Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Inga Melberga

Zaļie eksperimenti uz palodzes(1)

Arvien vairāk jaunu cilvēku pievēršas augu kopšanas hobijam. Mūsdienās, kad liela daļa laika tiek pavadīta virtuālajā pasaulē, vēlme redzēt savām darbībām taustāmas sekas ir dabiska reakcija, un dārzkopība šajā ziņā ir ļoti pateicīga nodarbe, kas visai īsā laikā ļauj pieredzēt, kā no mazas sēkliņas izaug skaists zieds vai garšīgs auglis. Un nemaz nevajag laukus vai mazdārziņu – radoši domājot, ļoti daudz ko var izaudzēt arī uz balkona un pat palodzes. Viena no ''zaļo pirkstiņu'' īpašniecēm ir Ieva Reinholde. Viņa lolo ne tikai telpaugus, bet izmēģina spēkus arī ēdamu zaļumu audzēšanā un ar savu pieredzi dalās gan Instagram profilā Uz palodzes, gan blogā un pod. kāstā.

Bez sīpola neiztikt!

Sīpols ir visparastākais dārzenis, bez kura neiztikt nevienā virtuvē, un ēdam gan to lakstus – lociņus, gan sakņu bumbuli. Tomēr nav nemaz tik vienkārši pie labas sīpolu ražas tikt, jo tos ir jāprot gan iestādīt pareizā vietā, gan atbilstoši kopt. Arī šķirnes ir dažādas, un labāk iestādīt vairākas – kādu lokiem, kādu uzglabāšanai ziemā, parastos dzeltenos un arī sarkanos, kas glīti izskatās, pievienoti salātiem.

Meža tulpe - dārzbēgle

Tulpes ir pirmās pavasara vēstneses, taču ne katrs zina, ka atsevišķas to šķirnes zied līdz pat Jāņiem. Pēc ziedēšanas laika tulpes iedala agri, vidēji agri un vēlu ziedošās tulpēs. Latvijā arī savvaļā ir sastopamas tulpes – tā dēvētās meža tulpes Tulipa sylvestris L. , kurām patlaban ir intensīvs ziedēšanas laiks.

Lai salna nenokož

Metodes, kā pasargāt dārzu, ir pieejamas ikvienam, bet jāgatavojas laikus.

50 dienu maršruts pa mežiem no Rīgas līdz Tallinai(2)

Mežtaka – skan tik vilinoši! Dabas mīļotājam acu priekšā uzburas biezi, saules pielieti meži, silta diena un cauri mētrām aicinoša vijīga taciņa. Nomainiet tikai gadalaiku dekorācijas, dažreiz noskaņai varbūt arī nedaudz lietus nenāk par sliktu…

Pavasara darbi mežā

Ik pavasari a/s Latvijas valsts meži mežkopju dienaskārtībā ir trīs aktuālākie darbi – jaunu koku stādīšana, cīņa ar atkritumiem dabā un mežu ugunsdrošības uzturēšana.

Dekoratīvs puķpods pašu rokām

Ja ir daudz augu un gribas visus skaisti novietot telpās, dekoratīvie puķpodiņi var izmaksāt veselu bagātību!

Lavanda latvieša dārziņā

Lavandu Latvijā audzē jau daudzus gadus, un, no plašā klāsta izvēloties piemērotāko šķirni, pie smaržīgas ražas var tikt pat iesācējs dārzkopībā. Iespējams iegādāties gan stādiņus, gan sēklas.

Vairāk dabas, mazāk atkritumu(4)

Tagad, kad citas izklaides un atpūtas iespējas ir ierobežotas un daudz laika pavadām mājās, nereti daba ir vienīgā iespēja izrauties no četrām sienām. Un, diemžēl, kur cilvēki, tur arī atkritumi… Covid-19 pandēmijas laikā būtiski pieaudzis dabas taku un objektu apmeklētāju skaits, diemžēl proporcionāli pieaudzis arī dabā atstāto atkritumu apjoms.

Pirmie pavasara zaļumi maurlociņi

Dārzā vieni no pirmajiem pamostas maurlociņi. Kamēr mājās uz palodzes rokas stiepiena attālumā kuplo loki, kas izaudzēti no apaļa lielā sīpola, dobēs pavasara zaļumu klāstu steidz papildināt šie smalkie, mazie, bet garšas ziņā piesātinātie lociņi, kas ir ne tikai garšīgi, bet arī īpaši bagāti ar vitamīniem.

Siltumnīca gatava sezonai

Kaut arī ir augi, kurus neapkurināmā siltumnīcā var sēt pat martā, nepastāvīgo un krasi svārstīgo laikapstākļu dēļ tomēr daudzi ar darbiem nesteidzas, bet aprīļa beigas jau strauji tuvojas un līdz maija pirmajai pusei vajadzētu veikt sagatavošanās darbus siltumnīcā, lai tā varētu uzņemt jaunos "iemītniekus".

Gan dekoratīvs, gan ēdams

Košs, dekoratīvs un viegli kopjams – strauji augot un attīstot lielo biomasu, amaranti nomāc nezāles, daudzas šķirnes arī ēdamas un izteikti bagātas ar uzturvielām. To audzēšana dārzā nav nekas jauns, un tumšsarkanie, pūkainie, lapsu astēm līdzīgie nokarenie ziedu ķekari rotāja ne vienu vien dārzu Latvijā arī pirms vairākiem desmitiem gadu, kaut amaranta dzimtene ir siltā un saulainā Dienvidamerika, Indija, Āfrika.

