtspēju. Taču, godīgu sakot, mani centieni ir tālu no ideāla.

Dari pats: Paštaisīts "plastilīns"

Kādēļ tērēt naudu veikalos nopērkamam plastilīnam, kura sastāvā turklāt ir sazin kādas ķīmiskas vielas? Veidošanas masu bērnu rotaļām iespējams pavisam vienkārši pagatavot pašiem, izmantojot pārtikas produktus, kuri, visticamāk, ir atrodami katrā mājā.

Ainava bez plastmasas pudeles

Kad mēs dodamies dabā, vienalga, vai tas būtu skrējiens pa takām, laivu brauciens vai pārgājiens, mēs baudām jau gatavu «produktu» – paņemam visu to labo, ko daba un izvēlētā aktivitāte mums var sniegt, atļaujam sev atrast piedzīvojumus, attīrīt emocijas no ikdienas stresiem, saelpoties smaržas, saklausīties dzīvas skaņas – putni čivina un klaigā, vardes kurkst, ūdens urdz, vējš čīkstina vecu koku, kukaiņi sīc… Tik forši!

Frigo zemenes agrākai ražai

Tirdzniecības vietās manītas jau pirmās Latvijā audzētās zemeņogas, taču vēl nebūt nav par vēlu zemenes arī stādīt. Atkarībā no stādu veida un audzēšanas metodes pie bagātīgas ražas var tikt jau šosezon. Saimniecības Augusta zemenes agronoms Guntars Dzērve stāsta, kas jāņem vērā, izraugoties zemeņu stādus, kā arī dalās padomos un pieredzē, kā audzēt zemenes slēgtajās platībās.

Kur pirkt interesantus stādus?

Salaspils Nacionālā botāniskā dārza siltumnīcās uzziedējušas populārākās un iecienītākās vasaras puķes – gan apstādījumiem, gan balkonu noformēšanai. Botāniskais dārzs gaida ciemos visus puķu mīļus!

Dārzs bez nezālēm

Ravēšana dažiem šķiet kā meditatīvs process, taču lielākajai daļai dārzu saimnieku nezāļu apkarošana ir nopietna problēma. Taču ir veidi, kā to augšanu piebremzēt un ar tām tikt galā efektīvāk, turklāt izmantojot gluži dabiskas metodes.

Ar koku spēku asinīs

Cik liels īsti ir dižkoks, un cik daudz to ir valstī? Turpinot dažu entuziastu veiksmīgi iesāktās tradīcijas, dižkoku apzināšanā un meklēšanā joprojām aicināts iesaistīties ikviens. Turklāt – iespēja, ka tiešām arī var izdoties kļūt par jaunatklājēju, atrodot un reģistrējot līdz šim nezināmu dižkoku, nemaz nav maza.

Saulmīļu puķuzirņu sējas laiks

Maijs ir tikpat kā klāt, un tas ir aktīvs stādīšanas un sēšanas mēnesis arī košumdārzā, turklāt pret salu jutīgākie augi nu jau var justies droši, it sevišķi mēneša otrajā pusē.

Dārza postītājs zemesvēzis

Zemesvēži savas aktivitātes sāk maijā, kad par to klātbūtni liecina specifiskas skaņas – tāda kā čirkstēšana. Šo "dziesmu" rada zemesvēžu tēviņi ar priekšspārniem, tos berzējot vienu gar otru, kad dodas partneres meklējumos. Zemesvēži "dzied" tikai krēslā, mitrā un siltā laikā. Skaņas rada arī zemesvēžu mātītes, taču daudz klusāk un tikai tad, kad tām draud briesmas.

Dārzkopja mazie palīgi

No dārznieka uzmanības, centības un prasmēm būs atkarīga dārza raža, taču neiztikt arī bez palīgiem, kurus devusi pati daba, un, gudri saimniekojot, iespējams nodrošināt to klātbūtni. Tie ir gan apputeksnētāji, gan dažādi sīki organismi, kas palīdz cīņā ar nevēlamiem elementiem dārzā jeb kaitēkļiem, putni un arī abinieki.

Jāzina sugas salcietība un ziemcietība

Internets piedāvā ne tikai interesantu pieredzes apmaiņu, zināšanas un idejas par jaunām šķirnēm, bet arī iespējas tikt pie augiem no teju visas pasaules. Un tā vien gribas izmēģināt kaut ko jaunu, neparastu. Taču, pirms pirkt, vērts noskaidrot, kā šim augam klāsies Latvijas klimatā. Un te nav runa par eksotiskiem dienvidzemju skaistuļiem, bet arī par sugām, kas aug šķietami līdzīgos apstākļos, piemēram, Lielbritānijā, Eiropā. Latvijas tirdzniecības vietās pieejamas šķirnes arī no Polijas, Nīderlandes.

Populāri telpaugi, kas apdraud veselību un pat dzīvību

Aizraušanās ar telpaugu kopšanu jau labu laiku ir ļoti moderna nodarbe. Jauni un mūsdienīgi pilsētnieki pat nelielos dzīvokļos izveido krāšņas kolekcijas, augi daiļo sabiedriskās vietas – kafejnīcas, bibliotēkas un skolas, un loģiski, ka, palielinoties pieprasījumam, pieaug arī to klāsts dažādās tirdzniecības vietās. Kaut arī skaisti ir visi augi, daudzi ir indīgi gan cilvēkiem, gan mājdzīvniekiem. Tādēļ pirms iegādes rūpīgi jānoskaidro ne tikai, kā rūpēties par augu, bet arī tā ietekme uz veselību, it sevišķi, ja mājās ir mazi bērni, kas visu grib apčubināt, pataustīt un nogaršot.

Pašiem sava riekstu raža

Kamēr vēl pavasaris ar siltumu nelutina un gaisa temperatūra turas zem plus desmit grādu atzīmes, jāsteidz augļu koku vainagu veidošanas darbi. Jau drīz diennakts gaisa temperatūras būs pietiekamas, lai dārzos sāktos veģetācijas procesi. Jāsteidz arī iedēstīt pa kādam jaunam kociņam. Ja gribas paeksperimentēt un dārzā vietas ir gana, varbūt vērts iestādīt kādu riekstu koku, iesaka kokaudzēšanas speciāliste Kristiāna Komina-Parfenoviča.

Slokas ezera taka – īpaši skaista

Pavasarī īpaši skaista ir Slokas ezera taka, jo daudzviet ūdens līmenis ir tik augsts kā nekad pārējā gada laikā, līdz ar to ainavai piemīt specifiska burvība. Applūstošā daļa ir mitrais melnalkšņu dumbrājs takas sākuma daļā, bet pirms tam ejot paveras lielisks skats uz ūdensputniem bagātu ezeru un kokiem, kas spoguļojas purvāja ūdeņos, bet daļa takas ved pa mežu.

Viedai saimniekošanai

Dzīvot saskaņā ar dabu. Izmantot esošos resursus. Saimniekot ilgtspējīgi, – tie ir permakultūras pamatprincpi. Izklausās skaisti un iedvesmojoši, bet ko tas nozīmē, darbojoties praktiski?

Pavasara taciņu vilinājums

Dabas mīļotājiem un pārgājienu cienītājiem jebkurš gadalaiks ir gana labs, lai izstaigātu kādu skaistu un interesantu maršrutu. Pavasaris mainīgo laikapstākļu dēļ ir visizaicinošākais, taču kūstoši ledi un dubļaini ceļi nav šķērslis, lai dotos meklēt skaisto, saklausīt un saredzēt pavasara vēstnešus, mazliet arī pārbaudīt savu izturību un pacietību.

Dari pats: Olu čaumala kā mini puķpodiņš

Tuvojas Lieldienas un domas par svētku galda dekorēšanu. Protams, labākie dekori ir tie, kuru tapšanai nav tērēti lieli resursi un kuri pieejami dabā vai no lietām, kuras jau atrodamas mājās.

Pūpoli dabā un dārzā

Pūpoli ir vieni no pirmajiem krūmiem un kokiem, kas saplaukst pavasarī. Tos sastopam savvaļā, taču ir arī dekoratīvās šķirnes, kas būs piemērotas daiļdārziem.

Krokusu daudzveidība

Zied pavasarī, bet jāstāda rudenī. Laiks pasūtīt sīpolus!