Koku vilnas meistars

Vilnai, ko tepat Latvijā var iegūt no augiem, lielākoties no kokiem, ir ap 20 veidu, stāsta amatnieks Ritvars Točs no Madonas novada Barkavas pagasta. Savās mājās viņš ierīkojis nelielu darbnīcu, kurā kopš 2014. gada darina audumus un aksesuārus, kuru izejmateriāli iegūti dabā.

Daba mainās katru dienu(2)

Kārlis Taukačs ir a/s Latvijas valsts meži (LVM) vecākais plānotājs. Liela daļa viņa darbalaika tiek aizvadīta, izstaigājot un vērtējot pārziņā esošās meža teritorijas. "Dabā neviena diena nav tāda pati kā iepriekšējā. Ja arī šķiet, ka neko citu kā kokus neredzi, pēkšņi vari ieraudzīt, piemēram, divas stirnas kompānijā ar lapsu. Neparasti!" atklāj Kārlis Taukačs.

Koksnes pelni dārzam

Ja jums pieejami tīri koku pelni, tie lieliski noder dārza kopšanai – gan augsnes uzlabošanai, gan cīņai ar kaitēkļiem, – tā ir praksē pārbaudīta un zinātniski pamatota tautas metode!

Daudzveidīgās vizbulītes

Aprīļa sākums ir vizbulīšu laiks – mežos augsni kā košs paklājs daudzviet sedz zilās vizbulītes (Hepatica nobilis) – daudzgadīgs gundegu dzimtas lakstaugs. Savvaļā šīs puķes aug mērenā klimata joslā visā ziemeļu puslodē.

Salātu cigoriņi

Cigoriņi - rūgteni, bet ēdienam piešķir specifisku garšu un satur daudz vērtīgu vielu.

Rūpīgi seko līdzi reto putnu labklājībai(3)

Reto un īpaši aizsargājamo putnu klātbūtne dabā ir dzīvotnes bioloģisko daudzveidību raksturojoši indikatori, arī īpaši mežu zemēs. Tādēļ a/s Latvijas valsts meži ik gadu veic septiņu īpaši aizsargājamo putnu sugu monitoringu, un tie ir – mazais ērglis, klinšu ērglis, jūras ērglis, zivjērglis, melnais stārķis, vistu vanags un mednis.

Burkānu sējas laiks

Burkāni ir vieni no tiem sakņaugiem, kuru sēšanu var uzsākt jau agri pavasarī. Nepacietīgākie dārzkopji steidz burkānus iesēt jau martā, bet aprīlis pilnīgi noteikti ir piemērots laiks šim darbam, it sevišķi šogad.

Pavasara mēslojums dārzam

Lai tiktu pie labas ražas, svarīga ir ne tikai sēklu un stādu kvalitāte, regulāra laistīšana un ravēšana, bet arī augsnes sastāvs, – to zina katrs dārzkopis. Tādēļ viens no pirmajiem pavasara darbiem ir dārza mēslošana, nedrīkst aizmirst par augu ''pabarošanu'' arī veģetācijas sezonas laikā.

Vitamīniem bagātie salātu baldriņi

Salātu baldriņi (Valerianella locusta) ir vieni no pirmajiem salātiņiem, kurus var sēt siltumnīcā jau tagad, tie ir tik aukstumizturīgi, ka daži dārzkopji tos mēdz iesēt pat vēl vēlā rudenī, lai iegūtu zaļumus pavasarī drīz pēc sniega nokušanas.

Pirmie ziedoši krūmi

Līdz brīdim, kad koku un krūmu pavasara ziedēšanas trakums būs klāt, vēl jāpagaida, bet pirmie vēstneši jau plaukst! Ne tikai šogad, kad ziema bijusi silta, bet bieži vien, pat sniega baltumam par spīti, jau ziemas vidū mēdz uzplaukt burvjlazdas.

Ceļš caur apzinātību uz labāku cilvēku(5)

Pēdējos gados gan pasaulē, gan Latvijā ir ievērojami palielinājusies interese par meditāciju. Meditācijas pieeju un tehniku ir ļoti daudz. Nereti arī monotonas, mierīgas nodarbes, piemēram, ravēšanu, adīšanu vai ogošanu, mēdzam saukt par meditatīvām. Taču termins ''meditācija'' ir cēlies no no latīņu valodas vārda ''meditatio'' un nozīmē ''domāt'', ''apcerēt'', un parasti ar to apzīmē praksi, kurā praktizējošais indivīds paša spēkiem mēģina ierosināt prāta un apziņas stāvokļa pārmaiņas, lai veicinātu garīgu (psiholoģisku) labumu.

Dēstu audzēšana uz palodzes

Protams, gan tomātu, gan gurķu un citu dārzeņu stādus var iegādāties jau stādīšanai gatavus, taču jārēķinās, ka tad nāksies šķirties no lielākas summas, nekā audzējot no sēklām. Piemēram, lētākie tomātu stādi maksā vismaz 50 centus gabalā, bet par tādu pašu cenu var nopirkt veselu paciņu sēklu, no kuras sanāk pat savi pāris desmiti stādu.

Dari pats: Paštaisīts lūpu balzams

No vienkāršām, dabiskām sastāvdaļām iespējams pagatavot lieliski mitrinošu un patīkami smaržojošu lūpu balzamu. Noderēs pašiem un kā dāvana. Izmantojams arī īpaši sausas roku un ķermeņa ādas kopšanai.